كارگردان شهر سوخته به دنبال روشنگری است نه غوغا

كارگردان شهر سوخته به دنبال روشنگری است نه غوغا مدیر دپارتمان زبان و ادب فارسی و پزوهش های ایران شناسی دانشگاه استراسبورگ _ فرانسه از مستند ˮشهر سوختهˮ به كارگردانی ناصر پویش نوشت.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد نادر نصیری مقدم در مطلبی تحت عنوان"نگاهی نو در ارائه یک مستند تاریخی و باستانی" نوشت: "ایران سرزمینی است با تمدنی کهن و تاریخی غنی اما اطّلاع علمی ما نسبت به این گذشتة پرافتخار به یک قرن نمی رسد. کافیست نگاهی بیاندازیم به تاریخ انتشار اولین چاپ کتاب باارزش مرحوم حسن پیرنیا با عنوان ایران باستانی (طهران، اسفند 1306 مطبعه مجلس)، اثری که تاریخ ایران قبل از اسلام را نه از ورای اسطوره ها بلکه برمبنای داده های دیرینه شناسی به تحریر درآورده است. امّا این داده ها حاصل جستجوهای فرنگیانی است که ایران را برمبنای نوشته های کتاب مقدّس حفاری کرده اند. بنا بر این است که شوش و همدان قبل از تخت جمشید مورد کاوش قرار گرفته و شرق ایران و اماکن باستانی اش نظیر شهرسوخته که فیلم مستند آقای ناصر پویش به خوبی اهمّیّت آنرا نشان می دهد، در قرن نوزدهم توجّه باستان شناسان فرنگی را به خود جلب نکرده است.
این فیلم تنها یک گزارش از آنچه در این منطقه باستانی صورت گرفته نیست، بلکه نگاه هنرمندانه و پژوهشگرانه کارگردان فیلم، بیننده را به این فکر می اندازد که ساکنان شهرسوخته چطور در گذشته زندگی می کرده اند، به چه پیشرفت هائی از نظر پزشکی نائل شده و به چه سطحی از زندگی اجتماعی رسیده بوده اند. فیلم ناصر پویش نگاهی نو در ارائة یک مستند تاریخی و باستانی است. کار بدیع گذاشتن صدا روی سکانس هائی که زندگی ساکنان شهر سوخته را به تصویر می کشد، تلاش زیبائی است که بیننده را نه فقط به گذشته می برد، بلکه به او امکان می دهد تا با فیلم ارتباط نزدیکتر و بهتری برقرار کند. در اولین سکانس فیلم، صحنه ای که شن ها از روی صفحه ای شیشه ای به کنار زده می شود، کارگردان به ما می فهماند که به دنبال روشنگریست و نه به دنبال یک فیلم جنجالی و غوغاساز درباب یک محوطه باستانی که در گذشته از نیزه جنگجویان و تیشه گنج جویان در امان نبوده است. کار با ارزش دیگر کارگردان این فیلم مصاحبه همزمان با دست اندرکاران ایرانی و غیر ایرانی عتیقه شناس در محوطه شهرسوخته است. این امر حاکی از سعه صدر آقای پویش است و باید که از این بابت به وی تبریک گفت. فیلم خوش ساخت ایشان گذشتة افتخارآمیز شهرسوخته را به ما نشان میدهد بدون آنکه احساسات ناسیونالیستی به آن رنگ افراطی بدهد."
فیلم مستند داستانی «شهر سوخته» به کارگردانی ناصر پویش از روز شنبه ۲۵ مرداد در سینماهای هنروتجربه اکران شده است.
این فیلم درباره منطقه شهر سوخته زابل است. شهری که یکی از بلندترین تمدن های دوران سپیده دم تاریخ را داشته است.
کاوش هایی که در چندین دهه اخیر در این شهر صورت گرفته خیلی از یافته های باستان شناسان و تاریخ نویسان را دگرگون کرده است و این فیلم تلاش دارد تا قسمتی از این یافته ها را به تصویر بکشد.
در خلاصه داستان فیلم آمده است: «همزمان با کاوش دیرینه شناسی در شهر سوخته صدایی از اعماق خاک شنیده می شود. فیلم در صورتیکه همراه با باستان شناسان به روایت گزارشی و لحظه به لحظه از کاوش ها می پردازد، موازی با آن به جست وجوی صدا در اعماق خاک و به اعماق تاریخ می رود تا با مردم کهنسال شهر سوخته همراه شود…».1399/05/30
21:32:35
5.0 / 5
2241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری