میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

یك رای بین المللی به نفع ایران

یك رای بین المللی به نفع ایران آثارنیوز: رای دادگاه عالی نیویورك به نفع ایران، تفاهم نامه با پاكستان برای تبادل گردشگر، تشكیل صندوق مشترك ارز دیجیتال بین ایران و هند همچون خبرهای گردشگری و میراث فرهنگی در این هفته بود.یك رای بین المللی به نفع ایران و تفاهم نامه هایی برای ورود بیشتر توریست به كشور
به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، در این هفته حكم دادگاه عالی نیویورك به بازگشت نقش برجسته هخامنشی به ایران صادر شد. دادگاه عالی نیویورك در حكمی اعلام نمود نقش برجسته هخامنشی كه قدمت آن به بیش از ۵ هزار سال پیش از میلاد می رسد باید به ایران برگردد. این نقش برجسته یك سرباز پارسی است كه در ماه اكتبر توسط بازپرسان منطقه منهتن از نمایشگاهی ثبت و ضبط شده است و به مبلغ ۱۰۲ میلیون دلار به فروش گذاشته شده بود اما این دادگاه هنوز مشخص نكرده كه این نقش برجسته چطور باید به ایران برگردد.
در این هفته همینطور خبرنگار مهر از تغییرات جدید درباره ورود اتباع هندی به ایران اطلاع داد. از اول مرداد ماه اتباع هندی برای سفر به ایران می توانند در فرودگاه های بین المللی ایران روادید دریافت نمایند. قبل از این هم ایرانیان برای رفتن به هند می بایست درخواست ویزای الكترونیك می دادند و ویزای خویش را در فرودگاه های بمبئی و دهلی نو هند دریافت می كردند.
در این هفته علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی در دیدار با كومار سفیر هند در ایران اظهار داشت: روابط خوب بین دو كشور در حوزه اقتصاد، سیاست و فرهنگ وجود دارد اما تبادل توریست بین ایران و هند بسیار كم است.
وی اظهار داشت: با عنایت به مشكلاتی كه آمریكا به وجود آورده می توان برای توسعه گردشگری بین ایران و هند صندوق مشترك ارز دیجیتال تولید كرد. همینطور با عنایت به صدور ویزای الكترونیكی گردشگران هندی می توانند با ورود به ایران ویزای فرودگاهی دریافت نمایند.
كومار سفیر هند در ایران هم اظهار داشت: تفاهم نامه ای بین سازمان میراث فرهنگی و شورای فرهنگی هند امضا خواهد شد.
در این هفته مونسان همینطور به اردبیل سفر كرد. پیرو سفر وی به این استان، مونسان از چند پروژه گردشگری هم بازدید انجام داد و از افزایش گردشگران خارجی بخصوص اتباع جمهوری آذربایجان در كشور اطلاع داد.
در حوزه دیرینه شناسی هم این هفته پژوهشگاه دیرینه شناسی اطلاع داد كه جستجوهای باستانی در محوطه تاریخی پاسارگاد آغازشده است و باستان شناسان فصل سوم كاوش ها را در محدوده برج سنگی ویران به منظور روشن كردن نقشه و جزئیات معماری بنا شروع كردند.
ابوالفضل مكرمی فر مدیركل میراث فرهنگی خراسان رضوی هم در حاشیه جلسه خبری نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی كه مقرر است شهریور ماه در مشهد برگزار گردد از امضای تفاهم نامه ای با وزارت گردشگری پاكستان اطلاع داد و اظهار داشت: پیرو این تفاهم نامه مقرر است گردشگران بیشتری بین دو كشور تبادل شود. قبل از این هم مكرمی فر با تركیه چنین تفاهمی را بسته بود مقرر است در آینده مذاكراتی با طرف هندی هم صورت گیرد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در این هفته از افت ۲۴ درصدی گردشگران اروپایی اطلاع داد. این در شرایطی است كه در حوزه های دیگر به قول محمد محب خدایی با ۳۰ درصد افزایش ورود توریست مواجه بوده ایم.


1397/05/06
13:52:56
5.0 / 5
4469
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری