مهر از جاذبه های دزفول گزارش می دهد؛

از شكوه همنشینی رود و صخره در چال كندی تا فرار از گرما در كت

از شكوه همنشینی رود و صخره در چال كندی تا فرار از گرما در كت آثارنیوز: دزفول- شهرستان دزفول به بركت وجود رودخانه دز، از جاذبه های گردشگری طبیعی متعددی برخوردار می باشد تا در فصل تابستان پذیرای گردشگران برای تجربه یك سفر هیجان انگیز باشد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – رویا رجبی: خوزستان یكی از گرم ترین استان های كشور است و هر سال فصل تابستان كه فرا می رسد، گرما به كابوسی برای مردم این استان تبدیل می گردد. بخصوص اینكه بنا بر وضعیت جوی، گرمای هوا در هرتابستان نسبت به تابستان قبلی افزایش می یابد به گونه ای كه این گرما از ابتدای بهار خویش را نشان داده است و الان هم كه این استان در ماه نخست فصل تابستان به سر می برد هر روز گرمای هوای شهرهایش، به تیتر یك رسانه های كشور تبدیل می گردد و شرجی های مدام و گرمای خرماپزان مردم را كلافه كرده است.
در این میان اما در شمال این استان یعنی در شهرستان دزفول، عبور رودخانه دز از وسط این شهر، تفریحگاه های متنوعی برای فصول گرم سال فراهم نموده كه آن را از سایر شهرهای این استان متمایز می كند به گونه ای كه دراین شرایط، وجودتفریحگاه های آبی و تابستانی دزفول به یك دلگرمی برای مردم تبدیل گشته است. جاذبه های تابستانه گردشگری دزفول همینطور سبب شده كه با وجود امتناع مسافران و گردشگران برای حضور در مناطق گرمسیردر فصل تابستان، بهانه و امتیاز خوبی برای حضور گردشگران نسبت به سایر شهرهای استان باشد كه این امر به جهت عبور رودخانه دز از وسط این شهر بوده كه فرصت تولید تفریحگاه های متنوعی برای روزهای گرم سال فراهم نموده و دزفول را به یكی از مقاصد گردشگری مهم ایرانی تبدیل نموده و سبب جذب علاقمندان به طبیعت و تفریحات تابستانه به سمت دزفول شده است.
به طور كلی شهرستان دزفول جاذبه های متنوع گردشگری زیادی برای چرخش صنعت گردشگری در چهار فصل سال دارد اما در فصل تابستان كه هوای خوزستان به صورت خاصی گرم می شود، جاذبه های این فصل در دزفول جذاب تر از سایر فصول سال است.
دراین گزارش تلاش شده تا چندجاذبه گردشگری دزفول ویژه فصل گرما معرفی شوند.
لذت شنا در آبی زلال و مطبوع
منطقه گردشگری چال كندی یكی از مناطق طبیعی دیدنی زیبا و بكر شهرستان دزفول است كه در ۱۸ كیلومتری شمال شهر دزفول در محور دزفول- شهیون و هفت كیلومتر پس از پادگان قدس واقع شده است.
ساختار زمین شناسی منطقه چال كندی از سازند كنگلومرا (كَمَر) است كه خصوصیت رسوبات آبرفتی و كوهپایه ای زاگرسی حاصل از فرسایش ارتفاعات را دارد ضمن اینكه چال كندی از مناطق نسبتا بكر و كمتر دست خورده رود زلال دز است.

برای رفتن به منطقه چال كندی دو مسیر وجود دارد، یك مسیر زمینی با استفاده از ماشین و پیاده روی و مسیردوم هم با استفاده از رودخانه (قایق سواری) است.
برای رفتن به چال كندی زمان پیاده روی پس از آخرین مسیر ماشین رو، حدود ۴۵ دقیقه است. برای رسیدن تا كنار رود باید از دیواره ها و صخره ها عبور كرد تابه این مكان زیبا رسید.
بعد از ۱۰ دقیقه پیاده روی، مسیر حركت حالت كوهپیمایی به خود می گیرد و آمادگی بدنی در حد متوسط را طلب می كند كه پیشنهاد كارساز این است كه به جای استفاده از ماشین و پیمودن مسیر با پای پیاده و عبور از صخره های پر پیچ و خم، گردشگران برای رسیدن به چال كندی و تجربه لذت قایق رانی از پارك دولت دزفول و استفاده از قایق این مسیر را طی كنند.
چال كندی در همه ماه های سال دیدنی است اما به علت امكان استفاده از تفریحاتی چون شنا، قایق سواری و ماهی گیری یكی از تفریحگاه های مهم و اصلی در ماه های گرم دزفول به حساب می آید و بهترین زمان استفاده از طبیعت چال كندی كه نمای زیبایی از رودخانه دز را به نمایش می گذارد، ابتدای خرداد تا اواسط مهرماه است.

منطقه ای كه نیزارها، علف زارها، بیشه زارها، صخره ها و آب عمیق و زلال آن روح هر گردشگری را جلا می دهد. در چال كندی گونه های گیاهی و جانوری زیادی وجود دارد كه علاوه بر جنبه های گردشگری، از نظر محیط زیستی هم دارای ارزش زیادی هستند. ضمن اینكه جنس خاص زمین و دیواره های منطقه، امكان سنگ نوردی را هم برای گروه های كوهنوردی و علاقه مندان فراهم می كند.
دره ارواح جاذبه ای شگفت انگیز
دره كول خرسون دزفول ملقب به دره ارواح یكی از جاذبه های طبیعی پرطرفدار در شهرستان دزفول است. این دره شگفت انگیز در ۲۵ كیلومتری شمال شهردزفول و در بخش شهیون قرار دارد. برای رفتن به این دره دو مسیر وجود دارد. مسیر اول در جاده شهیون نرسیده به روستای بیشه بزان است كه باید مسیری در حدود یك و نیم ساعت را پیاده از جاده اصلی طی كرد تا به بخش اصلی دره رسید و مسیر دوم هم در جاده شهیون نرسیده به دریاچه است كه باید از روستای اسلام آباد و منطقه كنارستان عبور كرد و چیزی حدود یك ساعت را پیمود.

كول خرسون یكی از جاذبه های شگفت انگیز ماه های گرم سال است و در فصل گرم تابستان كه دمای دزفول تا ۵۰ درجه می رسد، درون این دره می توانید دمای زیر ۲۰ درجه را تجربه كنید.
جوشیدن چشمه های دیواره ای این دره آن را به یك دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی است كه در كف آن روان بوده همینطور وجود آبچكان، بیشه زار، نیزار و انواع روییدنی های خاص منطقه، گردش در آن را لذت بخش می كند.
كول در زبان محلی به مفهوم دره است. در راه این دره درختان متنوعی از انار گرفته تا كنار (سدر) و حتی نخل مشاهده می گردد كه محل رویش و تنوع این درختان بر جذابیت و خاص بودن كول خرسون می افزاید. با گذر از پستی و بلندی های ملایمی وارد تنگه زیبای كول خرسون می شوید.
دهانه تنگه مملو از برگ های زیبای پرسیاوشان است. با برداشتن هر قدم جلوه های زیبا و متفاوتی روبرویتان نمایان می گردد و می توان ساعت ها در طول مسیر روی شن های كف دره پیاده روی كرد. گاه تنگه آنقدر باریك می گردد كه فقط امكان عبور یك نفر را دارد و در بعضی قسمت ها محوطه وسیعی پیش روی شما باز می گردد. دیواره های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریكی دیده می گردد.

كول خرسون برای برنامه یك روزه و در فصل تابستان مناسب می باشد اما در صورت برنامه ریزی و اطلاع از شرایط در سایر ماه های سال هم می توان به آن سفر كرد. باید به این نكته هم دقت كرد به دلیل طبیعت بكر منطقه و مسیر خاص آن برای رفتن و لذت از فضای كول خرسون بهتر است با گروه های طبیعت گردی محلی و یا حداقل با همراهی یكی از راهنمایان هیئت كوهنوردی شهرستان دزفول وارد آن شد.
طبیعتی بكر و زیبا
دره توبیرون دزفول هم یكی از دیدنی های طبیعی بكر و شگفت انگیز شهرستان دزفول در فصل های گرم سال است. دره توبیرون در فاصله حدود ۲۰ كیلومتری از شهر در مسیری چند كیلومتری در بخش سردشت پیش از رسیدن به منطقه تنگه سرا در شمال دزفول واقع است.
دیواره های رفیع آن با ارتفاع بلند كه گاه تا بیش از یكصد متر می رسد و انبوه درختان انگور، انجیر وحشی، برگ های سیاوشان، آبشارها و آب چكان ها جلوه بسیار زیبایی به این دره ها داده است كه چشم هر بیننده ای را محو تماشای خود می سازد.

این دره حاصل هزاران سال فرسایش آبی حاصل از بارندگی های فصلی درحوزه های بالاتر و سرازیر شدن تند آبها در كوه و تپه هستند به نحوی كه در فصول خشك عمق زیاد دره مانند یك زهكش عمل كرده و آب سفره های زیر زمینی را جمع كرده و آب در كف دره جاری می شود، به گونه ای كه در بعضی قسمت ها از دیواره و كف دره آب زلال تراوش می كند.
با وجود گرمای بالای ۵۰ درجه دزفول در این دره باد خنك آرامش خاصی را به مهمانان داده و دمای آن تا ۲۵ درجه و كمتر هم می رسد. دره توبیرون دزفول یكی از جاذبه های ماه های گرم سال در استان خوزستان است كه در كنار جاذبه های ساحلی، مكمل دیدنی های شهرستان دزفول است. وجود چنین دره هایی بهانه ای برای رونق صنعت گردشگری در همه سال در شهرستان دزفول است. بهترین زمان برای رفتن به این دره از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه بوده و به علت بكر بودن و مسیر خاص آن بهتر است به همراه تورهای طبیعت گردی و یا گروه های كوهنوردی محلی از آن دیدن كرد.
حفره هایی غارمانند و دست كند
از جاذبه های گردشگری بی نظیر ایران، كت های دزفول هستند كه در شمال استان خوزستان و شهر دزفول در كنار رود دز قرار دارند. كت ها حفره های غار مانندی هستند كه در كنار ساحل رود دز حفر شده اند و در میان مردم دزفول به كت (kat) مشهور هستند.
كت های دزفول در دل صخره های كنار رودخانه كه از جنس سنگ كانگرومرا تشكیل شده اند، حفر می شوند. دیواره كت ها ارتفاعی بین دو تا چهار متر داشته و سقف آن ها به وسیله سنگ های ریز و درشت كه به شكل طبیعی زمین می باشند، تزئین شده اند.

مساحت كت ها بسته به امكان توسعه و كاربرد آنها از پنج مترمربع شروع شده و تا بیش از۱۰۰ مترمربع هم حفر می شوند. در گذشته كه وسایل خنك كننده مانند امروز وجود نداشت مردم دزفول برای فرار از گرمای هوا در تابستان و هم چنین استفاده از آب رودخانه دز، شنا كردن در آن و لذت بردن از محیط، این فضاها را در صخره های مجاور رودخانه دز بوجود آورده و به آن ها پناه می بردند.
امروزه هم كت ها همچنان محبوبیت خویش را حفظ نموده و به محلی تفریحی با كاركرد گردشگری تبدیل گشته اند. گردشگران خیلی از شهرهای مختلف در ایام گرم سال به شهر دزفول آمده و ساعاتی از شبانه روز را درون این كت ها ودر كنار ساحل زیبای رود دز می گذرانند.
شبیه بودن فضای درون كت ها به غار و نزدیكی به رود باعث می شود، اقامت در این كت ها در طول گرمای روز برای مردم بدون استفاده از هیچ گونه وسایل برقی و خنك كننده و برای فرار از زندگی ماشینی، دلپذیر و لذت بخش باشد.
علاوه بر آن در محل هایی كه عمق رود مناسب می باشد با رعایت نكات ایمنی ( استفاده از جلیقه و یا آشنایی مناسب با فنون شنا و قسمت های با شدت جریان مناسب آب) شنا در رودخانه تفریحی بسیار لذت بخش است. همینطور مجاورت با رود دز فرصت استفاده از قایق سواری و انواع ورزش های آبی دیگر نظیر جت اسكی، ماهی گیری و … را فراهم می آورد.

در طول مسیر رودخانه دز كت های زیادی وجود به صورت دست كند وجود دارد كه تعداد كت ها به بیش از ۸۰۰ كت می رسد كه به تدریج در دل حاشیه ی رود دز حفر شده اند. با عنایت به آب و هوای شهرستان دزفول، كت ها از اردیبهشت ماه تا مهرماه می تواند پذیرای گردشگران و علاقمندان باشند. با این همه در سایر ماه های سال هم می توان از این جاذبه ی خاص و پرارزش بهره برد.
محبوب ترین بوستان ساحلی خوزستان
رود دز از میان شهر دزفول عبور می كند و این امر سبب شده در ساحل آن پارك های ساحلی متنوع و جذابی در شهر دزفول احداث شود كه یكی از محبوب ترین آن ها، تفریحگاه ساحلی دز معروف به «علی كله» است.
تفریحگاه ساحلی دز در پائین دست سد تنظیمی دز و شمال شهر دزفول واقع شده و مساحت این پارك ۱۵۵ هزار مترمربع بوده كه از این مساحت ۴۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع آن به فضای سبز اختصاص یافته است. در محدوده این تفریحگاه ساحل سازی مناسبی صورت گرفته و كانالی به طول كل پارك در كنار محل های نشیمن بوجود آمده كه ضمن متبوع تر كردن فضای آن، فرصت شنا برای افراد نا آشنا با فن شنا را هم فراهم نموده است.

برای آسایش و راحتی گردشگران در این مجموعه، شهرداری دزفول صفه هایی سر پوشیده احداث كرده است. آب زلال و فضای فرح بخش علی كله به خصوص در فصول گرم سال فرصتی مغتنم برای شنا و استفاده از فضای آرامش بخش ساحل دز را فراهم آورده است.
در فصول بهار و تابستان گردشگران خیلی از شهرهای مختلف خوزستان به علی كله می آیند تا از فضای خنك و زیبای آن استفاده كنند به گونه ای كه این بوستان ساحلی در تمام خوزستان از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد و شب های تابستان همواره میزبان شمار بسیار زیاد گردشگران از شهر و استان های مجاور است.
برای امنیت بیشتر گردشگران از این مجموعه پایگاه امداد ساحلی و غریق نجات هم در سال ۱۳۹۲ احداث شده و گروه های امداد و نجات در این پارك مستقر هستند.
از دیگر جذابیت های این پارك ساحلی، منظره زیبای سد تنظیمی دز است كه به صورت زیبایی نورپردازی شده و نسیم خنكی از سر ریز دریچه های آن، هوای علی كله را مطبوع تر می كند. فضای سبز وسیع كنار ساحل به همراه وسایل بازی و تفریحی متنوعی كه دارد مكمل زیبایی برای رود دز شده و سبب شده علاوه بر ماه های گرم سال، در سایر ایام هم محلی برای تفریح مردم باشد. به خاطر مسیر مناسب ساحل، خیلی از مردم دزفول در بامداد به ورزش عمومی در این محل می پردازند.

علاوه بر علی كله، پارك زیبا و ساحلی رعنا واقع در ساحل غربی رودخانه دز بین پل باستانی و پل جدید، بوستان ساحلی دولت واقع در شمال شهر و بالاتر از سد تنظیمی، پارك ساحلی دووه واقع در جاده ساحلی و كنار پل جدید، پارك ساحلی ولیعصر پایین تر از پل قدیم، پارك جنگلی لاله واقع در شمال شهر و بالاتر از كوی زیباشهر و پارك و شهربازی بعثت جنب بیمارستان بزرگ دزفول همچون بوستان های ساحلی و مكان های تفریحی و محبوب دزفول به شمار می روند كه در فصل گرما بهترین پیشنهاد برای شنا و آب تنی، قایق سواری و گذران اوقات هستند.
تابستانی هیجان انگیز در دزفول
به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، عبور رود دز از شهر دزفول، مجموعه كم نظیری از جاذبه ها را به وجود آورده است كه برای سلایق مختلف جذاب بوده و گردشگران را شگفت زده می كند. درسال های اخیر سعی شده تا صنعت گردشگری دزفول به یك صنعت پایدار تبدیل گردد. در همین راستا توجه آژانس های مسافرتی دزفول به برگزاری تورهای مختلف گردشگری در مناطق طبیعی و هیجان انگیز دزفول به خصوص مناطق ذكر شده در گزارش در چندسال اخیر رشدچشمگیری داشته است.
در راستای تحقق گردشگری سبز و استفاده بهینه از منابع گردشگری خدادادی در این شهرستان با همكاری انجمن های مردم نهاد و حمایت های فرمانداری، شهرداری و اداره محیط زیست دزفول برای دومین سال متوالی جشنواره فرهنگی - محیط زیستی و گردشگری «۱۰۰ روز با رود دز» برقرار شده تا با همفكری و اجرای برنامه های مختلف صدمه های صنعت گردشگری دزفول به خصوص در فصل تابستان به حداقل برسد و ظرفیت های اجتماعی و فرهنگ شهروندی در این شهرستان ارتقا یابد تا گردشگران با حضور در دزفول یك تابستان پرهیجان، سالم و پرشور را تجربه كنند.

1397/04/18
14:56:21
5.0 / 5
5047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری