دستاورد سفر دولت به یزد-۹

آمادگی صدرالعلما برای نمایش تاریخ

آمادگی صدرالعلما برای نمایش تاریخ به گزارش آثارنیوز هیات دولت در مسافرت خود به استان یزد اعتبار ۲۵ میلیارد تومانی به بخش موزه ها اختصاص داد که به صورت مشخص مقرر است برای موزه مرکزی یزد در خانه صدرالعلما هزینه شود.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ساخت موزه منطقه ای کویر بیشتر از یک دهه پیش از جانب وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بعنوان یک موزه مدرن و بزرگ در ابعاد منطقه ای در جنوب شرق کشور در دستور کار قرار گرفت.
این موزه قرار بود محل نمایش آثار تاریخی و فرهنگی و خصوصیات منطقه ای هفت استان کویری کشور باشد و مکان یابی اولیه آن خارج از شهر یزد در ورودی شمال شهر بود.
قرار بود این موزه با زیربنای ۱۴ هزار متر طی دو تا سه سال به بهره برداری برسد تا محلی برای معرفی استانهای کویری از لحاظ باستان شناسی، مردم شناسی و زیست محیطی باشد اما به نتیجه نرسید. قرار بود این موزه با زیربنای ۱۴ هزار متر طی دو تا سه سال به بهره برداری برسد تا محلی برای معرفی استانهای کویری از لحاظ باستان شناسی، مردم شناسی و زیست محیطی باشد اما به نتیجه نرسید
مکان یابی نادرست، دسترسی نامناسب، نبود آرامش و قرار گرفتن در راه آلاینده های استان، از چالش هایی بود که سبب شد ساخت این موزه متوقف شود چون که همه موزه های منطقه ای در مرکز شهر با دسترسی ساده قرار دارند.
یزد خاستگاه یکی از ۱۳ موزه منطقه ای کشور
بهرام رضایی، مدیرکل وقت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در همان سال ها یعنی اوایل دهه ۹۰ اعلام نموده بود که با عنایت به این که بر مبنای برنامه چهارم توسعه، ۱۳ موزه منطقه ای و تخصصی در کشور به تصویب رسیده، موزه منطقه ای کویر هم در یزد راه اندازی می شود.
این همان موزه ای بود که قرار بود در ورودی شمالی یزد در راه ترانزیتی اجرا شود و مطالعات آن در دو فاز تعریف و حتی فاز اول هم انجام شده بود و قرار بود بستری مناسب برای بازشناسی و یادآوری ابعاد هویت فرهنگی و تمدن ایرانی باشد.

این همان موزه ای بود که قرار بود محل مطالعه و معرفی توانمندی ها و پتانسیل های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی استانهای حاشیه کویر باشد و ….
معرفی ظرفیت ایجاد این موزه
در همان سال مقاله ای با مبحث موزه منطقه ای کویر منتشر گردید که در آن عنوان شده بود که با تنوع فراوان و موضوعات مختلف تخصصی و مردم شناسی در استان یزد، ظرفیت ایجاد موزه منطقه ای کویر در استان وجود دارد.
در این مقاله ضمن معرفی کویر و جاذبه های آن به تشریح موقعیت استان یزد در منطقه کویری با در نظر گرفتن خصوصیت های خاص طبیعی، تاریخی، فرهنگ و آداب و رسوم مردم آن، پیشنهاداتی در زمینه چگونگی بازنمایی و یادآوری این جاذبه ها و سنت ها در موزه منطقه ای کویر عرضه شده بود.
تغییر محل از خارج از شهر به بافت تاریخی
اما باز هم خبری از آخر مطالعات و ساخت موزه نبود. در سال ۹۴ مسؤلان به این نتیجه رسیدند که اساسا مکانیابی صورت گرفته صحیح نبوده و موزه باید به قلب شهر یعنی بافت تاریخی منتقل شود از اینرو خانه تاریخی صدرالعلماء هدف اجرای موزه منطقه ای کویر قرار گرفت و عملیات مرمت و بازسازی آن شروع شد چون که به باور کارشناسان موزه ها باید در درون یا نزدیک به بافت های تاریخی ساخته شوند تا گردشگران در کنار بازدید از بافت و خانه ها و بناهای تاریخی از نزدیک مجموعه اشیای تاریخی مرتبط را هم ببینند و این محل خانه صدرالعلماء بود.

خانه صدرالعلما که سال ۸۹ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، بنایی بازمانده از دولت صفویه به بعد است که در دوره های مختلف تاریخ تغییر کرده است.
به این ترتیب مقرر شد موزه در چارچوب هیأت امنایی متشکل از استاندار، مدیر بنیاد فرهنگی صدوق، معاون میراث فرهنگی سازمان کشور، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد و سه نفر اشخاص حقیقی با تفاهم استاندار و بنیاد صدوق و با حکم رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور اداره شود.
مشارکت با آلمان برای ایجاد موزه
در ادامه، اقدامات اولیه شامل تخلیه کامل بنای مذکور و موریانه زدایی انجام شده و مقدمات طراحی آن هم فراهم گردید و در این حین خبری در خصوص ساخت این موزه با همکاری تالار هنر آلمان، به میان آمد.
برن هان اشپیس، مدیر تالار هنر و نمایشگاه های کشور آلمان در مسافرت به یزد برای تکمیل این موزه اعلام آمادگی کرده بود و مسؤلان استان امیدوار شدند که با این مشارکت بتوانند فناوری روز موزه داری جهان را در این مجموعه تاریخی پیاده کنند که آلمان به تعهداتشان عمل کرده و طرح های محتوایی موزه را بر مبنای تفاهمنامه آماده کرده و در انتظار اتمام عملیات مرمت این خانه است.
آغاز مرمت خانه صدرالعلماء با اعتبارات محدود
اقدامات مرمتی در حال انجام می باشد اما ساخت این موزه با عنایت به وسعت و کارکردهایی که برای آن تعریف شده، هم احتیاج به زمان و هم احتیاج به اعتبار هنگفتی دارد که مساله زمان را میتوان با تخصیص اعتبار مناسب، حل کرد اما کمبود اعتبار همیشه اصلی ترین چالش طرح های این چنینی بوده و خواهد بود.
سفر هیأت دولت به استان یزد و حضور عزت الله ضرغامی، اندکی از این نگرانی کاست. در این سفر که وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بافت تاریخی یزد قدم زد، مباحث این بافت بخصوص موزه منطقه ای کویر با نام جدید موزه مرکزی یزد مورد توجه ویژه قرار گرفت.
تخصیص اعتبار ۲۵ میلیاردی برای تکمیل
سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در گفتگو با خبرنگار مهر از تخصیص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر هیأت دولت به استان یزد برای موزه مرکزی یزد اطلاع داد.

سیدعلیرضا سالار حسینی با اشاره به اینکه در این سفر ۱۰۵ میلیارد تومان برای بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در نظر گرفته شده و مقرر است در دو مرحله در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تخصیص یابد، عنوان کرد: دولت بخشی از این اعتبار را با عنایت به پیشنهادات استانی سال جاری تخصیص داده که موزه مرکزی یزد هم در زمره آنها قرار دارد.
وی افزود: اعتبار تخصیص یافته به موزه مرکزی یزد مقرر است در جهت مرمت و بازسازی موزه مرکزی یزد بعنوان بزرگترین موزه مرکز کشور در خانه صدر العلماء هزینه شود.
سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بیان نمود: پیشرفت این پروژه هم اکنون ۳۵ درصد است و اعتبار سالانه آن هم تا پیش از این مصوبه، سالی ۲ میلیارد تومان بود که امیدواریم با این افزایش اعتبار، شاهد تسریع در تکمیل عملیات مرمت خانه صدرالعلماء در آینده نزدیک باشیم. سالارحسینی: این ملک دارای معارض است و بخشی از اعتباراتی که در این سفر اختصاص یافته باید برای تملک سهام باقی مانده از این پلاک هزینه شود و سپس مصوبه را اجرا کنیم
وی عنوان کرد: این خانه پرارزش تاریخی حدود ۶ هزار مترمربع وسعت دارد و با تخصیص ۶۰ میلیارد تومان اعتبار در طول سه سال آینده، عملیات مرمت آن آخر می یابد و باید برای تجهیز اقدام گردد.
سالارحسینی، یکی از اشکالات در راه اجرای طرح را مشکلات در ارتباط با تملک اعلام نمود و اضافه کرد: این ملک دارای معارض است و بخشی از اعتباراتی که در این سفر اختصاص یافته باید برای تملک سهام باقی مانده از این پلاک هزینه شود و سپس مصوبه را اجرا نماییم.
ظرفیت های موزه مرکزی یزد
سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ساخت این موزه در یزد که سرشار از ظرفیت های تاریخی و طبیعی و بازمانده های ارزشمندی از هویت تاریخی این دیار کویری است را ضروری دانست و اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی استان هم مؤید موقعیت مناسب ساخت موزه مرکزی در یزد است.
سالارحسینی اظهار داشت: این موزه مقرر است فراتر از یک منطقه فرهنگی به لحاظ مردم شناسی، باستان شناسی، هنر و.. باشد و به مردم شناسی و باستان شناسی، تاریخ شهر، فرهنگ، تمدن منطقه کویری ایران بپردازد.
با ساخت این موزه، فرصت بیشتری برای معرفی ظرفیت های تاریخی شهر یزد نه تنها در سطح کشور بلکه در بعد بین الملل فراهم خواهد شد و امید است که با تخصیص بموقع اعتبارات و تکمیل هر چه سریع تر آن، تاثیر آن در گردشگری استان محسوس شود.


منبع:

1400/10/22
22:47:35
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری