طرح پشتیبانی از احیای بافت تاریخی یك بسته كامل حمایتی است

طرح پشتیبانی از احیای بافت تاریخی یك بسته كامل حمایتی است آثارنیوز: مدیركل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاكید كرد كه طرح پشتیبانی از مرمت و احیای بافت تاریخی و توانمندسازی مالكان، یك بسته كامل حمایتی است.به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، مرتضی شكوهی مدیركل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تصویب طرح پشتیبانی از مرمت و احیای بافت تاریخی، فرهنگی و توانمندسازی مالكان و بهره برداری بناهای تاریخی، فرهنگی در كمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این مطلب اضافه كرد: این طرح در اواخر مجلس نهم در ۲۰ ماده عرضه شد كه بررسی آن در مجلس دهم شروع شد و پس از ماه ها كار كارشناسی و برگزاری جلسات مختلف تخصصی، این طرح در كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تصویب اعضا رسید و امیدواریم كه این طرح در صحن علنی هم تصویب شود تا شاهد یك گام عملی مهم برای حمایت و صیانت از آثار فرهنگی تاریخی باشیم.
او اضافه كرد: با تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس و تبدیل آن به قانون، شاهد اتفاقات خوبی در حوزه آثار فرهنگی تاریخی خواهیم بود.
شكوهی اظهار داشت: هم اكنون بعضی از آثار فرهنگی تاریخی در حال تخریب است، از طرفی هم خلاهای قانونی برای مرمت، احیا و بهره برداری از این اماكن وجود دارد كه تصویب این طرح می تواند این خلاها را بپوشاند.
مدیركل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در این طرح، مسائلی مانند عرضه تسهیلات ارزان قیمت، تغییر كاربری، معافیت از پرداخت عوارض و... دیده شده و مشوق هایی برای مرمت، احیا و بهره برداری از آن ها دیده شده است.
شكوهی تصریح كرد: خوشبختانه مجلس به حوزه میراث فرهنگی توجه دارد و همكاری خوبی در این حوزه دارد و تصویب این طرح در كمیسیون فرهنگی مجلس یك گام عملی برای صیانت و كمك به بهره برداری و احیای آثار فرهنگی تاریخی است.
او تصریح كرد: تعیین و ابلاغ محدوده بافت ها و بناهای تاریخی، تهیه دستورالعمل مورد نیاز برای مدیریت و بهره برداری با تاكید بر بخش خصوصی، تهیه و تصویب طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی و تهیه نظام فنی و اجرایی اختصاصی مربوط به بناها و بافت های تاریخی از نكات مهم این طرح است.

1397/01/26
14:27:16
5.0 / 5
4793
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری