جای خالی لغو ویزای ایران و روسیه

جای خالی لغو ویزای ایران و روسیه هشت ماه از امضای ˮبرنامه اجرائی اقدام مشترک ایران و روسیه برای لغو روادید سفرهای گروهیˮ می گذرد، اما هنوز این برنامه به مرحله اجرا نرسیده و ویزایی بین دو کشور لغو نشده، این درحالی است که این برنامه اجرائی، کمتر از دو سال دیگر اعتبار دارد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، بخش گردشگری ایران و روسیه در خردادماه سال ۱۴۰۰ (ژوئن ۲۰۲۱) برنامه اجرائی اقدام مشترک برای لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور را امضا کردند و طبق اظهارات مقامات گردشگری ایران قرار بود بعد از اعلام وصول یادداشت تفاهم وزارت امور خارجه دو کشور، این برنامه به اجرا گذاشته شود و ویزای ایران و روسیه برای شهروندان دو کشور، در صورتیکه با تورهایی از ۵ تا ۵۰ نفر بوسیله آژانس های مسافرتی سفر کنند، لغو شود.
با وجود این، پیگیری های ایسنا حاکی از این است که با گذشت حدود هشت ماه از امضای آن برنامه، هنوز یادداشت تفاهمی بین وزارت امور خارجه دو کشور مبادله نشده و اجرای لغو روادید گروهی به صورتی معطل روسیه مانده است.
لیلا اژدری ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی ـ قبل تر اظهار داشته بود: برای اجرائی شدن لغو روادید سفرهای گروهی، به لحاظ قانونی و دیپلماتیک لازم است بین وزارت امور خارجه دو کشور یادداشت دیگری مبادله شود که "یک ماه" بعد از اعلام وصول آن، روادید برای سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی لغو خواهد شد.
لغو روادید سفرهای گروهی بین ایران و روسیه، درحالی معطل مانده که طبق گفته مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی در ایران، اجرای این برنامه از ۲۰۲۱ تا دسامبر ۲۰۲۳ اعتبار دارد که البته زمان آن قابل تمدید به دوره های مشابه است، اما از آن جا که امضای برنامه اجرائی، چهار سال بعد از امضای موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه در حوزه لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور، به نتیجه رسید، مشخص نیست بعد از اختتام اعتبار برنامه اجرائی لغو روادید سفرهای گروهی، دو کشور همچنان اراده و تمایلی برای اجرای مجدد چنین برنامه ای داشته باشند، خصوصاً آن که لغو روادید سفرهای گروهی بین ایران و روسیه، موضوعی است که بیشتر از طرف بخش خصوصی گردشگری روسیه پیگیری می شود.
ویزای گروهی ایران و روسیه قرار بود در سال ۲۰۱۸ لغو شود؛ یک سال پیش از آن، یعنی هشتم فرودین سال ۱۳۹۶ برابر با ۲۸ مارچ ۲۰۱۷ موافقت نامه ای بین دولت جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه درباره لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور توسط وزرای امور خارجه به امضا رسید که در همان موافقت نامه اشاره شده برای اجرائی شدن، باید یک برنامه اجرائی نوشته شود. قرار بود این برنامه یک ماه بعد نوشته شود که انجام هم شد، اما چون موضوع پیچیده بود و دو طرف سخت گیر بودند، این برنامه رفت و برگشت زیادی داشت. دفتر توسعه گردشگری خارجی ایران سال ۲۰۱۸ این برنامه را آماده کرده بود، اما روی برخی کلمات، مفاهیم و فرایندها شک، شبهه و اعتراض وجود داشت.
در نهایت، این برنامه مهرماه سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰) آماده شد. قرار بود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضاء آن به روسیه سفر کند که ویروس کرونا شایع شد و بعد هم مرزها بسته شد و دولت روسیه هم امضای این برنامه را به تعویق انداخت تا اینکه در خردادماه ۱۴۰۰ سرانجام وزیر وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع در سفری به مسکو رفت و برنامه اجرائی اقدام مشترک لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسیه سرانجام به امضا رسید، اما بعد از آن، درحالی که باتوجه به اعتبار کوتاه مدت این برنامه اجرائی انتظار می رفت دو طرف سریع تر یادداشت تفاهم نامه را امضا کنند و کمیته های فنی را برای مشخص شدن ساز و کار سفرِ بدون ویزا به دو کشور تشکیل دهند، اما هنوز گامی برداشته نشده است. هرچند گمان بر این بود که در مسافرت رئیس جمهور به مسکو که بیشتر با هدف ارتقای دیپلماسی همسایگی و منطقه ای انجام شد، پرونده لغو روادید سفرهای گروهی بین دو کشور که شش سال است باز مانده، به نتیجه ای برسد.1400/11/01
12:16:57
5.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری