قدمت ماچوپیچو بیش تر شد

قدمت ماچوپیچو بیش تر شد آثارنیوز: نتایج بررسی های جدید نشان می دهند قدمت ارگ تاریخی «ماچوپیچو» بیش تر از آنست که قبل تر تصور می شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، نتایج تحقیقات نشان می دهند ارگ تاریخی «ماچوپیچو» واقع در جنوب کشور «پرو» از حوالی ۱۴۲۰ میلادی یعنی چند دهه پیش از آن که قبل تر تصور می شد مورد استفاده قرار گرفته است.
بر این اساس می توان نتیجه گرفت «پاچاکوتی» امیر اینکاها که «ماچوپیچو» را بنا کرده بود نیز زودتر از آن چه انتظار می رفت به قدرت رسیده است.
تعدادی از محققان به سرپرستی «ریچارد برگر» از دانشگاه «ییل» با بهره گیری از روش تاریخ گذاری رادیوکربن به این نتیجه دست یافته اند.
برمبنای اسناد تاریخی گمان می رفت «ماچوپیچو» بعد از ۱۴۴۰ یا حتی ۱۴۵۰ بنا شده است. با این وجود «برگر» و تعدادی از محققان برای دستیابی به تاریخ دقیق تر ساخت این مکان بقایای افرادی را که در آن کشف شده اند با روش تاریخ گذاری رادیوکربن مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران برای این کار بقایای ۲۶ نفر را که از گورستان های واقع در «ماچوپیچو» در سال ۱۹۱۲ کشف شده اند مورد بررسی قرار دادند.
نتایج بررسی های جدید در ژورنال «Antiquity» انتشار یافته است.
«ماچوپیچو» که در بین دو کوه بنا شده است بعنوان یکی از مهم ترین محوطه های دیرینه شناسی جهان شناخته می شود. «ماچوپیچو» بعنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و بعنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه ای منحصربه فرد از تمدن اینکاها شناخته شد.
منبع:

1400/05/16
12:24:53
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری