گزارش آثارنیوز؛

شروع موج دوم سفرهای بهاری

شروع موج دوم سفرهای بهاری آثارنیوز: سفرهای نوروزی 1401 به انتها رسید ولی بلافاصله ماه رمضان شروع شد حالا با به انتها رسیدن این ماه و شروع تعطیلات عیدفطر موج دیگری از سفرها در پیش است با این امید که مشکلات سفرهای نوروز تکرار نشود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ سفرهای نوروزی ۱۴۰۱ بعد از دو سال محدودیت به سبب شیوع ویروس کرونا از سر گرفته شد.
هر چند میزان سفرها طبق آمار وزارت میراث فرهنگی نسبت به دوره پیش از کرونا کاهش داشت، اما خیلی ها به سفر رفتند و عده ای هم بودند که به سبب شلوغی اماکن گردشگری و تاریخی و راه ها، قید سفر در ایام تعطیل نوروز را زدند تا فرصتی دیگر جبران کنند.
حالا این فرصت برای تعطیلات عید فطر وجود دارد. روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ماه در زیباترین ماه سال و نزدیکی آن با دو روز آخر هفته تنها به یک روز مرخصی برای کارکنان نیاز دارد تا بتوان یک سفر ۵ روزه رفت البته تعدادی از افراد هم هستند که امکان گرفتن سه تا چهار روز مرخصی را برای یک سفر ۹ تا ۱۰ روزه دارند بدین سبب می توان اظهار داشت که هفته دوم اردیبهشت ماه هفته بسیار شلوغی برای اهالی صنعت گردشگریست.

اما عده ای از مردم هم هستند که ترجیح می دهند در ترافیک رفت و برگشت روزهای تعطیل نمانند و اگر به شهری برای گردش و تفریح می روند، در روزهایی سفر کنند که گردشگران کمتری، مراکز دیدنی را اشغال کرده اند و هتل ها نیز تخفیف مناسب تری برای آنها در نظر می گیرد. پس این عده تعطیلات را در شهرشان سپری می کنند و از جاذبه های شهرشان در زمانی که خلوت تر هست استفاده می نمایند مانند تهرانی ها که معتقدند تهران زمانی دیدنی خواهد بود که خیلی ها به سفر می روند.
عدم برنامه ریزی برای سفر در پی محدودیت فروش بلیت قطار
حالا برای انجام سفرهای عید فطر برنامه ریزی ها در حال انجام می باشد. در ایام اخیر شرکت راه آهن پیش فروش بلیت قطارها را همزمان با تعطیلات فطر تا آخر اردیبهشت ماه انجام داد و در کمترین زمان خیلی از مسیرها پر شد. اما این اتفاق یک مشکل به وجود می آورد.
از خیلی وقت پیش تا کنون شرکت راه آهن ایران امکان رزرو بلیت را برای مدت زمان محدودی باز می کند. بعنوان مثال هر دو هفته یک دفعه می توان برای تهیه بلیت قطار اقدام نمود آن هم اگر مسافری بتواند در ساعات اولیه بلیتی بخرد و گرنه شرکت های مسافرتی و پلت فرم های مختلف این بلیت ها را خریداری نموده اند و مسافر در ایام پایانی روز یا بلیتی پیدا نمی کند یا با خطا در سایت ها مواجه می شود.
این اتفاق سبب خواهد شد تا هم مسافران نتوانند برنامه ریزی درستی برای سفر داشته باشند و هم استرس ناشی از پیدا نشدن بلیت برای مردم به وجود بیاید.
باید زمان بیشتری حداقل در یک ماه برای خرید بلیت اختصاص داده شود تا گردشگران هم فرصت بیشتری برای برنامه ریزی داشته باشند
این موضوع توسط محمدعلی محسنی بندپی نایب رییس فراکسیون گردشگری و میراث فرهنگی مطرح و تاکید شده که باید بازه زمانی برای فروش بلیت حمل و نقل عمومی جهت مسافرت های درون شهری را افزایش دهد تا گردشگران فرصتی برای برنامه ریزی داشته باشند.
در شرایط فعلی با برداشته شدن محدودیت های کرونائی ورود گردشگران به مناطق گردشگری بیشتر شده، طبیعتاً آنها برای سفرهایشان بصورت سالانه و ماهانه برنامه ریزی می کنند پس درست نیست فقط زمان دو هفته ای برای خرید بلیت در نظر گرفته شود. باید زمان بیشتری حداقل در یک ماه برای خرید بلیت اختصاص داده شود تا گردشگران هم فرصت بیشتری برای برنامه ریزی داشته باشند چون در غیر این صورت نه فقط تصمیم گیری برای آنها سخت می شود در همین زمان دو هفته ای بلافاصله بلیت ها به فروش رسیده و امکان خرید برای همه هم فراهم نمی گردد.
این مشکل برای خرید بلیت هواپیما و اتوبوس نیز وجود دارد. خیلی از مسیرها به سرعت فروش می روند و بسیاری از مسیرهای کم مسافر نیز قیمتی تشویق کننده برای سفر ندارند بنا بر این همچنان سفر به شهرهای پر توریست در روزهای تعطیلات انجام می شود و کمتر می توان شاهد توزیع سفر بود.
کرونا در کمین
از طرفی تعطیلات عید فطر در حالی مردم را به سفر تشویق می کند که کارشناسان می گویند وضعیت ابتلاء به ویروس کرونا در کشور شکننده است و با نادیده گرفتن موارد بهداشتی و نکات ایمنی، افزایش میزان ابتلاء محتمل است. به ویژه آنکه بگفته دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، با بیان آماده باش به دستگاه های اجرائی، رویکرد مدیریت سفرها در روزهای عید فطر نیز همچون تعطیلات نوروز است.
تعطیلات عید فطر در حالی مردم را به سفر تشویق می کند که کارشناسان می گویند وضعیت ابتلاء به ویروس کرونا در کشور شکننده است برای مدیریت بهتر سفرها در کشور از چندین سال پیش تا کنون ستاد هماهنگی خدمات سفر شکل گرفته است هر چند که در اجرا این ستاد با مشکلات عدیده ای رو به روست اما در این ستاد ۲۲ دستگاه اجرائی در کشور عضو هستند که هر کدام به صورتی در انجام سفرها دخیل بوده و هستند ولی حالا این اعضا هر کدام بعد از چندین سال فعالیت می دانند که باید چه اقداماتی انجام دهند و دیگر این ستاد کارایی قبل را ندارد. تنها اقدامی که انجام می شود گزارش کار توسط هر یک از دستگاهها به وزارت میراث فرهنگی بعنوان دبیر مرکزی ستاد است.
اخیراً هم جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در امتداد برنامه ریزی برای تعطیلات عید فطر عضو اجرا شد. در این نشست مصطفی فاطمی دبیر ستاد اظهار داشت: نیازسنجی و ارتقای خدمات همچون تشدید نظارت بر تأسیسات گردشگری با رویکرد رعایت پروتکلهای بهداشتی، نظارت بیشتر بر مراکز تفریحی و بین راهی، کوشش برای رفع مشکلات خدمات بهداشتی و بهبود وضعیت نمازخانه ها موارد مهمی هستند که باید مورد توجه اعضا قرار گیرند.

استفاده حداکثری از خدمات راه آهن در امتداد افزایش ایمنی و ارزان سازی سفر از دیگر تأکیدات فاطمی در این نشست بود.
اضافه شدن وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اوقاف و امور خیریه بعنوان اعضای ستاد از موارد پیشنهادی بود که قرار شد، مورد بررسی قرار بگیرد. همین طور قرار شد که از جلسه آینده در تمامی استانها نمایندگان بخش خصوصی و تشکل های غیردولتی بعنوان عضو اصلی در جلسه حضور داشته باشند.
روزهای آخر فروردین ماه بود که حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون امور هماهنگی و مدیریت امور زوار استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: امسال در تعطیلات چند روزه عید فطر شاهد حضور جمعیتی انبوه از زوار در مشهد خواهیم بود. این صحبت بدان مدلول است که باید ستاد هماهنگی خدمات سفر از همان زمان برای مدیریت سفرهای میلیونی به شهر مشهد برنامه ریزی می کرد اما بتازگی اعلام نموده که به استانها اعلام آماده باش شده است.
به نظر می رسد برنامه ریزی برای سفرها و مدیریت آن توسط ستاد هماهنگی خدمات سفر به رغم این که قبلاً معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفته بود که فعالیت آن دائمی خواهد بود، اما در لحظات آخر برای سفرها به جنب و جوش در می آید این در حالیست که می بایست همه اعضا حداقل امسال مشکلات و موانع سفرهای نوروزی را استخراج کرده تا در تعطیلات عید فطر شاهد آن نباشیم همین طور اعلام آماده باش باید بعد از اختتام نوروز انجام می گرفت نه چند روز مانده تا تعطیلات عید فطر.


منبع:

1401/02/10
12:23:56
5.0 / 5
269
تگهای خبر: ایمنی , بنا , تاریخ , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری