شناسایی و تهیه برگه هویتی سنگ های کاخ کوشک نیاوران انجام شد

شناسایی و تهیه برگه هویتی سنگ های کاخ کوشک نیاوران انجام شد آثارنیوز: مطالعه، شناسایی و تهیه برگه هویتی سنگ های موجود در کاخ کوشک (نیاوران) در قالب طرح پژوهشی در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی انجام شد.


به گزارش خبرگز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید ایرج بهشتی مجری طرح ۲۶ دی ۱۴۰۱ با بیان این خبر اظهار داشت: مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران شامل باغی وسیع و بناهای سلطنتی متعلق به دوره قاجار و پهلوی دوم بوده که الان بعنوان موزه، محل نمایش اشیا و آثار تاریخی و هنری است و بناهایی چون کاخ صاحبقرانیه، کاخ کوشک احمد شاهی، کاخ نیاوران، کتابخانه اختصاصی و موزه جهان نما را در خود جای داده است.
وی خاطرنشان کرد: کوشک احمدشاهی فاقد کتیبه یا نشان تاریخ دار است و طبق شواهد این بنا در زمان احمدشاه قاجار بنا شده که از خصوصیت های عمده آن تزئینات و نمای آجری به کار رفته در سراسر نمای بیرونی این بنا است.

بهشتی اضافه کرد: آجرها از نوع منقوش قالبی با طرح های متنوع به رنگ نخودی است، در این بنا با عمر تقریبی ۱۱۰ سال نشانی از دوره قاجار در مورد کاربرد و یا مستندی نوشتاری از آن در دست نیست و طی مطالعات صورت گرفته معلوم شد معمار و طراح آن علی محمد صانعی است.
وی ضمن اشاره به این که کاخ کوشک احمد شاهی در اواخر قاجار بعنوان استراحتگاه خصوصی احمد شاه ساخته شده است، اظهار نمود: این بنا در دوه پهلوی دوم، بعد از مرمت و بازسازی و تغییر دکوراسیون توسط طراحان فرانسوی بعنوان مکانی مستقل برای کار و زندگی در اختیار فرزند ارشد او رضا پهلوی قرار گرفت و پس از انقلاب اسلامی هم مرمت و حفاظت آن ادامه پیدا کرد و امروزه به صورت موزه مورد بازدید است.
این پژوهشگر اظهار نمود: در کاخ کوشک احمدشاهی اشیا و لوازم شخصی در ارتباط با رضا پهلوی و در طبقه همکف آن در ضلع غربی ساختمان دو اتاق که با یک ویترین شیشه ای از هم تفکیک شده اند، قرار دارد و سه ویترین شیشه ای و بزرگ که این دو اتاق را از هم تفکیک می کند، حاوی ۱۰۶ قطعه سنگ قیمتی و نیمه قیمتی راف و تراش خورده همراه با تعدادی فسیل است.
مجری طرح مطالعه، شناسایی و تهیه برگه هویتی سنگ های موجود در کاخ کوشک (نیاوران) اظهار داشت: مطالعه، دسته بندی و شناسایی نمونه های سنگ و فسیل موجود در این ویترین های شیشه ای هدف اصلی این طرح است.
وی اضافه کرد: سنگ های مورد مطالعه به صورت راف و از خانواده کوارتز با رنگ های مختلف، کانی های معدنی مانند پیریت، کالکوپیریت، استیبنیت، گوگرد و سنگ های قیمتی مانند بریل و انواع مختلف فسیل ماهی، آمونیت، تریلوبیت و فسیل های عهد حاضر مانند مرجان و ماهی است.
بهشتی خاطرنشان کرد: سه نمونه شاخص در این ویترین ها، نمونه نخست الماس راف همراه با سنگ میزبان کیمبرلیتی که احتمالا در ارتباط با معادن آفریقای جنوبی است، نمونه دوم شهاب سنگی تکتیتی که از ماه آورده شده و توسط نیکسون رئیس جمهوری وقت آمریکا هدیه داده شده و نمونه سوم هم چندین نمونه راف و زیبای فیروزه در ارتباط با معدن فیروزه نیشابور است.
این پژوهشگر در انتها تصریح کرد: نبود اطلاعات تاریخی در مورد نحوه جمع آوری، خرید یا این که چه شخص یا اشخاصی این نمونه های کلکسیونی را هدیه داده اند نکته منفی در این طرح بود.


منبع:

1401/10/27
10:50:55
5.0 / 5
136
تگهای خبر: آثار تاریخی , بنا , تاریخ , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری