سیاست ارزی و مشكلات گردشگری - ۱

آژانسهای مسافرتی در بازار ملتهب ارز برای ورود توریست بلاتكلیف اند

آژانسهای مسافرتی در بازار ملتهب ارز برای ورود توریست بلاتكلیف اند آثارنیوز: آژانسهای مسافرتی در بازار ملتهب ارز دچار خسران شده اند آنهایی كه در حوزه ورود مسافر فعالیت می نمایند نمی دانند چطور پول خویش را وارد ایران كرده و به روند اجرای تور ادامه دهند.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، هر بار درهر مصاحبه و سخنرانی مدیران دولتی مدعی می شوند كه باید درآمد گردشگری جای درآمد نفتی را بگیرد. اما یك اتفاق كوچك در حوزه سیاست و یا اقتصاد تمام این معادلات و سخنرانی ها را به هم می ریزد در اقدامی جدیدتر اما مشكل فعالان گردشگری به خصوص در حوزه ورود توریست در حوزه ارز است.
دفاتر مسافرتی زیادی در ایران فعال نیستند كه اقدام به تبلیغ گردشگری ایران، بازاریابی برای جذب مسافر و در نهایت اجرای تورهای گردشگری كنند اما همین دفاتر و فعالان هم در كشور دچار مشكلات عدیده ای شده اند. از وقتی كه محدودیت برای ورود و خروج ارز و خرید و فروش آن به وجود آمده این دفاتر هم بلاتكلیف هستند. یك زمان گفتند كه هر فردی حق دارد كه تنها ده هزار دلار از كشور خارج كنند بعد گفتند هر فرد ده هزار یورو و الان می گویند هر كسی تنها میتواند ۵ هزار یورو ارز خارج كند یكی از گروههایی كه با این مشكل رو به رو شده اند، راهنمایان گردشگری و آژانسهای مسافرتی هستند كه كارشان در حوزه خروج مسافر و اجرای تورهای خارج از كشور است.
آنها باید برای مسافرانی كه از ایران خارج می كنند ارز به همراه داشته باشند تا بعضی از هزینه های آنها را در خارج از كشور تامین كنند مانند هزینه وسایل نقلیه و یا ورودی موزه ها و یا شاید بعضی از هزینه های پیش بینی نشده. اما این مقدار پول را چطور باید به خارج از كشور ببرند؟ آنهایی كه كردیت كارت و یا ویزا كارت ندارند چطور باید این هزینه ها را تامین كنند وقتی كه تنها هر كسی می تواند 5 هزار یورو با خود همراه داشته باشد. در بعضی از مواقع راهنمایان تور این پول را كه معمولا بیش از ده هزار یورو است در گروه بین افراد تقسیم می كنند. حالا در این میان بیشتر آژانسهایی مشكل دارند كه هم حساب خارجی دارند و هم تور گردشگری برای گردشگران خارجی در ایران برگزار می كنند.

برخی از آنها همچنان مانند گذشته به مسافران خارجی خود اعتماد می كنند و می گویند كه هنگام ورود به ایران پول سفرشان را با خودشان بیاورند و نقدی با مسئول تور حساب كنند. این مشكل تبعاتی هم به دنبال دارد مانند اینكه مسافر در آخرین لحظه از سفرش منصرف می گردد و یا اینكه می تواند پول نقد جابه جا كند چون ترس از جابه جایی دارد و یا نباید آژانس به آن فرد خارجی اعتماد می كرد كه وقتی به ایران رسید پول سفرش را بدهد چون پیش آمده كه مسافر پولش را نداده و رفته است.
ولی بیشتر دفاتر مسافرتی معمولا یك حساب خارجی در یكی از بانك های خارج از كشور باز كرده اند و پولی كه با استفاده از واریز مسافران خارجی برای ورود به ایران به دست شان می آید به آن حساب می رود. اما این همه ماجرا نیست. آژانسهای مسافرتی اكنون نمی توانند پولشان را به ایران و یا حساب ایرانی خود منتقل كنند. سرمنشا این مشكلات هم همان تحریم ها ضد ایران است.
اكنون اگر كسی ارز زیادی با خود به همراه داشته باشد و وارد ایران شود و آن را احراز نكند، بعنوان متخلف به او نگاه می گردد مگر اینكه از طریق قانونی ثابت كند كه منشا پول كجاست. در این میان پیدا كردن سرمنشان پول زمان می برد. در این میان تكلیف مدیر آژانسی كه تور صد نفره برگزار كرده و پول هایش در حساب خارجی مانده است چیست؟ او چطور پول خویش را باید وارد ایران كند و حساب هتل، وسیله نقلیه و... را تسویه كند؟ یا اصلا او چطور می تواند به روند ورود توریست خارجی به كشور ادامه دهد درحالی كه نمی تواند از این منبع درآمدش استفاده ای كند؟
نمونه این مشكلات برای یكی از آژانسهایی بوجود آمده كه وقتی این محدودیت ها پیش آمد ۱۱۰ هزار یورو پول خویش را به ایران منتقل كرد تا بتواند تورهای گردشگری ورودی دیگری را در ایران برگزار كند اما چون اظهار نكرده بود، هم پولش را ضبط كردند و هم جریمه سنگینی برایش تعیین كردند. اكنون این مدیر آژانس كه تنها در حوزه ورودی كار می كرده و گردشگرانی از فرانسه و ایتالیا به ایران می آورده نمی داند كه باید چطور به كارش ادامه دهد. این مشكل یك یا دو آژانس مسافرتی نیست. اینها مشكلاتی است كه خیلی از آژانسداران با آن رو به رو هستند و الان همه در یك بلاتكلیفی برای برگزاری تورهای ورودی به سر می برند. خبرگزاری مهر در نظر دارد تا در سلسله گفتگو و گزارش هایی به این مورد بپردازد و آن را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهد.

1397/03/09
17:43:36
5.0 / 5
4949
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری