معاون گردشگری مطرح كرد؛

كوشش برای بازگشایی مرزها منطبق بر پاسپورت واكسن

كوشش برای بازگشایی مرزها منطبق بر پاسپورت واكسن به گزارش آثارنیوز معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: در آینده نزدیک مقاصد گردشگری جهان با رویکرد پاسپورت واکسن، مرزها را باز خواهند کرد ما هم باید از جریان حاکم، امکان و بهره لازم را فراهم نماییم.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، ولی تیموری، اضافه کرد: طبق پیشبینی های صورت گرفته در آینده نزدیک مقاصد مختلف گردشگری جهان با رویکرد پاسپورت واکسن، مرزهای خویش را به سمت گردشگران بین المللی باز خواهند کرد؛ ازاین رو تلاش وزارت گردشگری با همکاری بخش های ذی صلاح و تصمیم ساز فرابخشی در حوزه صنعت توریسم کشور شروع شده است تا زمینه و امکان بهره مندی از این فرصت فراهم گردد. این در حالیست که مبحث در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون فعالان گردشگری هم از دو مسیر وزارت بهداشت و شرکتهای تولیدکننده واکسن داخلی بعنوان اقدام زمینه ساز پذیرش توریستهای خارجی در حال پیگیری قرار دارد.
وی به منظور تبیین اقدامات و برنامه های جاری حوزه گردشگری اظهار داشت: به دنبال دریافت مصوبه فعالیت واحدهای گردشگری و فعالان این حوزه از ستاد ملی کرونا در قبل از تعطیلات نوروزی و کوشش برای روشن نگاه داشتن چراغ کسب وکارهای این حوزه بعنوان اقدامی مؤثر، وارد نیمه دوم فروردین ماه و ایام پیک کرونا و سپس ماه مبارک رمضان شدیم که پیش از این هم زمان رکود این حوزه به شمار می آمده است. در نتیجه با استمرار فعالیت در فضای حاکم بوجود آمده به جهت شدت انتشار ویروس کرونا شامل محدودیت ها و سختگیری های موجود برنامه های معاونت در دو بخش به صورت همزمان مورد پیگیری قرار گرفت.
تیموری اضافه کرد: بخش نخست در شرایط اعمال شده سختگیری های روز افزون، تمرکز بر استمرار حمایت های دولتی از کسب و کارها و فعالان گردشگری بوده است. بر این اساس طبق تلاش ها و پیگیری های بسیار انجام شده، صنعت توریسم در کنار ۴ رسته شغلی صدمه دیده از بحران انتشار ویروس کرونا شامل مشاغل در ارتباط با حمل و نقل، ورزش و هنر و سینما که لزوم بر استمرار حمایت داشت؛ قرار گرفت. این در حالیست که پیش از این گردشگری در گروه گسترده تر ۱۴ رسته شغلی قرار داشت و این ارتقا، امکان و اجبار کسب حمایت های بیشتر را سبب شد.
وی ضمن اشاره به این که بر این اساس سعی کردیم تا کمیته های تخصصی ستاد ملی مدیریت کرونا و بخش های تصمیم ساز در این عرصه را به منظور دریافت حمایت های بیشتر و استمرار پشتیبانی ها متقاعد کنیم؛ اظهار داشت: ازاین رو بسته حمایتی تلفیقی جدید مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال محور و بنگاه محور برای کسب وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تنظیم شد و بخش هایی همچون حمایت های بانکی، مالیاتی و بیمه ای در ارتباط با کسب و کارهای حوزه گردشگری را پوشش داد.
تیموری بیان نمود: در بخش بانکی با تصویب دستورالعمل مربوطه مواردی نظیر امهال تسهیلات فعالان گردشگری تا آخر شهریورماه اجرایی شده و کوشیده ایم که هیچ گونه جریمه و سودی هم به امهال صورت گرفته تعلق نگیرد. از سویی دیگر در بخش بانکی رفع سواثر چک برگشتی و هم ادامه پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا هم متقاضیان جدید و هم افرادی که پرونده شان نزد بانک بوده است و روند آن متوقف شده بود؛ از این امکان بهره مند شوند. همینطور بخش دیگر هم شامل بخشش جرایم مالیاتی بوده است که امهال پرداخت آن بعد از تصویب نهایی، در بازه سه تا شش ماه محقق خواهد شد.
معاون گردشگری خاطرنشان کرد: همینطور در بخش بیمه ای بسته حمایتی جدید مذکور امهال حق بیمه سهم کارفرمایی هم در دستور کار قرار گرفته است؛ ازاین رو اعطای یارانه حق بیمه برای بنگاه های بالای ۱۰ نفر اشتغال و عرضه یارانه دستمزد برای بنگاه های کمتر از ۱۰ نفر اشتغال، پیشبینی شده است. این در شرایطی است که در کنار بحث های سه گانه بانکی، بیمه ای و مالیاتی اقداماتی نظیر تمدید مجوزها و بخشودگی اجاره بهای اماکن اجاره ای تحت تملک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم محقق شده است. اینها مواردی به شمار می آید که در چارچوب بسته تلفیقی آماده شده است و بزودی پیرو برگزاری جلسه ستاد کرونا در هفته پیش رو، ابلاغ و اجرایی می شود.
معاون گردشگری همینطور بخش دوم اقدامات جاری حوزه گردشگری را کوشش برای بهره‎مندی از فرصت بازگشایی مرزها با پذیرش گردشگران واکسینه شده اعلام نمود و اظهار داشت: هم اکنون رایزنی ها برای بازگشایی ها در ابعاد داخلی و بین المللی را شروع کرده ایم. همچون یکی از مباحثی که به شدت پیگیر آن هستیم و در کمیته های مختلف دنبال کننده آن بوده ایم؛ اجازه ورود به اتباع کشورهایی است که واکسینه شده اند و به شکلی تهدید و نگرانی برای جامعه ایرانی ایجاد نمی کنند. این پیشنهاد از راه مکاتبه با وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و شخص رئیس محترم جمهور انجام شده است.
وی تصریح کرد: پیشبینی ما این است که در آینده نزدیک مقاصد مختلف گردشگری جهان همچون اتحادیه اروپا با رویکرد پاسپورت واکسن، درهای کشورهای خویش را به سمت گردشگران بین المللی باز خواهند کرد و ما هم باید از جریان حاکم، امکان و بهره لازم را فراهم نماییم.
معاون گردشگری افزود: مبحث در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون کرونا ویژه فعالان گردشگری هم از راه دو مسیر وزارت بهداشت و شرکتهای تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است که این اقدام هم می تواند بعنوان فعالیتی مؤثر در آماده سازی بستر لازم برای پذیرش توریستهای خارجی مؤثر واقع شود.
تیموری تصریح کرد: در کنار اقدامات مذکور کوشیده ایم تا با اطلاع رسانی و آموزش به فعالان و واحدهای گردشگری به منظور رعایت پروتکل ها امکان تحقق سفرهای هوشمند را سبب شویم. به این منظور انجام فعالیتهای گردشگری در داخل کشور به صورت محدود و برنامه ریزی شده با رعایت پروتکل ها ادامه دارد.
معاون گردشگری همینطور در تشریح بخش های دیگری از اقدامات و برنامه های کنونی این حوزه اظهار نمود: در کنار اقدامات صورت گرفته، یک سری الزامات و اقدامات را هم به تبع شروع سال جدید در دستور کار داشته ایم که برنامه ریزی و تأمین بودجه برای به پایان رساندن پروژه های ملی در دست اقدام همانند برنامه ملی توسعه گردشگری، برند ملی گردشگری، حساب های اقماری گردشگری و نظام جامع آموزشی را با در نظر گرفتن نزدیک شدن به پایان دولت و رعایت زمان بندی نهایی در دستور کار قرار داده ایم.
تیموری همینطور تلفیق دو معاونت گردشگری و سرمایه گذاری وزارت و تغییرات اعمال شده در چارت حوزه گردشگری را هم یکی دیگر از اقدامات بنیادین و کارشناسی طی دو ماه گذشته بیان کرد و اظهار داشت: ممزوج شدن دو بخش معاونت گردشگری و معاونت سرمایه گذاری وزارت به علت خلاءهای قانونی، نبود مدیریت واحد و یکپارچه و افزایش تمرکز انجام گرفت تا به تبع آن در ساختار چارت جدید امکان همپوشانی گسترده همه ابعاد و زوایای صنعت توریسم کشور محقق شود.
معاون گردشگری ضمن اشاره به این که به منظور اعمال و فراهم آوردن زمینه اجرایی تغییرات مذکور تلاش ها و ساعت ها اقدام کارشناسی صورت گرفته است؛ خاطرنشان کرد: با این نگاه شرح وظایف، تقسیم کار، چارت سازمانی جدید برای معاونت گردشگری ترسیم و دفاع شد. مدیران مربوطه هم با در نظر گرفتن ظرفیت ها و امکانات موجود برنامه های خویش را عرضه و نهایتاً نیروهای این دو حوزه در معاونت گردشگری مستقر شدند و در قالب و ساختار جدید کار خویش را شروع کردند. نهادینه کردن چارت جدید مبحث مهمی بوده تا خلاءها طبق چارچوب های حقوقی هماهنگ شود و در چارچوب یک بخش متمرکز همه فعالیتهای حوزه گردشگری در بخش سخت افزاری و نرم افزای به سمت جلو حرکت نماید.
تیموری همینطور در انتها از استمرار فعالیت جاری حوزه گردشگری باوجود شرایط بحران کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: تلاش به منظور برگزاری تورهای آشناسازی ضابطه مند و رایزنی با کشورهای هدف گردشگری با برگزاری کمیته های فنی، بخش دیگری از امور جاری و مهم معاونت گردشگری به شمار می آید که برگزاری تورآشناسازی برای فعالان و افراد مؤثر در گردشگری روسیه و اجرای وبینارهای اخیر با کشورهایی همچون گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایتالیا نمونه هایی از آن به شمار می آید.


منبع:

1400/02/31
18:29:23
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزش , بیمه , توریست , حقوقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری