سرپرست یك هیات باستان شناسی اعلام كرد؛

کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی

کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی آثارنیوز: کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی استان اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته های عصر آهن منجر گردید. در سایر گمانه های کاوش شده شواهدی از وجود مواد فرهنگی در عمق های مختلف به دست نیامده است.به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی جاهد سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: دیرینه شناسی نجات بخشی به آن دسته از کارهای باستان شناختی گفته می شود که محوطه های باستانیِ درخطر را قبل از تخریب بر اثر پروژه های عمرانی، مانند راه سازی و سدسازی، مورد پژوهش میدانی قرار می دهد. این عتیقه شناس اشاره کرد: پروژه کاوش گورستان اولتان قالاسی ۲ نیز بعد از مشاهده آثار گورهای باستانی در راه چهار باند کردن جاده پارس آباد سربند در استان اردبیل (در محدوده ای به طول ۷۰ و عرض ۲۵ متر) در دستور کار قرار گرفت.
سرپرست کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی اظهار داشت: شناسایی محوطه در پی آشکارشدن اتفاقی تدفینی انسانی حاوی ظروف خاکستری در حین عملیات خاکبرداری برای زیرسازی جاده رخ داد. بدین ترتیب عملیات خاکبرداری متوقف و کاوش اضطراری دیرینه شناسی بعد از صدور مجوز توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شد.

جاهد اظهار داشت: در عملیات کاوش تا حالا دو ترانشه به ابعاد ۵ در ۱۰ متر، یک ترانشه به ابعاد ۱۸ در ۱۰ متر و سه ترانشه به ابعاد ۱۰ در ۱۰ متر در راه اصلی، یک محدوده ۲ در ۷۰ متری در امتداد شانه خاکی و در نهایت ۱۱ گمانه به ابعاد ۲در۲ متر و بیشتر در راه دوربرگردان جاده پیش گفته کاوش شده است.
وی اضافه کرد: تا حالا تنها یک گور مربوط به عصر آهن کاوش شده است. این گور از نوع چاله ای ساده بوده و همراه تدفین، ۴ ظرف سفالی، یک سوزن مفرغی و مهره های کوچک عقیق، صدف و خمیر شیشه و تکه های سنگ ابسیدین پیدا شد. در بقیه محدوده کاوش، تا حالا هیچ شاهدی از وجود بقایای باستانی در عمق های مختلف بدست نیامده و بنظر می رسد تک گور یافته شده متعلق به جوامع کوچ رو و یا در راه رفت آمد آنها بوده باشد.

این عتیقه شناس اظهارکرد: از آنجائیکه هر نوع بقایای به جامانده از میراث کهن ایران زمین دارای اهمیت زیادی است و همین طور احتمال وجود گورهای پراکنده دیگر در محدوده مورد نظر دور از انتظار نیست، کاوش در محوطه تا آزادسازی کامل مسیر جاده و دوربرگردان آن ادامه خواهد داشت.

1403/02/23
09:00:23
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری