كجا برای نجات طاق كسری پیشقدم شد؟

كجا برای نجات طاق كسری پیشقدم شد؟ به گزارش آثارنیوز با درخواست وزارت فرهنگ عراق در اکتبر ۲۰۲۰ از «بنیاد الف» که نجاتِ بناهای تاریخی درگیرِ جنگ در سرتاسر دنیا را در اولویت برنامه اش قرار داده و اجابت این درخواست از جانب این نهاد بین المللی، نجاتِ طاق کسری از ویرانی ها بزودی شروع می شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، با وجود همه درخواست ها برای پیشگام شدن وزارتخانه میراث فرهنگی کشورمان در زمینه مطالعه، مرمت و نجات طاق کسری، اما سرانجام بنیاد «الف» در ژنو راه را برای مرمت طاق کسری باز کرد و در اولین قدم اعلام نموده که ۷۰۰ هزار دلار برای مطالعه و نجات این بنای تاریخی هزینه می کند.
این در شرایطی است که معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی به روشِ قانونمند برای حضور تیم ایرانی در طاق کسری در جنوب بغداد اعتقاد دارد و تاکید دارد که «اگر بخواهند مرمت تاق کسری به صورت قطعی صورت گیرد، باید شرایط مهیا شده و آنها رسما از ما دعوت کنند تا بلافاصله یک تفاهم نامه رسمی امضا شده و پژوهشگران و مرمتگران برای کار به آن منطقه بروند، وگرنه متاسفانه وزارتخانه میراث فرهنگی نمی تواند کاری برای مرمت و ساماندهی طاق کسری انجام دهد.»
امروز نهم بهمن (۲۸ ژانویه ۲۰۲۱) بنیاد بین المللی «الف» در ژنو در اطلاعیه ای رسمی اعلام نموده که با اختصاص مبلغ ۷۰۰ هزار دلار کار مرمت و حفاظت از طاق کسری را به سرانجام می رساند.
این بنیاد یک ماه پس از درخواست اولیه عراق، یعنی در نوامبر ۲۰۲۰ یک مأموریت ارزیابی حفظِ طاق کسری را با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا انجام داد تا اقدامات فوری برای این بنای تاریخی را تعریف کند و در نهایت با کمک مستندنگاریِ سه بعدی، اسکن های با رزولوشن بالا از بنا انجام و سنسورهایی برای برررسی ترک های ایجادشده روی بنا نصب شود.
اکنون هم با بیان اختصاص این مبلغ از جانب بنیاد الف به دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا و انتخابِ یک مشاور بخش خصوصی با نام «مشاور حفاظت و توسعه» برای عملیات اضطراری استقامت بخشی طاق، عملیات اضطراری بنا بعنوان مقدمه ای برای مرمت کامل بنا در آینده شروع می شود.
همچنین مقرر است در اولین قدم یک داربست ویژه برای پیشگیری از ریزش بخش های در خطر ایوان نصب شود، داربستی انعطاف پذیر که قادر خواهد بود با حرکت طبیعی دیوارها و همینطور انبساط و انقباض مصالح بر اثر تغییرات دما خویش را منطبق نماید. در ادامه هم گروه مرمتی عملیات اسکن، عکسبرداری و همینطور آزمایش های ژئوفیزیک را آغاز می کند که این اطلاعات به تهیه طرح مرمت جامع این بنا منتهی می شود.
این بنیاد در بخش دیگری از بیانیه خود هدف از انجام این کار را این طور توصیف کرده که «از این میراث جهانی با کمک دوست مان عراق محافظت کنیم» و به بعضی از درخواست هایی که برای کمک به نجات طاق کسری به این بنیاد ارسال شده اشاره نموده است.
همچنین در این بیانیه تاکید گردیده است که «میراث فرهنگی عراق از تمام درگیری ها و حمله های تروریستی می ترسد و بنابراین الف این پروژه را در اولویت قرار داده است. این پروژه یکی از مهم ترین پروژه هایی است که در خاورمیانه اجرا می شود و انگیزه زیادی برای انجام آن وجود دارد، بنابراین می خواهیم سیستمی را طراحی نماییم که با همکاری بسیار نزدیک با وزارت فرهنگ عراق و دانشگاه پنسیلوانیا بتوانیم این میراث را برای جهان حفظ نماییم.»
«بنیاد الف» سال ۲۰۱۷ و در پاسخ به تخریب عظیمی که در سالهای اخیر به میراث فرهنگی وارد شده، با هدف پشتیبانی از میراث ملموس و ناملموس تاسیس شد و می خواهد پروژه هایی را توسط محیط های آموزشی و موسسه های میراث فرهنگی و انجمن های بین المللی به سرانجام برساند. تا امروز هم ۱۰۰ پروژه در ۲۲ کشور را با اعتباری معادل ۳۵ میلیون دلار به نتیجه رسانده است، اما نکته مهم تر این که ۲۸ پروژه از این تعداد از سال ۲۰۱۸ تا امروز در عراق انجام شده و مبلغی حدود ۹/۲ میلیون دلار برای این کشور هزینه کرده است.
منبع:

1399/11/10
23:56:51
0.0 / 5
883
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری