میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

تاثیر سفرهای نوروزی بر كرونا

تاثیر سفرهای نوروزی بر كرونا افزایش انتقادها درباره سفر ایرانیان به ترکیه، نمایان شدن تاثیر سفرهای نوروزی بر تعداد مبتلایان، برگشت آثار تاریخی از وین به ایران همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته اعلام گردید که تعداد قربانیان و مبتلایان به کرونا بالا رفته است به شکلی که در روز چهارشنبه آمار مبتلایان به کووید ۱۹ به بالای بیست هزار نفر رسید. برخی دیگر پیش بینی کردند که آمار قربانیان نیز ممکنست سه رقمی شود و دلیل آنرا هم سفرهای نوروزی اعلام نمودند.
ماجرای تورهای گردشگری ترکیه
هواپیماها به مقصد و مبدا ترکیه در حال انجام بود آن هم درست زمانی که همه شهرهای ترکیه در وضعیت قرمز قرار داشتند و آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در آن زیاد بود. تعدادی از فعالان گردشگری اعلام نمودند که اگر مسافری از ایران به ترکیه می رود تست کرونای منفی می دهد و هنگام برگشت نیز این تست داده می شود پس جای نگرانی نیست. اما وزارت بهداشت از وزارت کشور درخواست نمود که پروازها به سمت ترکیه لغو شود. پس از چند روز هواپیماها کنسل نشدند اما اعلام گردید که وزارت میراث فرهنگی به همه دفاتر خدمات مسافرتی ابلاغ کند که تورهای گردشگری لغو شوند! این در حالی بود که تورهای گردشگری به ترکیه زیاد نیست و این روزها به قول تعدادی از آژانس داران توری برای ترکیه برگزار نمی گردد بلکه همه مسافران خودشان بلیت می گیرند و خودشان هم به سفر می روند!
هتل های کپسولی در انبار!
سال گذشته مانور تبلیغاتی بزرگی از اقدام مهم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی انجام شد که آن هم مربوط می شد به ورود چند هتل کپسولی که ظرفیت اقامت ده نفر را داشت اما مدیر گردشگری کانون اعلام نمود که این هتل ها در انبار خاک می خورند چون ارگان هایی که باید پای کار می آمدند مانند بیمارستانها و فرودگاه ها، همکاری لازم را نکردند. این در حالیست که هم تولیدکننده داخلی برای آن پیدا شده است و هم اینکه جایی مانند بیمارستان، مشکل همراهان بیمار حل نشده است ولی با توجه به این هتل های کپسولی حداقل می شد اظهار داشت که یکی از اشکالات همراهان حل می شد.
سفر کارت ملی یا صنایع دستی کارت ملی!۱۵ سال پیش بمنظور آسان سازی سفر برای اقشار مختلف جامعه؛ طرح سفر کارت ملی عنوان شد. طرحی که قرار بود مسئولیت اجرائی آن از معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی وقت به شرکت ایرانگردی و جهانگردی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی وقت واگذار شود و با مشخص کردن هتل ها و مراکز گردشگری، کارکنان دولت از پولی که در آن بجای هزینه رفاه واریز شده بود، در این مراکز استفاده کنند. ولی بارها و بارها این طرح به مشکل برخورد کرد. گاهی اعلام نمودند که دستگاه های پذیرنده در مراکز مربوطه به درستی عمل نمی کند و این کارت ها را نمی پذیرند و گاهی هم بیان شد که کارکنان، پول این کارت را خرج هزینه های دیگر غیر از سفر می کنند. تغییرات مختلفی نیز در کارکرد این کارت به وجود آمد اما هر بار این طرح نتوانست به درستی اجرا شود. در همه این تغییرات نیز اعلام می شد که نقصها آن برطرف شده است. اکنون شرکت ایرانگردی و جهانگردی به دارندگان سفر کارت ملی اعلام می کند که این کارت ها غیرفعال شده است و این شرکت مسئولیتی بابت آن ندارد. قرار بود این کارت ها توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برای مصرف ۲۰ میلیون تومان وام سفر پیگیری شود اما این کار هم به نتیجه نرسیده است. چون یک دفعه تصمیم گرفته شد حالا که موضوع کرونا و منع سفرها پیش آمده، این وام برای صنایع دستی هزینه شود اما هنوز این اقدام هم به مشکلات مختلفی برخورد کرده که امکان اجرائی شدنش نیست.
فراخوان ۲۱ بنای تاریخی داده شداین هفته صندوق توسعه صنایع دستی و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی با تصویب کمیسیون مزایدات، مهلت شرکت در فراخوان عمومی واگذاری بناهای تاریخی مدت معین ۲۱ مجموعه تاریخی و فرهنگی را تمدید کرد.
با به انتها رسیدن مهلت شرکت در فراخوان های عمومی واگذاری حق بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی (اسفند ۹۹)، نشست کمیسیون فراخوان با حضور اعضای رسمی کمیسیون مزایده، نماینده سازمان بازرسی کشور و نماینده بازرسی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شد و با تصویب این کمیسیون مهلت شرکت در فراخوان عمومی ۲۱ بنای تاریخی تا ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تمدید گردید.
این بناهای تاریخی شامل خانه های تاریخی امیر پرویز، پروین اعتصامی و علوی تبریز، عصارخانه شیخ (جماله) اصفهان، باغ برج علی اکبری گلپایگان، رباط کامه تربت حیدریه، کاروانسراهای یونسی و آهنگ بجستان (خراسان رضوی)، کاروانسرای مزینان داورزن (خراسان رضوی)، رباط سنگ بست فریمان (خراسان رضوی)، خانه طلوعی فر دزفول، خانه حشمت اللشکر سرخه (سمنان)، کاروانسرای شاه عباسی دامغان، قلعه حیدرآباد خاش (سیستان و بلوچستان) و قلعه کنت سراوان (سیستان و بلوچستان) است.
همچنین از دیگر بناها می توان به حمام اروج رامیان (گلستان)، خانه عبادی آمل، خانه آشتیانی آشتیان (مرکزی)، کاروانسرای دولت آباد (مرکزی)، حمام ارامنه همدان و کاروانسرای مهر اشاره نمود.
بازگشت آثار تاریخی به وطن
این هفته خبر رسید که ۲۸ شیء تاریخی که دولت اتریش در اختیار سفارت ایران در وین داده بود، به ایران برگشت اما چون در اصالت این آثار شک و شبهه وجود دارد کارشناسان میراث فرهنگی می بایست بررسی های کارشناسی بیشتری روی آنها انجام دهند تا بتوان از این آثار بعنوان آثار تاریخی اصیل رونمایی نمود. اما به هر حال این آثار که بصورت قاچاق از کشور خارج شده بود، در یک چمدان مسافر پیدا شده و پلیس اینترپل نیز آنرا به سفارت ایران تحویل داده بود.

1400/01/23
10:23:46
5.0 / 5
864
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری