مهر بررسی كرد؛

جای خالی گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در برنامه نامزدها

جای خالی گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در برنامه نامزدها آثارنیوز: نامزدهای ریاست جمهوری در دو دور مناظرات کمترین توجه را به حوزه گردشگری صنایع دستی و میراث فرهنگی داشتند، آنها نه اظهارنظر قابل تاملی کردند و نه برنامه ای برای گردشگری ارائه کردند.گروه جامعه؛ انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شد و رقابت بین مسعود پزشکیان و سعید جلیلی به مرحله دیگری رسیده است. در طول این مدت دو نامزد ریاست جمهوری صحبت های مختلفی درباره ی مسائل کلان کشوری داشتند که بیشتر آنها در عرصه سیاست و اقتصاد و روابط بین الملل بود.
در روزهای اخیر هر یک از کاندیدا تلاش کردند تا دیدگاه های خودرا درباب مسائل مختلف فرهنگی و می زیستی هم بیان کنند آنها درباره ی همه مسائل صحبت کردند به جز گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی. بررسی صحبت های ارائه شده توسط این دو کاندید نشان میدهد که هر دو حدودا بی توجه به این سه مسئله بوده اند و کمترین نظر را در این ارتباط داده اند. اما چرا؟
چرا برنامه کاندیدا درباره ی گردشگری مهم است؟
چرا هم کاندیدای ریاست جمهوری درباره ی گردشگری و مسائل میراثی و صنایع دستی صحبتی ندارند و هم فعالان این حوزه در مقابل عدم توجه آنها سکوت کرده اند؟ سوال مهمتر این که اساساً چرا باید نامزدهای ریاست جمهوری درباره ی این مسائل در کنار تمام مسائل کشور در عرصه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، بین الملل، فرهنگ و … درباره ی مشکلات گردشگری، حفظ مواریث کشور و لزوم توجه به صنایع دستی صحبت کنند؟
سالهاست مدیران دولتی در سطح مقامات ارشد کشوری در صحبت های خود اعلام نموده اند که باید در انتقال فرهنگ بوسیله گردشگری به مردم کشورهای دیگر، زدودن تصاویر نادرست از ایران با گشایش درهای سفر به کشور، معرفی درست به جامعه بین المللی و از همه پرتکرارتر، جایگزینی نفت و سوخت های فسیلی با گردشگری کوشش کرد.
گردشگری همچون صنایعی است که فعالانی که بصورت مستقیم در این صنعت کار می کنند شاید کم باشند، اما گستردگی منافع حاصل از آن، افراد زیادی را در برمی گیرد به عنوان مثال شاید یک رستوران دار خودرا فعال مستقیم در عرصه گردشگری نداند، اما او کسی است که از محل ورود توریست به استان و شهرش می تواند درآمد خوبی داشته باشد بدین سبب وقتی یک رستوران میزبان توریستهای داخلی و خارجی باشد او هم از گردشگری منفعت کسب کرده است.
از سویی، کشورهایی که بیش از اندازه، اقتصادشان را به صادرات نفت و گاز وابسته کرده اند با کاهش شدید منابع روبرو هستند که این اتفاق کاهش تقاضا را نیز بدنبال خواهد داشت. در بین کشورهایی با چاه های غنی نفت و گاز، ایران نه فقط با دغدغه پایان ذخایر نفتی دست وپنجه نرم می کند که قادر به فروش منابع موجود هم نیست. هشدارها حاکی از آن هستند که کشورها بایستی برای صادرات نفت بدنبال جایگزین باشند.
صنعت گردشگری فواید بی شماری برای اقتصاد یک کشور داشته و گردشگران بر درآمد ارزی، افزایش درآمد دولت، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها، رشد کسب وکارهای محلی و حفظ و بهبود تراز تجاری کشورها نقش پررنگی دارند. این صنعت بوسیله اثر بر تولید ناخالص ملی (GDP) و اشتغال در اقتصاد کشورها نقش مهمی ایفا می کند.
کارشناسان گردشگری معتقد هستند که این صنعت می تواند از نظر فرهنگی هم نگرش افراد را درباره ی ایران در سطح جهانی تغییر دهد چونکه همیشه گردشگران پیش از سفر به ایران تردید داشته اند اما در هنگام خروج از کشور، با دیدی دیگری ایران را ترک کرده اند.
همچنین باتوجه به اختلاف قابل تأمل نرخ دلار و یورو با ریال، می توان امیدوار بود که توریستهای خارجی، ایران را به عنوان مقصد ارزان دانسته و به این کشور سفر کنند و بوسیله سفر آنها حوزه صنایع دستی نیز رونقی بگیرد چونکه هر توریست با خود سوغات به خارج از کشور می برد و وقتی گردشگری رونق پیدا می کند، صنایع دستی هم فروش خوبی دارد.
از طرفی وقتی این دو حوزه رونق داشته باشند، منفعت آن به حوزه میراث فرهنگی نیز می رسد چون میراث فرهنگی ایران مقصدی برای گردشگران خواهد بود و برای این منظور توجه بیشتری به حفظ آنها می شود. بدین سبب این سه حوزه بی ارتباط با هم نیستند و می توانند در خلال صحبت ها و برنامه های کاندیدای ریاست جمهوری باشند به ویژه که مناظرات آنها توسط همه ایرانیان شنیده می شود. اما در ایام اخیر شاهد بودیم که آنها کمترین اظهار نظر را در این زمینه داشته اند.

تنها اظهار نظر جلیلی درباره ی سفر
سعید جلیلی وعده سه روز سفر رایگان را داده بود. جلیلی با انتشار یادداشتی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:
۳ روز سفر رایگان هدیه دولت جلیلی به ملت ایران
‏می دونستید دولت با پول مردم کلی محل اقامت گردشگری ساخته؟
با طرح سفر جلیلی، هر ایرانی می تونه در سال چند شب اقامت رایگان در اقامت گاه های دولتی بگیره
‏سفر نباید یه چیز لوکس و غیرقابل دسترسی باشه!
وی در یک مصاحبه تلویزیونی تنها به ظرفیتهای گردشگری مکران اشاره ای کرد و اظهار داشت: مکران ظرفیتهای گردشگری دارد. کوه های مریخی که آنجا هست برای ساخت فیلم هم مناسب می باشد اما همچنان بکر مانده است.
این تنها گفته های جلیلی درباره ی گردشگری بود و نقطه نظرات او درباره ی میراث فرهنگی و صنایع دستی مشخص نشد.
اظهار نظر کوتاه پزشکیان در پی یک انتقاد
مسعود پزشکیان هم نامزد دیگر انتخابات بود که در حاشیه دیدار خود با اقشار مختلف در پاسخ به انتقاد محمد جهانشاهی کارشناس گردشگری درباره ی نامشخص بودن دیدگاه پزشکیان درباب گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اظهار داشت: گردشگری که جان بگیرد، شرایط میراث فرهنگی و صنایع دستی هم بهبود پیدا می کند. برای توسعه گردشگری و رشد فرش و صنایع دستی کشور، بهبود فضای اقتصادی، روابط بین الملل را به عنوان دو پیش نیاز اصلی دنبال خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: گردشگری را جزو پیشران های اقتصادی می دانم و در دولت جدید بخش مهمی از دیپلماسی عمومی خواهد بود. هر جا کار کارشناسی خوبی انجام شده باشد ادامه اش می دهیم. برای توسعه گردشگری تلاش جدی و کارشناسی خواهیم داشت. شرایط بهبود پیدا کند، سودش را گردشگری می برد و گردشگری که خوب جلو برود سایر حوزه های مرتبط هم شرایط بهتری پیدا می کنند.
در این باره جهانشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: گردشگری همانند یک بذر سریع الرشد است که با کمترین شرایط مساعد، رشد می کند و به ثمر می نشیند. هم اکنون باتوجه به چالش هایی که پیش روی کاندیدا نسبت به مسائل کلان کشور هست، خصوصاً مسائل اقتصادی و معیشتی یا مباحث بین المللی و مسائلی که در بخش های فرهنگی و اجتماعی، مورد مناقشه قرار دارد؛ عمده گفتگوها به حوزه های کلان اختصاص دارد. اگر سطح و اندازه مطالبات را هم که ببینیم، مشخص می شود کدام حوزه ها و بخش ها بیشتر مورد گفتگو قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: یکی از حوزه های مغفول شده دیگر که با گردشگری مرتبط می باشد، فرش و صنایع دستی است که جمعیتی حداقل ۳ میلیون نفری دارد و عمدتا زنان و خصوصاً زنان روستایی را شامل می شود اما درباره ی این مساله هم صحبتی نشد. در مجموع می توان این نقد را وارد دانست که باتوجه به ظرفیت چند وجهی و ضریب تکاثر قابل تأملی که گردشگری با خود به همراه دارد و این که بالفطره قابلیت قرار گرفتن در جمع پیشران های اقتصادی کشور را داراست، گسترش نسبتاً خوبی در سطح کشور چه کلانشهرها و چه روستاها دارد، می توانست یاد شده نامزدهای ریاست جمهوری قرار گیرد.
فعالان غیرفعال
فعالان گردشگری به عنوان فعالان صنعتی که دست به گریبان ده ها مشکل جدی در طول زنجیره تامین است، در یکی از حساس ترین شرایط سیاسی کشور که تأثیر بسیاری بر آینده اش دارد، ساکت ترین و منفعل ترین بخش صاحب حق اینروزها هستند و هیچ مطالبه گری از آنها دیده نشد، درست مثل روزهایی که بخش ها و تشکل های اقتصادی درگیر به عاقبت رساندن تعطیلات دو روزه هفتگی بودند و رؤسای تشکلهای گردشگری کمترین واکنش جمعی و مطالبه گرانه را داشتند.
در روزهای اخیر کارزارها و کمپین هایی برای پشتیبانی از پزشکیان در بین اهالی گردشگری به وجود آمده و مشاهده می شود که تشکل های گردشگری در این ستادها بیشتر فعال می باشند تا بتوانند جایگاهی در دولت جدید به دست آورند.
این تشکل ها درست در زمانی که می بایست از همه کاندیدای ریاست جمهوری می خواستند تا نظراتشان را در سطح کشور درباره ی گردشگری اعلام کنند، هیچ واکنشی نداشتند این درحالی بود که از این فرصت می شد برای مطرح کردن مسائل گردشگری در کشور بار دیگر توجهات را به اهمیت پرداختن به آن جلب کرد هم در دوره ای که تعداد توریستهای خارجی ایران کم شده و گردشگری داخلی هم با مشکل معیشت مردم گره خورده است. این درحالی است که کشور همچنان درحال ترمیم لطمه های وارده به گردشگریست و اتفاقاتی مانند لغو ویزا با چندین کشور در سطح جهانی هنوز نتوانسته ایران را به درستی در جوامع بین المللی مطرح کند.


منبع:

1403/04/15
18:18:05
5.0 / 5
80
تگهای خبر: اقامت , توریست , روستا , زمینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری