زباله های گردشگران، تهدیدی برای آینده ماچو پیچو

زباله های گردشگران، تهدیدی برای آینده ماچو پیچو آثارنیوز: «ماچو پیچو» كه بعنوان یكی از مشهورترین مقصدهای گردشگری و مناطق تاریخی شناخته می شود، با بحران انباشته شدن زباله روبه رو شده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، آینده «ماچو پیچو» به سبب زباله های به جا مانده از گردشگران با تهدید جدی رو به رو شده است. این منطقه تاریخی كه نامش در لیست میراث جهانی «یونسكو» نیز به ثبت رسیده، در بخش جنوبی «پرو» واقع شده است.
«ماچو پیچو» هر ساله ۱.۶ میلیون گردشكر را از سراسر جهان به این منطقه می كشاند؛ این درحالی است كه مقامات «پرو» در سال های اخیر بازدید از این سایت را محدودتر كرده اند.
با این وجود محبوبیت این سایت تاریخی سبب شده تا «ماچو پیچو» با بحران جدی زباله مواجه شود. گردشگران اغلب زباله های خودرا در این مكان رها می كنند و این دلیل اصلی به وجود آمدن بحران جدید «ماچو پیچو» است.
طبق اطالاعات منتشرشده توسط وبسایت «آپ فرونت نیوز»، گردشگران روزانه بیشتر از ۵ تن زباله در این منطقه رها می كنند كه بخش اعظمی از آنها شامل بطری های پلاستیكی آب می شود كه در نهایت از رودخانه محلی سر در می آورند.
وخامت انباشتگی زباله ها در این مكان به اندازه ای زیاد شده كه «یونسكو» دو سال پیش تهدید كرد با ادامه این روند « ماچو پیچو» را از لیست میراث جهانی خارج می كند. این یعنی، «ماچو پیچو» حالا با نگرانی جدی برای حذف شدن از لیست میراث جهانی یونسكو روبه رو شده است كه در صورت وقوع، این مساله مایه شرمساری مقامات « پرو» خواهد بود.
گیاهان نادر این منطقه نیز به دنبال انباشته شدن زباله های به جا مانده از گردشگران گرفتار صدمات جدی شده اند.
این مشكل سبب نگرانی جدی مقامات محلی شده است، چونكه این معضل می تواند بر شمار گردشگران این منطقه كه برای رشد اقتصادی حیاتی هستند نیز تاثیر بگذارد. از طرفی مسئولان می خواهند از میراث و محیط زیست این منطقه حفاظت كنند. در همین راستا یك كمپین خصوصی، بازیافت بطری های پلاستیكی بی شماری كه توسط گردشگران رها شده را آغاز نموده است.
روزانه حدود یك تن از این بطری های پلاستیكی بازیافت می شود. قوانین شهری ساخت مراكز بازیافت بزرگ را ممنوع می كند بنا بر این هم اكنون این مركز بازیافت كوچك خصوصی با حجم وسیعی از زباله مواجه می باشد.
با عنایت به گزارش های منتشرشده توسط «الجزیره»، مقامات محلی «ماچو پیچو» اهتمام دارند این منطقه را به اولین منطقه سازگار با محیط زیست كشور تبدیل كنند. آنها از گردشگران می خواهند حین بازدید از این مكان تاریخی بطری های آب قابل بازیافت خودرا همراه داشته باشند و بعد از ترك منطقه آنها را با خود ببرند.
اگرچه تهدید خارج شدن «ماچو پیچو» از لیست میراث جهان یونسكو فوری نیست، اما همچنان خطر این رویداد وجود دارد.
پیش تر طرح ساخت و ساز چندین میلیارد دلاری این فرودگاه كه بمنظور كوتاه كردن زمان مسافرت گردشگران عازم به این منطقه ارائه شده است، انتقادات بسیاری را به دنبال داشت. معترضان معتقدند برنامه ساخت فرودگاه در این منطقه بسیار كوته بینانه است و در بلندمدت آینده این مكان تاریخی را به خطر می اندازد.
«ماچو پیچو» كه از آن بعنوان شهر گمشده «اینكا» ها نام برده می شود، حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینكاها ساخته شد. این دژ در ۵۰ مایلی «كوسكو» پایتخت اینكاها قرار دارد و بنا بر این هیچ گاه مانند سایر شهرهای اینكاها پیدا و ویران نشده است.
در طول قرن ها، جنگل های اطراف این مجموعه رشد كرده و آنرا پوشانده است و بنا بر این از نظرها پنهان مانده و تنها عده معدودی از وجود آن اطلاع داشته اند.
در بیست وچهارم ژوئیه ۱۹۱۱ میلادی، «ماچو پیچو» به وسیله «هیرام بینگام»، تاریخ شناس آمریكایی در یك سخنرانی در دانشگاه ییل به دنیای غرب ارائه شد. او به وسیله راهنمایی محلی هایی كه گه گاه به سایت بازگشت می كردند به آن جا هدایت شد.
« ماچو پیچو» بعنوان میراث جهانی یونسكو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و بعنوان یك شاهكار خالص معماری و نشانه ای منحصربه فرد از تمدن اینكاها حالا بعنوان یكی از عجایب هفت گانه جدید شناخته می شود.
منبع:

1398/10/16
22:43:36
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: بازیافت , بنا , تاریخ , تمدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری