كشتی محلی خوی در مسیر ثبت ملی

كشتی محلی خوی در مسیر ثبت ملی آثارنیوز: ارومیه- كشتی ؛آشیرما؛ كه با قدمتی دیرینه از بازی های بومی و محلی آذربایجان به حساب می آید در سال های اخیر با هدف ترویج فرهنگ پهلوانی و احیا آداب و رسوم سنتی در شهرستان خوی مورد استقبال قرار گرفته و تلاش ها برای ثبت ملی آن هم شروع شده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایرنا این نوع از كشتی محلی در جنگ چالدران با هدف تهییج جنگجویان رواج داشته و در بعضی دیگر از شهرستان های آذربایجان هم دنبال می گردد اما برگزاری رقابت های بین المللی در این رشته طی سال قبل در خوی ظرفیت این شهرستان برای ثبت ملی این بازی را به نمایش گذاشته است.
این كشتی به علت بهره مندی از قدمت و ابتكار پدیدآورندگان آنها با حداقل امكانات، بیشترین لذت را برای شركت كنندگان و تماشاگرانش به ارمغان می آورد و در میان بعضی از خانواده ها در این استان دارای جایگاه خاصی است.
جایزه های این بازی بومی و محلی همچون كولی دادن به برنده هم جذابیت خاصی به آن بخشیده و كشتی آشیرما را به پای ثابت آئین های شاد شهرستان خوی و دیگر شهرستان های منطقه تبدیل نموده است.
محمدرضا اسماعیل زاده، كارشناس و محقق بازی های محلی با اشاره به اینكه كشتی آشیرما یكی از آئین های سنتی منطقه خوی به حساب می آید، اظهار داشت: در جشن عروسی هم نمایندگانی از خانواده های عروس و داماد به صورت نمادین با هم كشتی می گیرند و نماینده خانواده داماد همواره (طبق سنت دیرینه) پشت حریف را به خاك می زند.
وی با اشاره به اینكه فلسفه این كشتی شكست حریف و به خاك زدن پشت رقیب است، ادامه داد: این كشتی از دوران صفویه در این منطقه رایج بوده است.
وی اظهار نمود: كشتی آشیرما در جنگ چالدران هم رواج داشت و پیش از شروع جنگ پهلوانانی از هر طرف وارد میدان می شدند و با هم كشتی می گرفتند.
مسئول هیات ورزش های روستایی و بومی و محلی خوی هم اظهار داشت: با هدف احیا و ثبت ملی این بازی، رقابت های بین المللی كشتی ' آشیرما ' طی دی سال قبل در خوی برگزار گردید.
قاسم شاه حسینلو اضافه كرد: در این رقابت ها هشت تیم خارجی از كشورهای تركیه، جمهوری آذربایجان و پنج تیم داخلی از استان های قزوین، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی حضور داشتند.
مدیركل ورزش و جوانان آذربایجان غربی هم با اشاره به اینكه خاستگاه كشتی 'آشیرما' شهرستان خوی است، اظهار داشت: زمینه ثبت ملی این ورزش بومی و محلی به نام این شهر فراهم گشته است.
عبدالله چمن گلی با اشاره به جایگاه ورزش كشتی در كشور و علاقه مندی مردم به فرهنگ پهلوانی، توسعه این ورزش در میان جوانان و نوجوانان را از اهداف اداره كل ورزش و جوانان عنوان نمود.
وی اضافه كرد: با عنایت به ظرفیت های ورزشی خوی و همینطور وجود مقبره پوریای ولی در این شهر، برگزاری جشنواره ها و مسابقات كشتی آشیرما در این شهر استمرار می یابد.
سیدمحمد عابدی، معاون استاندار و فرماندار ویژه خوی با اشاره به اینكه هر منطقه و محل جغرافیایی آداب و رسوم خاص خویش را دارد، اظهار نمود: توجه ویژه به این آداب و رسوم می تواند در تقویت بنیان های فرهنگی منطقه و هویت بخشی به مردم آن منطقه مفید باشد.
به گفته وی برگزاری مسابقات كشتی آشیرما در خوی می تواند نقش موثری در شناساندن این ورزش سنتی و ثبت آن به نام این شهرستان داشته باشد.
به گزارش آثارنیوز به نقل از ایرنا فیلم 26 دقیقه ای ' آشیرما ' به نویسندگی و كارگردانی مهدی حیدری چندی قبل از شبكه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد؛ این فیلم در منطقه قطور خوی فیلمبرداری شده بود و اولین تولید محتوا از این بازی بومی و محلی به حساب می آید.
8135/ 3072


1397/02/01
12:41:11
5.0 / 5
5389
تگهای خبر: آئین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری