خرمشهر، شهری با ظرفیت تبدیل به شهر موزه

خرمشهر، شهری با ظرفیت تبدیل به شهر موزه به گزارش آثارنیوز خوزستان باتوجه به رویکرد بین المللی خیلی از کشورها در حفظ آثار باقی مانده از جنگ های خود، آثار باقی مانده از جنگ در شهرستان خرمشهر هم شناسایی شده اند که بعضی از این آثار ثبت ملی و برخی دیگر هم در آستانه ثبت هستند.


جنگ همیشه رنگش سیاه آغشته به دود و خون بوده است و تصویرش همیشه تاریک و با صدای ضجه مردان، زنان و کودکان بی گناه. در جنگ ها تنها مکان ها و کالبد شهرها و کشورها تخریب نشده اند، بلکه آن مکان ها با مردمان و قهرمانانش ویران شده اند. مثل خرمشهر با جهان آرا و صدها هزار شهید قهرمان.
خرمشهر باآنکه بعد از گذشت سال ها از آن جنگ ویرانگر در سال ۵۹، هنوز نتوانسته چندان سر و سامان بگیرد و همچنان آثار جنگ بر چهره خسته این شهر باقی مانده است اما این شهر که با از خودگذشتگی و ایثارگری ها توانست بعد از ۵۷۸ روز دفاع، از دشمن بعثی پس گرفته شود، آن قدر آثار و حماسه های بزرگ را در دل خود جای داده است که ظرفیت تبدیل به یک شهر موزه را دارد.
سوم خرداد، روز خرمشهر بهانه ای شد تا ایسنا گفت و گویی با رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر در مورد ظرفیت این شهر برای تبدیل به شهر موزه داشته باشد.
ثبت ملی مکان های درگیر جنگ و حماسه آفرینی ها در خرمشهر
سجاد گوهرپاک در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در ۱۰ ماه گذشته موفق شدیم ۱۴ پرونده از آثار در ارتباط با مکان های درگیر جنگ و حماسه آفرینی ها در خرمشهر را برای ثبت در آثار ملی به وزاتخانه میراث فرهنگی ارسال نماییم. در حالی این اتفاق مهم رقم خورد که در ۱۵ سال گذشته، ۱۱ اثر از خرمشهر ثبت ملی شده بود. خرمشهر، ظرفیت بسیار زیادی دارد و می توانیم اتفاقات و حماسه آفرینی هایی که در این شهر رخ داده است را شناسایی و ثبت نماییم. به صورت مثال یکی از پرونده های ثبتی ما "میدان مقاومت خرمشهر" بود. خیلی ها نمی دانند که چرا به این میدان، نام مقاومت داده شد که باید بگویم این میدان نخستین مکانی بود که وقتی رژیم بعث وارد خرمشهر می شود در همین مکان با مردم به صورت رو در رو وارد جنگ می شود و مردم خرمشهر با بیل، چوب و هر شی در اختیار، به صورت تن به تن با رژیم بعث وارد جنگ می شوند. این واقعا یک حماسه است که صورت گرفت و این میدان باید ثبت ملی می شد.
وی ضمن اشاره به برخی دیگر از مکان های درگیر جنگ که احتیاج به ثبت آن بود، اظهار داشت: نخستین خاکریز دفاع مقدس هم همچون این آثار گرانقدر است، در حالیکه شاید خیلی ها روایت این خاکریز را نمی دانند ولی ما به دنبال ثبت این اتفاقات و روایت ها برای مردم هستیم. با روندی که در حال پیش است، به نظرم سال آینده و سالهای پس از آن هم بتوانیم آثار و حماسه های خیلی از خرمشهر را به ثبت ملی برسانیم.
ثبت ۲ اثر به جا مانده از جنگ
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر همینطور ضمن اشاره به ثبت مدرسه دریابد رسایی در آثار ملی بعنوان محلی که دشمن بعثی در آن دوران این مکان را با توپ مورد حمله قرار می دهد و خیلی از دانش آموزان، شهید یا مجروح می شوند، اضافه کرد: روایت این مدرسه به این صورت است که بعد از اینکه جای رزمندگان در این مدرسه گرا داده می شود و مدرسه مورد حمله دشمن قرار می گیرد، در آن شب شهید جهان آرا با فانوس جنازه شهدا را جمع آوری و شناسایی می کند. شهید جهان آرا فردای آن روز به مدرسه ولیعصر خرمشهر می رود و فراخوان می زند و همه را جمع می کند و به رزمندگان می گوید "این مسیری که ما می رویم، آخر آن شهادت است و امکان دارد به این زودی ها به ما کمک نرسد و من دینم را از شما برداشتم". این مدرسه هم همچنان وجود دارد و به نظرم چنین مکان هایی باید ثبت ملی شوند. البته ما پرونده این مدرسه را هم برای ثبت در آثار ملی به وزارت خانه ارسال کرده ایم.
یک روایت از پادگان دژ
وی افزود: یکی دیگر از مکان هایی که پرونده آن برای ثبت ملی به وزاتخانه ارسال شده است، "پادگان دژ" است. از هشت ماه پیش که مطالعات پادگان را انجام دادیم، هر چقدر پیش می رفتیم حماسه های بیشتری از این پادگان برای ما مشخص تر می شد. بعنوان مثال این پادگان که درگیر جنگ شده بود، در یک روز سه فرمانده و در یک هفته پنج فرمانده اش عوض می شود، آن هم به علت به شهادت رسیدن این فرماندهان. در نهایت هم کار به جایی می رسد که یکی از نیروهای بهداری پادگان، بعنوان فرمانده انتخاب می شود. خود من وقتی روایت های پادگان دژ را می خواندم، واقعا تحت تأثیر قرار گرفتم.
ثبت آثار جنگ در خرمشهر برای افتخار آیندگان به اسطوره های ایرانی
پاک گوهر بیان نمود: در دورانی که اروپایی ها برای خودشان اسطوره های خیالی درست می کنند و بعد هم شخصیت هایی چون "بتمن" روی لباس های بچه های ما نقش می بندد، ما در کشورمان اسطوره های بسیاری داشته ایم و یکی از اهدافی که برای ثبت آثار و حماسه آفرینی های خرمشهر دنبال می نماییم، این است تا این حماسه ها در دهه های آینده برای فرزندان مان، یک اسطوره و حماسه بی بدیل باشند و مطمئنا فرزندان ما افتخار خواهند کرد که چنین اسطوره ها و قهرمان هایی را داشته ایم.
کرونا فرصتی برای مطالعه و ثبت آثار ملی جنگ
وی با بیان اینکه در یک سال گذشته آمار خوبی از حماسه آفرینی های شهر خرمشهر را برای ثبت در آثار ملی داشتیم، اظهار داشت: دوران کرونا فرصتی برای ثبت ملی آثار خرمشهر بود و کرونا فرصتی را برای ما فراهم نمود تا بیشتر به مطالعه و ثبت آثار ملی جنگ بپردازیم. ما در دوران کرونا بیکار ننشستیم و برنامه ریزی کردیم و خیلی ها همچون فارغ التحصیلان رشته مرمت در زمینه شناسایی این آثار در خرمشهر به ما کمک داشتند. با همین ثبت ملی هایی که صورت می گیرد، می توانیم خرمشهر را بعنوان یک شهر موزه معرفی نماییم، هرچند که همین هم اکنون هم به همین صورت است.
خرمشهر؛ یک شهر موزه
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر در انتها هم تصریح کرد: خرمشهر آن قدر بزرگ و دارای روایات بزرگ است که همین هم اکنون هم با یک شهر موزه مواجه هستیم چونکه در جای جای این شهر یک حادثه و روایات رقم خورده است و به نظر من متولیان گردشگری بخصوص سازمان منطقه آزاد اروند نسبت به تدوین ظرفیت های مورد نیاز و معرفی این اماکن اقدامات ارزشمند تری انجام دهند. ۲۵ محوطه و یادمان دفاع مقدس که در خرمشهر داریم، یک آمار خیلی خوب است و خود این یک محور گردشگری خاص است.1400/03/03
21:17:39
5.0 / 5
286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری