میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از نگاه پژوهش ها، ۱۸

تعطیلات هدفمند شرط لازم توسعه گردشگری داخلی

تعطیلات هدفمند شرط لازم توسعه گردشگری داخلی آثارنیوز: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با اشاره به این که تعداد روزهای تعطیل در ایران نسبت به خیلی از کشورها کمتر است، اعلام کرد؛ تعطیلات بیشتر و هدفمند شرط لازم توسعه گردشگری داخلی است.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ بتازگی مرکز پژوهش های مجلس که به بررسی وضعیت گردشگری داخلی از نظر دسترس پذیری برای اقشار مختلف جامعه و ارائه بسته تقنینی پرداخته، به موضوع ساماندهی تعطیلات رسمی کشور نیز اشاره نموده است. در این گزارش آمده که در تقویم همه کشورهای جهان، تعطیلات رسمی از مجموع تعطیلی آخر هفته و تعطیلی مناسبتی تشکیل می شود.
تعداد تعطیلات آخر هفته و مناسبتی در بیشتر کشورهای جهان بین ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است، اما این تعداد در ایران با احتساب ۲۶ روز تعطیلی رسمی و ۵۲ روز تعطیلی روز جمعه ۷۸ روز می شود. حتی اگر پنجشنبه های نیمه تعطیل هم به این تعداد اضافه شود، کل تعطیلات ایران به ۱۰۴ روز می رسد، بدین سبب در صورت دو روزه شدن تعطیلی آخر هفته، مجموع تعطیلات در ایران به ۱۲۵ روز خواهد رسید که در این صورت باز هم از تعطیلات خیلی از کشورها کمتر است.

ایران یکی از کشورهایی است که از کمترین تعطیلات سالیانه برخوردارست. هرچند آن چه در موضوع تعطیلات در کشور نیازمند توجه است، نه فقط تعداد تعطیلات بلکه توزیع، پراکندگی و توالی تعطیلات مذهبی، ملی و حکومتی در تقویم کشور است.
بنابراین توزیع تعطیلات می تواند فرصت افزایش صرفه اقتصادی برای ارائه دهندگان خدمت و همین طور افزایش کیفیت سفر برای گردشگران را فراهم سازد
یکی از مبانی مهم برای دسترس پذیر کردن گردشگری، افزایش و توزیع تعطیلات در تقویم کشور است. باید به این نکته توجه داشت که خیلی از خانواده ها برمبنای تعطیلات رسمی برای سفرها برنامه ریزی می کنند. درحالی که با تعطیلی یک روزه و توزیع محدود تعطیلات بلندمدت، امکان برنامه ریزی سفر به شکل محدودی برقرار است. اصلاح الگوی پراکنش تعطیلات برمبنای نیاز اوقات فراغت خانوار اثر معناداری بر سلامت فردی و اجتماعی و بهبود سبک زندگی خواهد داشت.
افزون بر این تعطیلات کافی می تواند تغییری مهم برای کاهش مشکلات ناشی از سفر، آلودگی هوا و ترافیک باشد. شایان ذکر است گردشگری خدمتی فصلی است و در دوره های اوج، به سبب سربارهای زیادی که به عرضه کنندگان وارد میکند با کاهش کیفیت تجربه گردشگری هم راه است. بدین سبب توزیع تعطیلات می تواند فرصت افزایش صرفه اقتصادی برای ارائه دهندگان خدمت و همین طور افزایش کیفیت سفر برای گردشگران را فراهم سازد.
بررسی ها نشان داده که افزایش تعطیلات و فارغ شدن از کار، با افزایش تعداد سفر دارای تناسب است
ساماندهی تعطیلات سبب انتخاب مقاصد متنوع تری توسط خانواده ها خواهد شد. افزایش تعطیلات چند روزه علاوه بر تمرکز مکانی، تمرکز زمانی سفرها را نیز از بین می برد و ظرفیت بالقوه این بخش را فعال می کند. به عبارتی با تعطیلی دو روز در آخر هفته، مقاصد محلی و روستایی بیشتر انتخاب شده و حتی با وجود عدم اقامت در این مقاصد، درآمدهای جانبی دیگری برای آنها خواهد داشت. بررسی ها نشان داده که افزایش تعطیلات و فارغ شدن از کار، با افزایش تعداد سفر دارای تناسب است.
لایحه اصلاح ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری با رویکرد افزایش تعطیلی آخر هفته و کاهش ساعات فعالیت اداری در مجلس شورای اسلامی درحال رسیدگی است. با توجه به این نیازمند پیگیری و ارائه برنامه توجیهی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در راستای اثرگذاری آن بر گردشگری داخلی است. این ایده می تواند با نگرش تجمیع تعطیلات و ساماندهی مکانی و زمانی آن تقویت شود. چونکه تعطیلات بیشتر و هدفمند شرط لازم توسعه گردشگری داخلی بوده، اما شرط کافی آن توجه به نتایج احتمالی اقتصادی، محیطی و اجتماعی است.
شایان ذکر است ساماندهی تعطیلات بدون توجه به ابعاد احتمالی ازدحام، مصرف سوخت و تقاضای پنهان گردشگری خودرو محور، در کوتاه مدت مقابل خود اقدام خواهدنمود. این مساله هم برای دولت و هم مردم ایجاد بار مالی و هزینه های جانبی خواهدنمود. چونکه عاملی برای ایجاد اوج تقاضا برای سوخت و حمل و نقل جاده ای است و سبب کاهش کیفیت سفرهای مبتنی بر خودرو خواهد شد. پس لازم است تا توزیع آن باتوجه به ظرفیتهای محیطی، توجه به بُعد مسافت و گسترش زیرساخت های تکمیلی در شهرهای ظرفیت دار نزدیک به مراکز جمعیتی صورت گیرد.


منبع:

1403/02/20
13:15:48
5.0 / 5
494
تگهای خبر: اقامت , بنا , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری