ورزش هوایی، فرصتی برای رونق گردشگری

ورزش هوایی، فرصتی برای رونق گردشگری آثارنیوز: نوشهر - استان مازندران به علت داشتن مزیت های مختلف گردشگری همه ساله میزبان میلیونها مسافر و توریست است كه در صورت فراهم شدن زیرساخت های لازم همچون ورزش های هوایی به رونق اقتصاد گردشگری این منطقه كمك می گردد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایرنا، گسترش فرهنگ هوانوردی سبب شده تا همگانی شود و اینك در واقع به بخشی از یك ورزش مفرح بعنوان ورزش هوایی تبدیل گشته و در نقاط مختلف دنیا برای جذب گردشگران به سرعت در حال رشد است ولی در كشور ما خصوصا استان مازندران هنوز زیرساخت های توسعه این رشته ورزشی برای رونق گردشگری ورزشی به نحو مطلوب فراهم نشده است.
ورزش های هوایی شامل آكروجت، پاورپاراشوت، چتربازی، كایت سواری، بالن سواری، پاراگلایدر، پاراموتور، هواپیمایی فوق سبك، وینگسوییت است.
كارشناسان و صاحب نظران اعتقاد دارند برای گسترش این رشته ورزشی در استان مازندران علاوه بر حضور بخش خصوصی نیازمند توجه ویژه و حمایت های مسئولان استانی است.
رئیس هیات انجمن های ورزشی استان مازندران در این باره می گوید: یكی از زیرشاخه های صنعت گردشگری، گردشگری ورزشی است و در این میان ورزش های هوایی جزو پرطرفدارترین رشته ها در دنیا به حساب می آید.
یاسر سلیم بهرامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: در صورت همگانی شدن این رشته ورزشی می تواند به رونق اقتصاد گردشگری این استان كمك كرد.
وی تصریح كرد: ظرفیت بالای مازندران برای پذیرش مسافران در طول سال از یك طرف فرهنگ سازی جهت استفاده مسافران و خصوصا گردشگرانی خارجی در غرب استان می توان به اشتغالزایی و درامد پایدار این منطقه كمك كرد.
به گفته وی، هم اكنون ورزش هوایی به صورت جسته و گریخته و تفننی در بعضی از ماه های سال بخصوص نیمه نخست سال در مناطقی از شهرستان های مازندران انجام می گیرد.
ویسلیم بهرامی، ضعف اطلاع رسانی، نبود حمایت های لازم، محدودیت های اعتباری و عدم هم افزایی میان مسئولان دستگاه های مرتبط را از عمده ترین مشكلات پیش پای ورزشكاران رشته ورزشی هوایی در این استان معرفی نمود.
وی، تشكیل ستاد اجرایی ساماندهی سواحل برای رونق بخشیدن به گردشگری ورزشی را در مازندران ضروری دانست و افزود: تولید این ستاد درحقیقت می تواند بخش عمده ای از مشكلات و موانع فعالیت ورزش های هوایی را رفع كند.
سلیم بهرامی اضافه كرد: در استان مازندران حدود 10 رشته هوایی وجود دارد كه از میان آن ها سه رشته مانند پاراموتور، پارگلایدر و چتربازی بیشتر از همه متداول می باشد ضمن آنكه سه سایت پروازی تفریحی و آموزشی هم در این استان به راه افتاده است.
رئیس هیات انجمن ورزش های استان مازندران افزود: هم اكنون دست كم 400 نفر در این رشته های ورزشی آموزش های لازم را فرا گرفته اند كه از این تعداد 60نفر آنان خانم هستند.
سلیم بهرامی اظهار داشت: مازندران دارای سه سایت رسمی است كه 2 سایت آن شامل بخش كلیجان رستاق ساری و مهدیرجه گلوگاه برای فعالیت ورزشی هوایی با پاراگلایدر و یك سایت سرخرود هم برای فعالیت پروازی پاراموتور فعال است.
به گفته وی، یك سایت غیر رسمی دیگر هم در كلاردشت به فعالیت های ورزشی پاراگلایدر اختصاص دارد.
وی اضافه كرد: عده زیادی هم با دریافت مجوزهایی درسایت های غیررسمی در مناطق ساحلی با پاراموتور فعالیت دارند.
رئیس هیات انجمن های ورزشی مازندران اظهار داشت: درصدد هستیم سه سایت رسمی دارای مجوز كه مورد تائید این هیات باشد سال آینده در شهرستانهای تنكابن، نوشهر و چالوس راه اندازی نماییم.
وی در مورد جایگاه مازندران از لحاظ ورزشی هوایی هم اظهار داشت: با عنایت به شرائط مطلوب آب و هوایی و هم اقلیم جغرافیایی این استان اخیرا اردوی تیم ملی پاراگلایدر كشور برای حضور در مسابقات آسیایی در این استان برگزار شده است و چنین مزیتی سبب شده تا سایت های موجود دراین استان برای ورزشكاران ایرانی و حتی خارجی شناخته شود.
سلیم بهرامی اضافه كرد: سایت های پروازی این استان از لحاظ موقعیت جغرافیایی به گونه ای است كه زمان دسترسی به عملیات تیكاف و لندینگ خلبانان پاراگلایدر حدود 10 دقیقه بیشتر زمان نمی برد درحالی كه در دیگر استان ها این گونه نیست حدود 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد.
وی با اشاره به ظرفیت غرب مازندران در زمینه گردشگری هوایی اظهار داشت: در غرب استان حدود سه نقطه برای تولید سایت پروازی آموزشی و تفریحی پاراموتور و پارگلایدر شناسایی شده كه امیدواریم از سال آینده شاهد راه اندازی انها در شهرستان های تنكابن، چالوس و نوشهر باشیم.
به گفته وی، در صورت فراهم شدن امكانات لازم برای پروازهای هوایی در این منطقه و حضور بی شمار گردشگران داخلی و خارجی امیدواریم شاهد رونق صنعت هوانوردی در منطقه باشیم.
سلیم بهرامی همینطور ازبرگزاری جشنواره تفریحات ساحلی و آبی در بعضی از شهرهای این استان خبرداد و گفت دراین جشنواره ها ورزشی های هوایی هم درآن گنجانده شده و خوشبختانه اقبال خوبی هم از جانب گردشگران بخصوص گردشگران خارجی شده است.
وی در ادامه اضافه كرد: هم اكنون در صدد هستیم تا چنین جشنواره هایی در دیگر شهرهای ساحلی مانند بابلسر و رامسر برگزار نماییم.
مشاور مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم اظهار داشت: مازندران جزو استان هایی است كه مقصد سفر تفریحی شمار زیادی از مسافران، گردشگران بخصوص گردشگران خارجی است و ورزش های هوایی هم بخشی از این تفریحات است.
علی ماهفروزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: با توجه تفكری كه در گذشته از این ورزش بعنوان یك ورزش تفننی نامبرده شده هنوز نتوانسته در كشور ما توسعه پیدا كند.
وی تصریح كرد: فدراسیون ورزش های هوایی بعنوان سازمان های غیرانتفاعی از سال 1905 در دنیا شكل گرفته و حدود 100 كشور هم عضو این فدراسیون هستند در حالیكه این فدراسیون در سال 1376 در ایران شروع به كار كرده است.
مشاور اجرایی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اظهار داشت: هم اكنون در بعضی از شهرهای مازندران مانند گلوگاه، ساری، آمل، نور، محمود آباد، نوشهر، عباس آباد و رامسر ورزش های هوایی به شكل تفننی انجام می گیرد ولی هنوز زیرساخت های این رشته ورزشی فراهم نیست.
ماهفروزی با اشاره به اینكه ورزش های هوایی در حقیقت یك رشته ورزشی تفریحی به حساب می آید، اظهار داشت: با تشكیل كمیته ورزشی در این زمینه می توان ساز و كارهای لازم را در جهت شناسایی مشكلات و موانع پیش روی این رشته ورزشی برداشت و نسبت به حل ان اقدام نمود.
مشاور اجرایی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اظهار داشت: هم اینك پرواز با پاراگلایدر در ارتفاعات منتهی به دشت و دره و حتی درشهرهای ساحلی بر فراز دریای خزر هم انجام می گیرد.
ماهفروزی اضافه كرد: مساله دیگر آنكه با عنایت به برخورداری مازندران از تنوع فرصت های گردشگری و اقلیم جغرافیایی باید بسترهای لازم بعنوان پیش شرط برای فعال كردن این رشته ورزشی درحوزه خدماتی، پذیرایی، بهداشتی، گردشگری، تفریحی، رفاهی و امنیتی در بعضی از شهرستان های این استان فراهم نمود.
استان سالانه میزبان میلیونها مسافر و توریست داخلی و خارجی است به صورتی كه از 27 اسفند سال 96 تا آخر 13 فروردین امسال میزبان 14 میلیون و 986 هزار نفر شب مسافر بود.
7078 / 1602/1899


1397/05/18
18:08:42
5.0 / 5
4934
تگهای خبر: پرواز , جشنواره , سایت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری