سازه ی سبزه میدان قزوین در انتظار چیست؟

سازه ی سبزه میدان قزوین در انتظار چیست؟ به گزارش آثارنیوز، سازه‌ی پهلوی در سبزه میدان قزوین که بخشی از آن تخریب شده، بعد از گذشت حدود پنج ماه نیمه خراب رها شده و هنوز معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آن است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ویدیوئی از تخریب بخشی از یک سازه متعلق به دوره پهلوی در سبزه میدان قزوین منتشر گردید که بعد از اعتراض و واکنش مردم و فعلان میراث فرهنگی عملیات تخریب آن متوقف گردید.

با این وجود، سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین که دستور این تخریب را داده بود، این سازه را فاقد ارزشی تاریخی دانست و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین هم اعلام نمود که این سازه بتنی اثر ملی نیست. سعید زارع پور ـ کنشگر میراث فرهنگی ـ که اولین بار ویدیو تخریب این سازه را در فضای مجازی منتشر نموده بود، اما در رابطه با قدمت این سازه به ایسنا اظهار داشته بود: این المان متعلق به دوران پهلوی بوده و در همان دوران مشابه آن در شهرهای دیگر هم ساخته شده است. این سازه سیمانی است، اما منطبق با معماری آن دوران ساخته شده است و هویت تاریخی سبزه میدان شهر قزوین به حساب می آید.
این سازه درحالی که پایه پلکانی آن تخریب شده بودند، ماه هاست به همان شکل رها شده و حصاری هم که دور آن کشیده بود، فروریخته است و تصویر زشتی را در سبزه میدان شهر بوجود آورده است. بعد از گذشت حدود پنج ماه هم از عملیات تخریب این سازه، هنوز معلوم نیست سرنوشت آن چه می شود؟
سعیدزارع پور در رابطه با آخرین وضعیت ساز بتنی سبزه میدان قزوین، به ایسنا اظهار داشت: تخریب این سازه در مرحله اول و تخریب پایه آن با همکاری نیروی انتظامی متوقف گردید و با اعتراضات کنشگران ادامه تخریب رها گردید. مدتی هم شهرداری دور این سازه را محصور کرده بود که مشخص نشود چه اتفاقی افتاده است. حالا چند روزی است که آن حصار خُرد شده اما برداشته نشده است و با همان وضعیت در دید همگان قرار گرفته است. نمی دانم برنامه جدیدی برای تخریب کامل این سازه دارند یا خیر؟ اما آن چه مشخص است اینست که هیچ اقدامی در خصوص مطالبه مردم برای بازسازی این سازه انجام ندادند.


1401/06/27
11:39:51
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری