گزارش،

تاریخ بی اعتبار

تاریخ بی اعتبار آثارنیوز: لرستان بزرگترین سازه های آبی ـ تاریخی لرستان در سیل سال 98 گرفتار خسارت شدند و برای استواری بخشی نیازمند اختصاص اعتبارات کلان ملی هستند.


پل های تاریخی لرستان که به قول خیلی از کارشناسان نمونه های بی بدیلی در جهان هستند و تاریخی گویا به شمار می آیند امروز به شدت نیازمند اعتباری هستند که قرار بود پس از سیل به آنها اختصاص یابد ولی تا حالا محقق نشده و این در حالیست که در لیست موقت ثبت جهانی نیز قرار گرفته اند.


وجود کلکسیونی از پل های تاریخی در لرستان
در خصوص اهمیت و جایگاه پل های تاریخی لرستان سعید حیدری، کارشناس دیرینه شناسی به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: این پل ها بناهایی هستند که گذر زمان و لطمه های طبیعی نه فقط از هیبت و هیمنه آنها نکاسته بلکه معماران جهان را مبهوت هنر و هندسه خود کرده اند.
وی افزود: در واقع هنری که بشر در معماری این آثار پایه ریزی کرده هنر و هندسه ای است که بعد از گذشت هزار سال هنوز ایستایی و ماندگاری را شاهد می باشیم.


حیدری با اشاره به اینکه کلکسیونی از پل های تاریخی در لرستان داریم، افزود: پل های تاریخی لرستان در سیل اخیر ایستادگی خودرا به رخ دنیا و معماران جهان کشیدند.
این کارشناس دیرینه شناسی خاطرنشان کرد: هنوز باید به لحاظ معماری از این دانشگاه پل سازی و موزه های پل در لرستان درس بگیریم.
وی افزود: پل های منحصر به فرد لرستان که در گذشته تنها راه ارتباطی بین روستاها و شهرها محسوب می شدند، امروزه به نمادی از عظمت تمدن ایران قدیم تبدیل گشته اند، پل هایی که علاوه بر کارکرد ارتباطی، نمادی از کمال هنر معماری ایران هستند.
حیدری با اشاره به اینکه پل های لرستان به فرصتی برای نمود هنر معماران این سرزمین تبدیل گشته اند، اظهار داشت: این پل های تاریخی قدمتی بالغ بر ۱۸۰۰ سال دارند و طبق گفته باستان شناسان این پل ها پس از اهرام ثلاثه مصر بزرگترین بناهای سنگی جهان محسوب می شوند که باستان شناسان بزرگ جهان در بازدید از این پل ها به عظمت و خاصیت خاص آنان اشاره کرده اند.
این کارشناس خاطرنشان کرد: لرستان تنها پایگاه ملی پل های تاریخی کشور به حساب می آید و ۱۰۰ پل تاریخی آن در لیست موقت میراث جهانی قرار دارند.
وی بیان نمود: همین طور در کل ایران فقط سه دهنه پل دارای کتیبه وجود دارد که دو مورد از آن شامل پل کلهرت در معمولان و کشکان در شهرستان چگنی است.

پل کشکان امکان دارد با یک تکان و سیلی باردیگر تخریب شود
عطا حسن پور، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در مورد عدم اختصاص اعتبار جبران خسارات سیل به پل های استان به ایسنا اظهار داشت: پس از سیل ویرانگر ۹۸ برای برخی پل های تاریخی استان تعدادی سیل بند را راه اندازی کردیم.
وی افزود: در چند جا که بستر پل ها تخریب شده بود نیز بسترسازی کردیم، مانند بستر پل کشکان.


این مسئول خاطرنشان کرد: بسترهایی که آب شستگی داشت را نیز مرمت کردیم، به شکلی رفع خطر اضطراری داشتیم که اگر سیل جدید آب خطر رفع شده باشد.
حسن پور افزود: پایه پل کشکان به اندازه کافی کج شده و امکان دارد با یک تکان و سیلی باردیگر تخریب شود.
وی خاطرنشان کرد: ما زیر پایه را بسترسازی و جداره ها را نیز مستحکم کردیم تا اگر سیلاب آمد حداقل این وضعیت موجود تثبیت باشد و بیشتر از این رانش نکند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در مورد این که اعتباری که قرار بود پس از این سیل به پل های استان اختصاص پیدا کند به کجا رسید، اظهار داشت: باوجود اهمیت بالای این آثار مهم تاریخی ولی از اعتبار سیل ۹۸ برای پل های تاریخی حتی یک ریال اختصاص نگرفتیم.
حسن پور اضافه کرد: برای نگهداری پل های تاریخی استان به بالای ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
این مسئول تصریح کرد: اگر بخواهیم توسعه پایدار را مدلول نماییم، معنای آن پل های تاریخی لرستان است؛ در بحث گردشگری، معماری، باستان شناسی، سازه های آبی تاریخی باید مورد توجه قرار بگیرند.

با اعتبارات فعلی فقط برای پل ها رفع خطر می کنیم
در این رابطه علی مصطفی نژاد، مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان نیز در گفت و گو با ایسنا در خصوص عدم تحقق اعتبار جبران خسارت سیل ۹۸ به پل های استان، اظهار داشت: این سیل از نظر کارشناسان در ۵۰۰ سال قبل بی سابقه بود و خسارات زیادی وارد کرد.
وی بیان نمود: در سیل سال ۹۸ که در لرستان رخ داد۵۰ میلیارد تومان خسارت به پل های تاریخی بزرگ و کوچک استان مانند کشکان، شاپوری، کلهر، پلدختر، گاومیشان، سیاه پله، چالان چولان، قلعه حاتم و... وارد شد.


مصطفی نژاد افزود: در برخی از این پل ها بسترها بطورکامل از بین رفتند و برخی پایه ها بطورکامل حذف شدند. برخی پایه ها مانند پایه پل کشکان با بیش از ۲۰۰۰ تن جابجا شد و برخی طاق ها فروریختند.
وی اظهار داشت: برخی پل های تاریخی لرستان قدمت زیادی داشته و زخمی هستند و تا الان نتوانستیم با اعتباراتی که به ما می دهند آنها را مرمت نماییم، این سیل زخم آنها را مضاعف کرد.
این مسئول اظهار نمود: مبلغی قرار بود از جانب سازمان برنامه و بودجه به تعمیر و بهسازی این پل ها اختصاص یابد اما متأسفانه پرداخت نشده است.
وی خاطرنشان کرد: نمایندگان مرکز لرستان، استانداری و... با سازمان برنامه و بودجه نامه نگاری کردند و قرار شد ۵۰ میلیارد تومان به پل های استان اختصاص بدهند حتی نامه آن نیز برای سازمان مدیریت استان ارسال شد اما اعتباری در این خصوص به ما ندادند.
مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان خاطرنشان کرد: برای بازسازی به صورت مستمر هر ساله اعتبارات ملی و استانی داریم که با آن کارهای روزمره و اضطراری را انجام می دهیم.
وی افزود: با عنایت به این که ما ۱۰۰ پل داریم و اعتبارات سالانه بین یک تا دو میلیارد تومان برای تمام پل هاست و گاهی اوقات نیز تمام آن اختصاص پیدا نمی کند و تنها بخشی یا نیمی از آن محقق می شود، با آن اعتبار نمی توان خسارت سیل را جبران کرد.
مصطفی نژاد اضافه کرد: این اعتبار برای اینست که رفع خطری نماییم ولی نمی توان مرمت اساسی برای پل ها داشت.
این مسئول در مورد این که گفته شده۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای جبران سیل به استان داده شده، این چنین پاسخ داد: از دید ما این اعتباراتی است که هر ساله به صورت ملی و استانی داده می شود، ولی گفتند بخشی از آن ۵۰ میلیارد تومان بوده، حالا ۵۰ میلیارد تومان کجا و ۵۰۰ میلیون تومان کجا؟
وی خاطرنشان کرد: تنها پایگاه تخصصی پل های تاریخی کشور در لرستان تأسیس شده و بهترین تیم مرمتی و تخصصی پل های تاریخی را تربیت کردیم و آماده هستند به بهترین شکل ممکن مرمت پل ها را انجام بدهند اما وقتی اعتبار نیست متأسفانه نمی توانیم کاری انجام دهیم.
این مسئول اظهار داشت: با عنایت به این که استاندار از پل تاریخی کشکان بازدید کردند و خودشان شخصیت فرهنگی دارند و بومی استان هستند و همین طور مدیرکل میراث فرهنگی متخصص، متعهد و بومی نشان داده است می تواند یک عزمی برای مرمت این پل ها شکل بگیرد.


وی ادامه داد: در بحث خسارت سیل اگر آن ۵۰۰ میلیون تومانی که در دل اعتبارات روتین هرساله به ما دادند را جز خسارات سیل در نظر بگیریم تغییر در وضعیت ما ایجاد نمی کند.
این صحبت های مسؤلان میراث فرهنگی لرستان در حالی عنوان می شود که مدیرکل مدیریت بحران استان مقصر اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان را خود آنان می داند.

میراث فرهنگی لرستان گزارش سیل ۹۸ را به مدیریت بحران نداد
مهدی پازوکی در گفت و گو با ایسنا گفت: برای جبران خسارات سیل، مسؤلان میراث فرهنگی استان ۵۰۰ میلیون تومان درخواست نمودند که به آنها اعلام کردیم با این مبلغ حتی یک پل را هم نمی توانند تعمیر کنند.
وی در مورد این که میراث فرهنگی استان درخواست مبلغ بیشتری داشته، اضافه کرد: روز اول درخواست ۵۰۰ میلیون تومان داده بودند، مدارک و مستندات نیز موجود است که این مبلغ را درخواست دادند.

مبلغ درخواستی جدید در بخش پیشگیری بود نه جبران آسیب
پازوکی افزود: ما به آنان اعلام کردیم مطالعه دقیق انجام دهند و طرح بیاورند که پس از آن اعلام نمودند ۵۰ میلیارد تومان پول می خواهیم که همه پل هایمان را تعمیر نماییم، یعنی بحث پیشگیری است و بحث جبران لطمه نبود.
این مسئول اذعان کرد: میراث فرهنگی در بحث سیل ۹۸ گزارشی به ما اعلام نکرده بودند و درخواست آن ۵۰۰ میلیون تومان را نیز خودمان زدیم.
پازوکی اضافه کرد: در سیل مرداد امسال نیز باردیگر ۵۰۰ میلیون تومان اعلام خسارت کرده بودند، گفتم نمی دانم چرا شما در این ۵۰۰ میلیون تومان گیر کردید، هر سری که ما می گوییم خسارتی اعلام کنید ۵۰۰ میلیون تومان اعلام می کنید.
مدیرکل مدیریت بحران لرستان افزود: ما نامه ۵۰ میلیارد تومان را به سازمان برنامه و بودجه استان و سازمان مدیریت بحران کشور داده ایم و این که بتوانند آن مبلغ را تامین کنند بعید می دانم چون محدودیت های اعتباری بخصوص در حوزه های عمرای داریم.


وی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در سرفصل پیشگیری مبلغی برای پل های تاریخی استان اختصاص پیدا کند هرچند از سال ۹۸ تا الان اعتباری بابت پیشگیری به استان ابلاغ نشده است.
اگر می خواهیم این پل های تاریخی که هویت لرستان، ایران و شناسنامه تاریخی این سرزمین هستند و در دنیا بی بدیل بوده و مثل و مانندی ندارند را حفظ نماییم و این که سیل هم نتوانست آنها را تخریب کند مسؤلان ذیربط با اختصاص بودجه مانع پاک شدن این تاریخ شوند.
منبع:

1402/03/07
11:10:47
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری