گلخانه های كوچك دربالكن آپارتمان ها

پرورش گل در منازل یار كمكی گردشگری گرگان، شهرداری برنامه ریزی كند

پرورش گل در منازل یار كمكی گردشگری گرگان، شهرداری برنامه ریزی كند آثارنیوز: گرگان- پرورش گل در بالكن منازل بسیار مورد توجه شهروندان گرگان قرار گرفته و كارشناسان هم می گویند اگر مدیریت شهری برنامه ریزی كند می توان این ظرفیت را به یك جاذبه گردشگری تبدیل كرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: امروزه به علت آپارتمان نشین شدن اغلب مردم، توجه به گل و گلدان كمتر شده و دلیل اصلی آن هم نداشتن حیاط، باغچه یا بالكن بزرگ بیان می گردد.
اما در این بین هستند اشخاصی كه از هر فرصتی برای زینت بخشیدن خانه خود به انواع گل ها استفاده می نمایند كه نمونه آن را هم در گرگان بسیار می بینیم.
هنگام عبور از كوچه و خیابان های شهر گرگان بسیار پیش آمده كه مقابل یك ساختمان بایستید فقط به این دلیل كه نمای بیرونی ساختمان با گل آرایی بالكن ها، به زیباترین شكل ممكن آراسته شده باشد.
واقعیت این است كه درگیرشدن با هیاهوی زندگی شهری سبب كم رنگ شدن نگاه و بی توجهی به جاذبه های شهری شده اما باید به دنبال زیبایی های منظر شهری بود.
شهر یك كلاس درس است
شهر و اجزاء آن كلاس درسی برای ساكنان آن است، ساختمان های بنا شده با سنگ و بتن حرف های زیادی برای گفتن دارند؛ بالكن ها و پنجره ها با گل های زیبا هر روز به ما لبخند می زنند اما ما كمتر به آن توجه می نماییم.

در واقع گل آرایی و شادمانی بالكن ها و پنجره ها و فضای سبز خانه ها علاوه بر این كه غذای روح ما را تولید می كنند، نشان دهنده لطافت روح و سلیقه صاحبان آن آپارتمان هم است.
همین كارهای به ظاهر كوچك و كم هزینه ارزش اقتصادی و موقعیتی ساختمان ها را بالا می برد.
توسعه فضای سبز تنها به عهده مسئولان نیست
باید به خاطر داشته باشیم كه توسعه فضای سبز تنها به همت مسئولان برنمی گردد بلكه بخشی از آن هم به مشاركت مردم مربوط می گردد. البته نباید فراموش كرد جلب مشاركت شهروندان یكی از وظایف مدیریت شهری است.
توسعه فضای سبز تنها به همت مسئولان برنمی گردد بلكه بخشی از آن هم به مشاركت مردم مربوط می شودنمونه افرادی كه به پرورش گل همت گماردند خانم اخلومدی و آقای شاهینی دو شهروند خوش ذوق گرگانی هستند كه با بالكن های زیبای پرگل شهر را زینت داده اند.
فاطمه اخلومدی در مورد انگیزه و حسش به خبرنگار مهر اظهار داشت: نگهداری از گل كار مشكلی نیست و باید به موقع به آن آب داد و خاك آن را عوض كرد.
وی كه گل های شمعدانی، كاكتوس، نیلوفر و عشقه را در بالكن خود پرورش می دهد، اضافه كرد: ساعاتی كه در بالكن می گذرانم روحیه خوبی گرفته و احساس شادی و نشاط دارم.

توجه عابران
اخلومدی با بیان این كه اگر به بالكن و گل ها سر نزنم حس بدی دارم، اظهار داشت: زندگی من وقتی شاد است كه كنار گل ها باشم و با آن ها صحبت كنم.
وی اضافه كرد: وقتی می بینم عابران هنگام عبور سر خویش را بالا می آورند و هر كدام این زیبایی را تحسین می كنند برای من بسیار خوشایند است.
اخلومدی خاطرنشان كرد: آن ها همینطور می آموزند كه می توان از كوچك ترین فضا برای پرورش گل بهره برد.
احساس رضایت و شادی
حمید شاهینی هم تراسی پر از گل های زیبا دارد، وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: گل ها واقعاً زیبا هستند، از وقتی كه پای گل به زندگی من باز شده احساس رضایت و شادی دارم.
وی اضافه كرد: ساختمان ها اجزاء بی روحی هستند كه با بودن گل روح و زندگی می گیرند و آن را به انسان ها منتقل می كنند.
شاهینی اظهار داشت: در زندگی ماشینی و شلوغ، به علت عملكرد مطلوب گیاهان در اعصاب و روان و القاء حس آرامش بهتر است از آن ها بهره برد.
وی با بیان این كه از كودكی به پرورش و نگهداری گیاهان علاقه داشتم، خاطرنشان كرد: نگهداری گل ها كار چندان سختی نیست با كمی صبر و دقت می توان با نگهداری چند گلدان فضای سبز زیبایی در خانه به وجود آورد.

هدیه هایی از نوع گل
شاهینی اظهار نمود: تلاش می كنم هنگام دیدار دوستان و اقوام خود به آن ها گلدان هایی كه خود پرورش داده ام را هدیه دهم. معتقد هستم گل شادابی و طراوت را به ارمغان می آورد پس تلاش می كنم شادابی را به دیگران هم هدیه دهم.
ساختمان ها اجزاء بی روحی هستند كه با بودن گل روح و زندگی می گیرند و آن را به انسان ها منتقل می كنندیك كارشناس گل و گیاهان زینتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: انواع گل ها در طول سال زینت بخش خانه، زندگی، دیوار حیاط و تراس هستند.
رحمت میقانی اضافه كرد: پرورش و نگهداری خیلی از گل ها ساده بوده و همینطور به كمترین فضا برای رشد احتیاج دارد ازاین رو می توان از آن ها برای زینت پشت پنجره یا بالكن ها بهره گرفت.
گل شمعدانی
وی به گل شمعدانی خود اشاره نمود و افزود: به صورت مثال این گل یكی از گیاهانی است كه از قدیم مورد توجه همگان بوده و هم نوع پاكوتاه و هم آویزان آن زیبایی خاصی به تراس خانه ها می دهد.
میقانی اظهار داشت: برخی محیط زندگی خویش را با گل ها مصنوعی تزئین می كنند ولی می توان برای روح و جلوه دادن به ساختمان ها از گیاهان رنگارنگ بهره جست.
وی همینطور گل رز، گل ناز، گل كاغذی، كاكتوس، كاج، نخل مرداب، شب بو، میخك آگلونما، برگ انجیری، بگونیا، بیلبرجیا، پوتوس، حسن یوسف، دیفنباخیا، سئانسیویریا، فیكوس، فیكوس بنجامین، فیل گوش، كادی، كروتون، كوردیلین، مارانتا و نخل مرداب را بعنوان گیاهانی معرفی نمود كه می توان در آپارتمان و تراس نگهداری كرد.

میقانی اظهار نمود: با عنایت به موقعیت بالكن نوع گل هایی كه انتخاب می گردد متفاوت است؛ باید مقاومت گل ها نسبت به گرما و سرما را در نظر گرفت.
طراحی دكوراسیون بالكن ها
امروزه اغلب خانواده ها فضای كوچكی برای پرورش گل در اختیار دارند اما می توان با ترفندهای ساده آپارتمان های كوچك را به یك فضای جالب و دوست داشتنی تبدیل كرد.
حمیدرضا سوخته سرائی، كارشناس طراحی دكوراسیون داخلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با افزایش زندگی آپارتمان نشینی و كاهش متراژ خانه ها بهتر است برای شادابی و نشاط افراد خانواده، به طراحی دكوراسیون داخلی بالكن و تراس منزل اهمیت بیشتری داد تا بتوان فضایی متفاوت و دوست داشتنی را در بالكن و یا تراس منزل تولید كرد.
كاربری متفاوت بالكن ها
سوخته سرائی با بیان این كه اغلب افراد به طراحی دكوراسیون بالكن و تراس اهمیتی نمی دهند و از بالكن منزل خود برای نگهداری وسایل بی ارزش استفاده می نمایند، اظهار داشت: ایده هایی زیادی برای طراحی دكوراسیون داخلی بالكن وجود دارد. می توان آن را به كاربری خاص نظیر مطالعه و غذاخوردن و گل آرایی و یا باغبانی و غیره اختصاص داد كه آن بستگی به سلیقه و نیاز افراد دارد.
وی با بیان این كه یكی از زیباترین كاربری ها استفاده از گلدان ها و گل های رنگارنگ و درختچه های مختلف است، افزود: تحقیقات نشان داده كه گیاهان علاوه بر تصفیه هوا سبب تعادل حالات روحی می شوند، می توان برای زیباتر شدن فضای بالكن از آن ها بهره برد.

سوخته سرائی اضافه كرد: می توان كار را با یك گلدان سبز و كوچك در بالكن شروع كنید بعد كم كم تعداد گلدان ها را زیاد كنید، یك صندلی بگذارید و در نهایت از داشتن یك فضای دنج، سرسبز و زیبا لذت ببرید.
پرورش و نگهداری خیلی از گل ها ساده بوده و همینطور به كمترین فضا برای رشد احتیاج دارد ازاین رو می توان از آن ها برای زینت پشت پنجره یا بالكن ها بهره گرفتوی اظهار داشت: اگر پنجره اتاق رو به بالكن باز می گردد می توانید برای ممانعت از تابش نور خورشید و تولید سایه در اتاق از درختچه های بلند و همیشه سبز در جلوی بالكن خود بهره برد این درختچه ها همینطور از ورود هوای سرد در زمستان به داخل اتاق جلوگیری می كنند.
سوخته سرائی توضیح داد: بعضی از آپارتمان ها دارای بالكن ها با فضای كوچك هستند در این صورت می توان برای شاداب كردن بالكن و اشغال فضای كمتر از گیاهانی استفاده كنید كه به صورت عمودی روی دیوارها رشد می كنند.
تقویت اقتصاد تولیدكنندگان گل
گل آرایی بالكن ها علاوه بر این كه سبب زیبایی ساختمان و شهر شده، به شكلی در جذب توریست هم تأثیرگذار خواهد بود. فاطمه زمانی، كارشناس گردشگری درباره این مساله به خبرنگار مهر اظهار داشت: توریسم امروزه به دسته های مختلفی از قبیل فرهنگی، تجاری، تفریحی، علمی و غیره تقسیم بندی می گردد.
وی با بیان این كه در گردشگری، جاذبه ها و جلوه های طبیعی از ارزش دوچندانی برخوردار می باشند، اضافه كرد: یكی از شاخه های جدید توریسم، گردشگری گل و گیاه است كه در دنیای مدرنیته امروز روز به روز در حال افزایش می باشد.
زمانی اظهار داشت: این نوع از شاخه گردشگری بازدید از مقصدهایی است كه انگیزه اولیه سفر علاقه به دیدن توانمندی های گل و گیاه یك منطقه است.
وی خاطرنشان كرد: ایران و به خصوص مناطق شمالی آن همچون گلستان دارای پتانسیل بالایی در این زمینه است و استفاده از این ظرفیت، فرصت بالایی در جذب توریست به وجود خواهد آورد.
پرورش گل یار كمكی برای طبیعت گرگان خواهد بود
زمانی با بیان این كه عمده جذب توریست گرگان با استفاده از طبیعت و جنگل های آن اتفاق می افتد، افزود: حال اگر یار كمكی از قبیل پرورش گل در منازل و آراستن بالكن ها و پنجره های به انواع گل ها به منابع طبیعی ما اضافه شود مطمئناً این كار جدید سبب جذب بیشتر توریست خواهد شد.
این كارشناس گردشگری ادامه داد: چنانچه در خیلی از كشورهای خارجی شاهد می باشیم كه انواع تونل های گل سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می كند.
وی اظهار نمود: این كار سبب می گردد مسافر فقط در جنگل اتراق نكرده و برای دیدن مناظر زیبا به داخل شهر هم كشیده شود و این امر اقتصاد شهر را هم تقویت خواهد نمود.
گل آرایی بالكن منازل، نه تنها سهم بسزایی در زیبایی ساختمان ها كه نقش زیادی در زیبایی شهر دارد. این كار عمل چندان سختی نیست و فقط كمی دقت و مراقبت می خواهد.
متأسفانه خیلی از افراد قدر بالكن ها را ندانسته و آن را به انباری و مكانی برای نگهداری وسیله های ناكارآمد تبدیل می كنند اما با پرورش گل ها و گیاهان علاوه بر این كه روح و شادابی را به شهر هدیه می دهیم اقتصاد تولیدكنندگان گل هم تقویت می گردد.
باید درك كرد كه بخشی از فضاسازی شهر به همت ما بستگی دارد. گرفتاری های روحی، اقتصادی و اجتماعی توجیهی برای بی تفاوتی ما نسبت به تزئین بالكن یا پشت پنجره نیست زیرا در این كار تنها عشق و علاقه مهم است.
در صورتی كه مدیریت شهری گرگان در این رابطه برنامه ریزی كند و آموزش های لازم را به شهروندان عرضه نماید، نه تنها به زیبایی شهر گرگان كمك خواهد كرد، بلكه با توسعه مجانی زیرساخت های گردشگری برای درآمد زایی این شهر هم كمك مفید خواهد بود.

1397/03/01
19:02:56
5.0 / 5
4969
تگهای خبر: توریست , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری