میراث پالمیرا به سوریه بازگشت

میراث پالمیرا به سوریه بازگشت یک موزه خصوصی در لبنان مجموعه ای از آثار تاریخی متعلق به شهر باستانی «پالمیرا» را به سوریه بازگرداند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، پنج اثر تاریخی رومی متعلق به شهر باستانی «پالمیرا»، مکانی که طی سال ها جنگ در سوریه گرفتار آسیب شده است، روز پنجشنبه از یک موزه خصوصی در لبنان به دمشق بازگردانده شد. این آثار تاریخی از سال ۲۰۱۸ در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده بودند.
این آثار تاریخی شامل چند مجسمه سنگی و سنگ های حکاکی شده مختص آرامگاه هایی هستند که به قرن دوم و سوم میلادی تعلق دارند.
این مجموعه آثار در مجموعه خصوصی «جواد ادرا» به سوریه تحویل داده شدند. این مجموعه دار این آثار را از قبل از آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱، از حراجی های اروپایی خریداری نموده بود. این مجموعه دار تصمیم خود برای بازگرداندن این آثار را یک اقدام سخاوتمندانه توصیف کرده است.


به قول مقام های سوریه، این آثار که در موزه «نابو» واقع در شمال لبنان به معرض نمایش گذاشته شده بودند به «خانه اصلی شان» بازگردانده شده اند.
در طول جنگ سوریه، «پالمیرا»، یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و باستانی جهان، تحت کنترل داعش درآمد و به دنبال آن بعضی از بناهای یادبود مهم ویران شدند.
به قول سفیر سوریه در لبنان، مذاکراتی برای بازگرداندن سایر آثار تاریخی از موزه ملی لبنان در بیروت به سوریه صورت خواهد گرفت.


منبع:

1400/11/02
15:46:19
5.0 / 5
351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری