حفاظت از سرزمین عجایب ایران با دوربین

محوطه خالد نبی در آتش سهل انگاری سوخت، مجموعه تعیین حریم می گردد

محوطه خالد نبی در آتش سهل انگاری سوخت، مجموعه تعیین حریم می گردد آثارنیوز: مراوه تپه- یك بار دیگر به علت سهل انگاری، محوطه مجموعه تاریخی خالدنبی در آتش سوخت و حالا مسئولان از نصب دوربین های مدار بسته برای تأمین امنیت سرزمین عجایب ایران خبر می دهند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: محوطه تاریخی خالد نبی امسال و با آغاز فصل گرما در حالی طعمه حریق شد كه سال قبل مسئولان وعده دادند راهكارهای حفاظت از آن را اجرایی خواهند كرد.
این وعده مسئولان سال قبل و بعد از چندین بار آتش سوزی در این منطقه اعلام شد، اما اكنون كه فصل گرما دوباره شروع شده و دشت و علف زارهای اطراف این سرزمین عجایب خشك شده است، شاهد آتش سوزی مجدد خالد نبی هستیم.
خالد نبی كجاست
در فاصله ۶ كیلومتری روستای گچی سو نزدیك آی تمر از توابع شهرستان مراوه تپه و در منطقه ای كوهستانی، گورستان و زیارتگاه خالدنبی واقع شده است.
هرچند مطالعات دقیق دیرینه شناسی در این مجموعه تاریخی انجام نشده اما بر مبنای شواهد سطحی باستان شناختی، این محوطه تاریخی مربوط به قرون اول و میانی دوره اسلامی بوده و یكی از آثار شاخص استان و كشور به حساب می آید.
این مجموعه تاریخی بعد از سال ها بلاتكلیفی ( در حفظ، حراست و مدیریت) آبان ماه ۹۴ با عنوان محوطه باستان شناختی خالد نبی در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسید.
وجود گورستان بزرگ با حدود ۶۰۰ سنگ قبر استوانه ای كه ارتفاع برخی از آن ها به بیش از دو متر می رسد و تپه ماهوارهای گوگجه داغ این مجموعه تاریخی را به سرزمین عجایب ایران مرسوم كرده است و سالانه بیش از ۱۵۰ هزار توریست داخلی و خارجی را به شرقی ترین ارتفاعات گلستان می كشاند.بقعه خالد نبی، بقعه های عالم بابا و چوپان عطا، دره ای به نام پنج شیر، چشمه خضر دندان، رشته تپه ماهورهای خاكی كه ارتفاع آن ها به مراتب كمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان، سنگ مزارهای ایستاده و منحصربه فرد، مناظر باستانی و طبیعت بكر و دست نخورده اطراف محوطه ۱۲ هكتاری خالد نبی با فرم بیضی شكل، تنها بخشی از جاذبه های این مجموعه تاریخی است.
هرساله با نزدیك شدن به روزهای پایانی فصل بهار و گرم شدن هوا، خطر آتش سوزی مجموعه تاریخی خالد نبی را تهدید می كند.
ته سیگار روشن عامل آتش سوزی بود
روز جمعه ۱۱ خرداد یك بار دیگر، محوطه گورستان خالد نبی در آتش سوخت و این آتش سوزی بازتاب رسانه ای زیادی نداشت اما حدود یك هفته بعد خبر این آتش سوزی در فضای بازتاب گسترده ای یافت تا جایی كه گویی آتش سوزی جدیدی اتفاق افتاده است.
دبیر سازمان مردم نهاد بقعه خالد نبی در این باره به خبرنگار مهر اظهار نمود: پس از نماز ظهر روز جمعه گذشته، ته سیگار روشن گردشگران، سبب آتش سوزی در محوطه گورستان باستانی شد و حدود هزار و ۲۰۰ مترمربع از علفزارهای مزار و بیش از سه هكتار از منطقه مرتعی بیرون حریم مزار در آتش سوخت و بعد از آن خوشبختانه آتش سوزی دیگری نداشته ایم.
تعیین حریم مجموعه تاریخی خالد نبی فرآیند طولانی و پیچیده دارد و مجبور شدیم حصاركشی، حفظ و حراست و... را در اولویت قرار دهیمامان محمد حمیدزاده با اشاره به این كه نگهبان مجموعه تاریخی خالد نبی به موقع متوجه آتش سوزی در گورستان شده، اظهار داشت: در زمان وقوع حادثه سه توریست در گورستان حضور داشتند و سهل انگاری آن ها در خاموش كردن ته مانده سیگار سبب آتش سوزی در محوطه شده است.
وی اضافه كرد: خوشبختانه آتش سوزی خسارتی به سنگ مزارها وارد نكرده اما هوای طوفانی و وزش باد شدید سبب شد آتش به سرعت به مراتع و اراضی ملی بیفتد.
عضو سازمان مردم نهاد بقعه خالد نبی افزود: اگر نگهبان در محوطه حضور نداشت و به موقع مردم از روستای گچی سو و نیروهای منابع طبیعی و نیروی انتظامی به كمك نیامده بودند و امكانات و تجهیزات میراث فرهنگی نبود به صورت قطع و یقین كل گورستان می سوخت و سنگ مزارها بر اثر آتش سوزی می شكستند.
وی از پاكسازی داخل مزار از علف های هرز با كمك میراث فرهنگی گلستان اطلاع داد و خاطرنشان كرد: عملیات پاكسازی شروع شده و امیدواریم تا آخر خردادماه به اتمام برسد تا دیگر نگران آتش سوزی نباشیم.
حمیدزاده ادامه داد: امسال همینطور با كمك میراث فرهنگی و اعتبار حدود ۷۰۰ میلیون تومانی راه دسترسی به مزار آسفالت می گردد.وی بااشاره به این كه پیگیر آسفالت مسیر هفت كیلومتری بقعه هستیم، بیان كرد: پیمانكار این پروژه مشخص شده اما عملیات اجرایی آن هنوز آغاز نشده است.
وی تصریح كرد: امسال برق رسانی مسیر دسترسی به مزار، احداث پاركینگ و سرویس بهداشتی و همینطور آماده سازی مكانی برای استقرار چادر گردشگران با همكاری میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه انجام می گردد.
نگران آتش سوزی در مراتع اطراف مجموعه نیستیم
حمیدزاده از آتش سوزی سه هكتار از مراتع اطراف مجموعه خالد نبی خبر داد، خبری كه مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان آن را تایید نمود اما عقیده دارد برای وقوع این آتش سوزی ها جای نگرانی وجود ندارد.
ابوطالب قزلسفلو به خبرنگار مهر اظهار نمود: هرچند در این آتش سوزی سه هكتار از مراتع منابیع طبیعی استان سوخت اما خسارت چندانی نداشتیم.


مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بااشاره به این كه در این آتش سوزی فقط علف های هرز سوخته است، اظهار داشت: در این منطقه نگران آتش سوزی نیستیم چون پوشش گیاهی باارزش ندارد و بوته كاری هم نشده است.
وی با بیان این كه سهل انگاری سالانه خسارت های زیادی به منابع طبیعی استان وارد می كند، اضافه كرد: در این فصل با آغاز فصل برداشت محصول و آماده سازی زمین های كشاورزی برای كشت دوم، احتمال وقوع آتش سوزی در حاشیه جنگل های استان افزایش می یابد.
قزلسفلو ادامه داد: مرمت جاده های جنگلی و احداث آتش بُر در نقاط حساس كه در سال های گذشته دچار آتش سوزی شده اند، شروع شده و امیدواریم بتوانیم بخش قابل توجهی را امسال اجرایی نماییم.
شناسایی عاملان آتش سوزی با كمك دوربین
هرچند قزلسفلو نگران آتش سوزی مراتع اطراف مجموعه تاریخی خالد نبی نیست اما مدیركل میراث فرهنگی گلستان از آتش سوزی مجموعه بعنوان دغدغه اصلی نام برده و از نصب دوربین های مدار بسته برای شناسایی عاملان آتش سوزی در سرزمین عجایب ایران اطلاع داد.
در زمان وقوع حادثه سه توریست در گورستان حضور داشتند و سهل انگاری آن ها در خاموش كردن ته مانده سیگار سبب آتش سوزی در محوطه شده استابراهیم كریمی به خبرنگار مهر اظهار نمود: نوروز امسال، مدیریت مجموعه تاریخی خالد نبی را به دهیاری روستای گچی سو واگذار كردیم و طبق صورتجلسه نگهبانی، حفظ و حراست و... این مجموعه تاریخی با دهیاری است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اضافه كرد: هم اكنون مجموعه تاریخی خالد نبی نگهبان دارد و ظاهرا آن روز هم نگهبان به موقع متوجه آتش سوزی می گردد اما امسال برای برق رسانی و نصب دروربین های مدار بسته در این مجموعه برنامه ریزی كرده و اعتبار گذاشته ایم.
وی بیان كرد: یكی از هدف های اصلی نصب دوربین، شناسایی عاملان آتش سوزی ها در مجموعه خالد نبی است كه اگر این آتش سوزی ها عمدی باشد بتوانیم با استفاده از دستگاه قضایی پیگیری نماییم و همینطور نگهبان هم با استفاده از این دوربین ها كنترل لازم را داشته باشد.
كریمی بااشاره به این كه امسال اجرای برنامه های دیگری هم در مجموعه خالد نبی در دستور كار قرار دارد، ادامه داد: آبرسانی و احداث سرویس بهداشتی در دستور كار قرار دارد و تلاش داریم امسال مسیر پیاده ای برای دسترسی به گورستان خالد نبی تولید نماییم.وی خاطرنشان كرد: با این كار رفت و آمد گردشگران تسهیل و حفاظت و امنیت آن جا فراهم می گردد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان خاطرنشان كرد: تصمیم داشتیم امسال تعیین حریم مجموعه تاریخی خالد نبی را انجام دهیم اما فرآیند آن طولانی و پیچیده بود و مجبور شدیم حصاركشی، حفظ و حراست و... را در اولویت قرار دهیم.
وی تصریح كرد: بعد از آن كه دوربین ها نصب شوند و دیگر دغدغه امنیت آن جا را نداشته باشیم به سراغ تعیین حریم این مجموعه تاریخی می رویم و بسیار امید داریم تا پیش از آخر سال این مهم اجرایی شود.
در حالی كه كریمی امید دارد با نصب دوربین های مدار بسته امنیت مجموعه تاریخی خالد نبی فراهم گردد اما به نظر می رسد این حوزه بیش از هر چیز به فرهنگسازی نیاز دارد چون كه دلیل خیلی از آتش سوزی ها در سرزمین عجایب سهل انگار عوامل انسانی بوده است.

1397/03/19
14:27:21
5.0 / 5
4609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری