فرمان رمضانی شاه عباس برای مردم باکو به علاوه عکس

فرمان رمضانی شاه عباس برای مردم باکو به علاوه عکس آثارنیوز: آثارنیوز: مسجد جمعه باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، یکی از مهم ترین مساجد قفقاز جنوبی است که در سال 2000 میلادی ذیل پرونده شهر تاریخی باکو، در لیست جهانی یونسکو ثبت شده است؛ مسجدی با کتیبه های فارسی از شاه عباس و طهماسب.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی بر طبق پژوهشی که درباره ی این مسجد انجام داده، می گوید: این مسجد باارزش که در دوره دین ستیزی در شوروی سابق، تبدیل به موزهٔ فرش شده بود، دارای کتیبه های فارسی ارزشمندی از قرن ۸ تا ۱۳ قمری است، همچون آنها فرامین سه پادشاه شامل «اولجایتو محمد خدابنده» ۶۸۰ تا ۷۱۶ قمری، شاه طهماسب ۹۶۴ قمری، شاه عباس ۱۰۲۴ قمری، و چند کتیبه وقف و مرمت در قرن سیزدهم است.
بگفته این پژوهشگر، قسمتی از متن کتیبه فرمان شاه عباس در خصوص تخفیف مالیاتی مردم باکو در ماه مبارک رمضان چنین است: «حکم جهان مطاع شد آنکه در این وقت بنابر عنایت بی غایت شاهانه در باب شیعیان بادکوبه، الکا (ناحیه) شیروان... یک ماهه‌ی شهر رمضان المبارک سوای توجیهاتی که اجازه داده می شود و به تخفیف و تصدق مقرر دانستیم... تیولداران الکا مذکور حسب المسطور مقرر دانسته رسد یک ماه شهر مذکور را از تیول خود بر طرف دانند و طلبی از رعایا ننمایند... تغییر کننده تخفیف مذکور به لعنت الهی و نفرین حضرت رسالت پناهی گرفتار گردد و باید که دستور میمون را به سنگ نقش نموده بر دعا گویی دوام دولت قاهره تقصیر نکنند....»


رضوانفر همین طور به قسمتی از کتیبه فرمان تخفیف مالیاتی اولجایتو خدابنده اشاره نمود که در آن نوشته شده است: «... پادشاه اسلام فرمان فرمای ربع مسکون سلطان معظم قاآن اعظم مالک رقاب الامم شهریار العرب و العجم اولجایتو خدابنده محمد خلدالله ملکه...».
این پژوهشگر همین طور به قسمتی از کتیبه تخفیف مالیاتی شاه طهماسب پرداخت که در آن آمده است: «ممالک محروسه را بتخفیف و تصدق مقرر فرموده ثواب آن را بارواح حضرات عالیات (مقدسات چهارده) معصوم صلواة الله و سلامه علیهم اجمعین هدیه کردم...».
بر طبق پژوهش رضوانفر، شهر باکو دارای بیشترین کتیبه فارسی در کشورهای قفقاز جنوبی و شمالی است که توسط مردم فرهنگ دوست آن، به شیوه مناسبی حفاظت و اکثرا شناسنامه دار شده است.


منبع:

1403/01/18
09:51:25
5.0 / 5
202
تگهای خبر: بنا , تاریخ , فرهنگ , كتیبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری