گزارش مهر از بازار بلیت هواپیما

افزایش بی سابقه قیمت پروازهای خارجی، تهران_ بانكوك ۶ میلیون!

افزایش بی سابقه قیمت پروازهای خارجی، تهران_ بانكوك ۶ میلیون! آثارنیوز: پروازهای خارجی به مقاصد گردشگری ایرانی ها به حدی گران شده كه در بعضی از مسیرها این افزایش قیمت به سه برابر رسیده است این افزایش نرخ برای مسیرهای دورتر مانند ژاپن ۵ برابر شده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، با آنكه دولت نرخ ارز بازار ثانویه را اعلام نموده است اما اكنون شركتهای هواپیمایی نرخ بلیت های خویش را با ارز آزاد حساب كرده و آن را به ایرانیان می فروشند این اقدام ایرلاین های خارجی سبب شده تا نرخ بلیت هواپیما برای ایرانیان بسیار گران تمام شود اگر ایرلاین خارجی نرخ بلیت هواپیما را در بعضی از مسیرهای پر رفت و آمد ایرانیان تا سه برابر هم افزایش داده اما این اقدام روی ایرلاین ایرانی هم تاثیر گذاشته و آن را تا دو برابر بالا برده است. پرواز تهران به مالزی در نیمه دوم شهریورماه با ایرلاین ایرانی سه میلیون تومان و با پرواز خارجی ۸ میلیون و نیم نرخ گذاشته شده است پروازهای خارجی تهران به رم هم از چهار و نیم تا پنج و نیم میلیون تومان نرخ دارند.برای سفر به استانبول از شهر تهران هم پروازهای خارجی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و پروازهای ایرانی چیزی حدود یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نرخ تعیین كرده اند. سفر ایرانیان به پاریس با پروازهای خارجی هم كه تا كنون حدود دو میلیون تومان بود اكنون به بیش از سه و نیم میلیون تومان رسیده است. تفلیس هم همچون مقاصدی بود كه ایرانی های زیادی بعد از لغو ویزا به آنجا سفر كردند و معمولا تورهای گردشگری آن از سفر به خیلی از شهرهای ایران ارزان تر تمام می شد اما اكنون تنها نرخ پرواز تهران به تفلیس با پرواز خارجی سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان نرخ گذاشته شده است و با ایرلاین ایرانی كمتر می توان صندلی خالی پیدا كرد.
پرواز از تهران به سمت بانكوك با پروازهای ایرانی دو و نیم میلیون تومان هزینه برمی دارد و با پروازهای خارجی ۶ و نیم میلیون تومان. برای سفر به صربستان هم با پرواز ایرانی سه میلیون و با پرواز خارجی هر مسافر باید ۵ میلیون تومان به ایرلاین خارجی بپردازد. مسافرانی كه قصد سفر به كیف پایتخت اكراین را هم دارند برای سفر با ایرلاین همین كشور باید چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازند. افزایش نرخ در بلیت ها تنها برای مقاصد نزدیك به ایران نیست. برای سفر ایرانیان به كانادا هم ایرلاین های خارجی ۱۲ میلیون تومان نرخ تعیین كرده اند. بلیت تهران به هیروشیما كه تا كنون با سه میلیون و نیم می شد آن را خریداری كرد اكنون ۱۵ میلیون تومان نرخ دارد. آن هم با دو ایرلاین خارجی متفاوت و با دو بار توقف كه برای پیمودن هر كدام در راه رفت و یا برگشت باید دو روز زمان گذاشت.تهران به فرانكفورت هم برای روزهای نیمه مهر ماه با پرواز ایرانی اگر دو میلیون تومان نرخ داشت اكنون صندلی خالی برای آن پیدا نمی گردد و پرواز با ایرلاین خارجی هم سه و نیم میلیون تومان نرخ دارد. تمامی نرخ های اعلام شده در این گزارش اكونومی محاسبه شده و هر كدام دارای یك یا چند توقف در راه رفت و یا برگشت هستند ازاین رو اگر كسی بخواهد زمان كمتری را در ترانزیت بگذراند و یا مسیر مستقیم را انتخاب نماید به صورت حتم این نرخ افزایش چشمگیرتری خواهد داشت.اكنون پرداخت این مبالغ به صورت ریالی امكان پذیر است اما ایرلاین ها گویا بعد از عرضه بسته جدید ارزی و اعلام نرخ ۸ هزار تومانی دلار در بازار ثانویه نرخ پروازهای خویش را دو تا سه برابر افزایش داده اند. از جانب دیگر غیر از اینكه پروازهای خارجی به بالاترین نرخ خود برای توریست ایرانی فروخته می شوند، در خیلی از مسیرها این پروازهای مستقیم نایاب شده اند. در این باره، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: بعضی از افراد سودجو زمانی كه ارز مسافرتی داده می شد، پروازها را خریداری كردند و اگر می خواستید در ایام اول شهریورماه به سفر خارجی بروید باید پروازی می گرفتید كه یك یا دو توقف داشت. چون بعضی از افراد از رانت استفاده می كردند. ازاین رو پرواز مستقیم به دست نمی آوردید اما اكنون علاوه بر این مشكل، نرخ بلیت ها هم به شدت افزایش پیدا كرده است. وی اظهار داشت: اكنون اگر كسی با ایرلاین خارجی تماس بگیرد و بلیت بخواهد حتما اول می شنود كه می گویند سیستم باز نیست و یا اگر بلیتی بفروشند چند برابر قیمت است.

1397/05/21
12:56:06
5.0 / 5
5218
تگهای خبر: پرواز , سفر , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری