گشایش تالار هنر و زندگی در موزه ملك

گشایش تالار هنر و زندگی در موزه ملك به گزارش آثارنیوز هم زمان با برگزاری آیین پاس داشت هشتادمین سال روز وقف كتابخانه و موزه ملی ملك، تالار «هنر و زندگی» در نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران گشایش می یابد.به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی كتابخانه و موزه ملی ملك، موقوفه آستان قدس رضوی، هشتادمین سال روز وقف كتابخانه و موزه ملی ملك در ششم آبان ۱۳۹۶ خورشیدی، با چهار رویداد مهم فرهنگی در بزرگ ترین موقوفه فرهنگی ایران همراه خواهد بود؛ گشایش تالار «هنر و زندگی» دربرگیرنده آثار و اشیای تزیینی و اسباب زندگی در تاریخ و فرهنگ ایرانی- اسلامی، گشایش نمایشگاه تك اثر «مصحف شریف علاء» و گشایش نمایشگاه «گزیده اسناد حاج حسین آقا ملك» به همراه رونمایی كتاب «هشتاد خاطره تاریخ شفاهی از حاج حسین آقا ملك»، بخشی مهم از برنامه های این آیین را دربرمی گیرند. همینطور از هشت فرهیخته و فرهنگ ور بزرگ ایران كه با حاج حسین آقا ملك هم نشینی داشته یا در زمان زندگی وی از گنجینه وقفی وی بهره گرفته اند، تقدیر خواهد شد.
حاج حسین آقا ملك، بازرگان، زمین دار و فرهنگ دوست بزرگ تاریخ معاصر ایران، گنجینه كتابخانه و موزه خویش را بعد از بنیان گذاری در مشهد در واپسین دهه های سده سیزدهم خورشیدی و جابه جایی آن بعد از چندی به تهران، آن را در سال ۱۳۱۶ خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف كرد. این رخداد مهم در منظومه نیكوكاری ایران، با گشایش موزه ایران باستان (موزه ملی ایران) در همان سال هم زمان شد. متولیان این دو نهاد فرهنگی در آستانه نهمین دهه زیست فرهنگی و اجتماعی دو گنجینه برآن شدند «آیین هشتاد سالگی» را برپا و این رخداد و هم زمانی فرخنده را با برگزاری برنامه هایی گوناگون گرامی بدارند.
آیین پاس داشت هشتادمین سال روز وقف كتابخانه و موزه ملی ملك، در روز شنبه ششم آبان ۱۳۹۶ خورشیدی، از ساعت ۱۵ تا ساعت ۱۷ در ساختمان این گنجینه به نشانی میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد برگزار خواهد شد. كتابخانه و موزه ملی ملك، همه دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی را به حضور در این آیین و همراهی در برنامه های فرهنگی آن فرامی خواند.
 

1396/08/03
14:36:14
5.0 / 5
5393
تگهای خبر: موزه , نمایشگاه , هنر , تمدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری