مقررات سفر شهروندان ایرانی به ۴ كشور اروپایی

مقررات سفر شهروندان ایرانی به ۴ كشور اروپایی به گزارش آثارنیوز با وجود برقراری پروازهای مستقیم بین ایران ـ فرانسه، هلند و اتریش اما هنوز امكان سفرهای توریستی و غیرضروری به این كشورها فراهم نشده است و ویزای شنگن فعلا برای شهروندان ایرانی صادر نمی گردد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، مرزهای هوایی و زمینی ایران با شیوع کرونا مسدود شد اما با کاهش تدریجی محدودیت ها، برخی از پروازهای بین المللی از سرگرفته شد. به قول مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ـ، پروازهای خارجی ایران به مقاصدی مانند پاریس، لندن، منچستر، آمستردام، وین، دبی، دوحه، بانکوک و کوآلالامپور انجام می شود و مسافران می توانند پروازهای خویش را در این مسیرها (به صورت مستقیم) و بر مبنای شرایط و پروتکل های بهداشتی اعلام شده از جانب این کشورها برنامه ریزی کنند. بررسی های بیشتر نشان داده است در راه گوانگجو (چین)، مسکو (روسیه)، دهلی (هند) و بیروت (لبنان) هم پروازهای مستقیم از مبدأ تهران برقرار شده است.
با وجود چنین اعلامی، کشورهای زیادی برای بازگشایی کامل مرزها هنوز گرفتار تردید هستند و فقط به افرادی با جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل اجازه ورود می دهند. سفر به خارج از ایران هم هنوز روال طبیعی پیدا نکرده است و خیلی از کشورها در اولین گام فقط گروه های مشخصی را پذیرش می کنند. تکمیل فرم بهداشت و خوداظهاری به همراه گواهی منفی تست کرونا PCR، شروط مشترک بیشتر کشورها برای بازگشایی مرزها است. برخی کشورها هم قانون قرنطینه ۱۴روزه را برای مسافران الزامی کرده اند.
اتحادیه اروپا حدود دو ماه پیش اعلام نمود که فقط به اتباع الجزایر، استرالیا، کانادا، گرجستان، ژاپن، مونته نگرو، مراکش، نیوزیلند، روآندا، صربستان، کره جنوبی، تایلند، تونس و اوروگوئه اجازه ورود به ۲۷ کشور منطقه شنگن را می دهد. ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین (چهار کشور خارجِ اتحادیه و هم پیمان شنگن) هم تابع چنین مقرراتی هستند.
بنابر بیانیه های کشور اروپایی مقیم در ایران، شهروندان ایرانی با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع بعدی امکان سفر به این کشورها را ندارند و فقط افرادی که دارای گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلستان هستند و یا اقامت این کشورها و یا ویزای معتبر تایپ D (تجارت، دانشجو، خانواده و... ) و ویزای معتبر تایپ C برای پیوستن به خانواده را دارند و یا به قصد ترانزیت از این کشورها استفاده می نمایند، اجازه ورود دارند.
از بین کشورهای اروپایی که پرواز مستقیم با ایران دارند، مقررات فرانسه، انگلیس، هلند و اتریش بدین سان اعلام شده است:
فرانسه علاوه بر شهروندانی که گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلیس را دارند، به آن هایی که گذرنامه کانادا و استرالیا دارند هم اجازه ورود می دهد. این کشور به تازگی برای آن دسته از افرادی که امکان سفر به این کشور را دارند، تست PCR کرونا را حذف کرده است اما همچنان تاکید دارد تا اطلاع بعدی ویزای توریستی شنگن را صادر نمی کند.
طبق اعلام این کشور، تمام مجوزهای اقامت که تا ۱۶ مارس ۲۰۲۰ معتبر بود، خودکار و بی نیاز از انجام مراحل اداری تا شش ماه پس از آن تمدید شده است. همینطور به مسافران این مسیر سفارش شده قبل از سفر به فرانسه، فرم سلامت که لینک آن از راه سفارتخانه و شرکت هواپیمایی در اختیار مسافران قرار داده شده است، تکمیل شود.
قانون ۱۴ روز قرنطینه برای همه مسافران در فرانسه اجرا می شود و تاکید شده آنها باید این مدت را در آدرس مشخصی قرنطینه خانگی شوند. همینطور در پروازهای این مسیر همراه داشتن باردستی چرخدار در داخل کابین هواپیما مجاز نیست و مسافران فقط می توانند کوله پشتی و ساک دستی داشته باشند و در تمام پرواز استفاده از ماسک هم الزامی است.
این مقررات تا حدی برای مسافران هلند و اتریش هم صادق است. دولت هلند تاکید کرده به خاطر قانون قرنطینه، ورود مسافرانی که بلیت پرواز آنها کمتر از ۱۴ روز اعتبار دارد، مجاز نیست و مسافرانی که از کشورهای پرخطر به هلند سفر می کنند باید فرم سلامت همراه داشته باشند. در مقررات سفر به هلند اشاره نشده که مسافران باید تست کرونا PCR داده باشند. اما دولت اتریش تاکید کرده که همه مسافران بالای ۱۱ سال در پروازهای ورودی به این کشور (غیر از ترانزیت) باید آزمایش PCR داده باشند و گواهی منفی آنرا در محدوده ۷۲ ساعت پیش از پرواز، به زبان انگیلسی همراه داشته باشند.
هلند و اتریش هم یادآور شده اند که فعلا امکان سفر با ویزای تایپ C شنگن برای شهروندان ایرانی امکان پذیر نیست.
اما کشور انگلیس ورود برای افرادی را که دارای گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلیس، کانادا، آمریکا و استرالیا هستند، آن هایی که جواز و یا کارت اقامت، ویزای دانشجویی و حتی توریستی از انگلیس را دارند، مجاز دانسته است. طبق قوانین اعلام شده از جانب دولت این کشور، شهروندان ایرانی پس از ورود به انگلیس باید تا ۱۴ روز در محل اقامت خود قرنطینه شوند.
تکمیل فرم خوداظهاری که نسخه آن توسط سفارت و شرکت هواپیمایی در اختیار مسافران گذاشته شده و عرضه آن هنگام ورود به پلیس گذرنامه در انگلیس الزامی است، در غیر این صورت ۱۰۰ پوند جریمه خواهند شد.
این پروتکل ها متقابلا در ایران برای اتباع بیگانه اجرا می شود و طبق اعلام رسمی وزارت خارجه ایران هم فعلا صدور ویزای توریستی متوقف شده است.
منبع:

1399/06/11
22:41:45
5.0 / 5
1867
تگهای خبر: اقامت , بنا , پرواز , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری