مهر گزارش داد

تصاویر منتشر نشده از كاخ مروارید، كاخ شمس تا دهه ۷۰ سالم بود

تصاویر منتشر نشده از كاخ مروارید، كاخ شمس تا دهه ۷۰ سالم بود آثارنیوز: تصاویر قدیمی از كاخ مروارید (شمس) نشان داده است كه این كاخ در سالهای دهه ۶۰ و ۷۰ وضعیت پایدارتری نسبت به این روزها داشته است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، كاخ مروارید یا كاخ محل اقامت شمس در شهرستان مهرشهر كرج یكی از مهمترین كاخ های استان البرز است كه توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید.
این كاخ در میان سال های ۴۵ تا ۴۷ توسط موسسه «رایت» طراحی و با نظارت «ویلیام كیس» تولید شده و به بهره برداری رسید. این بنا محل سكونت شمس پهلوی و خانواده او تا سال ۱۳۵۷ بود.
بر اساس رای دادگاه در هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳؛ ۳۰ درصد یعنی ۲۷ هكتار از مجموعه كاخ مروارید به اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز واگذار شد تا آنرا مرمت و سامان دهی كند اما سند فضای سبز آن به نام میراث فرهنگی نشد.
اكنون چهارسال از آن زمان می گذرد و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و اداره كل میراث فرهنگی استان البرز اعلام می كنند كه چیزی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت آن نیاز است تا بتوان این كاخ را به شكل اولیه مرمت كرده و درهای آنرا به روی مردم باز كرد. هر از گاهی در این كاخ برنامه های فرهنگی و نمایشگاهی برپا می گردد و هم اكنون سقف این كاخ در حال مرمت است.
این گزارش نگاهی به وضعیت كاخ مروارید در دو دوره زمانی دهه ۶۰ و ۷۰ دارد زمانی كه هنوز این كاخ سالم بود اما تنها با گذشت چند سال به روزی افتاده كه امكان مرمت آن میلیاردها تومان اعتبار نیاز دارد.
این كاخ در اواخر دهه ۴۰ در محوطه ای حدود ۱۷۰ هكتار با تپه های ملایم در كنار دریاچه مصنوعی كوچكی تولید شده است.
مشخصه پیكره بیرونی این بنا دوگنبد بتنی است كه با هم تلفیق شده اند و نورگیر وسیعی كه كل سقف را پوشش می دهد به علاوه یك بخش حلزونی شكل كه در بالای اتاق اختصاصی شمس تعبیه شده است.
سازه بتنی كاخ با نوعی پلاستر مخصوص پوشیده شهد و از داخل با سنگ و پارچه و مصالح شفاف تزئین شده است.
دفتر كار اتاق های تشریفات، نشیمن و نهارخوری خانوادگی و خواب ها به صورت متوالی گرداگرد فضای وسیع مركزی قرار گرفته اند و ورود به ر یك از آنها با استفاده از یك راهروی شیب دار انجام می گردد.
به طور كلی در زیر این گنبد پذیرایی، استخر، سینما و ورودی قرار گرفته اند فضاها در ترازهای مختلف كه دسترسی به آنها از جهات مختلف با رمپ و پله مسیر می گردد منظور شده اند.
الگوهایی كه نشانگر مفهوم در و شمس هستند به دفعات به چشم می خورند و بیشتر نقوش و الگوهای به كار رفته در طراحی اثاثیه لوسترها و چراغ های سقفی و دیواری، از دایره ناشی شده اند.
حتی كف سازی و نورپردازی محوطه اطراف كاخ با همان ایده های مشابه و هماهنگ طراحی شده اند.
استفاده های مختلف و متنوع از پلكسی گلاس در ضخامتها و اشكال متفاوت بعنوان ماده ای كه نور را از خود عبور می دهد بدون قابلیت شكنندگی خصوصیت های طراحی داخلی در این كاخ شمرده می گردد.

1397/07/28
18:58:27
5.0 / 5
4942
تگهای خبر: اقامت , بنا , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری