میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

دردسرهای مسافران ایرانی در روسیه

دردسرهای مسافران ایرانی در روسیه به گزارش آثارنیوز دردسر مسافران ایرانی در فرودگاه روسیه، به جریان افتادن باردیگر هتل در حریم ارگ کریمخانی و درخواست از رئیس جمهور برای انتخاب درست وزیر میراث همچون خبرهای میراث فرهنگی در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته بعد از آنکه کشورها درحال برنامه ریزی برای جذب گردشگران هستند از آلمان خبر رسید که برپایه تصمیم سنای برلین، از چهارم ژوئیه سالجاری، ورود به موزه های پایتخت آلمان در نخستین یکشنبه هر ماه مجانی خواهد بود. از چهارم ژوئیه سالجاری ورود به موزه های شهر برلین آلمان در نخستین یکشنبه هر ماه مجانی خواهد بود. هدف از اجرای چنین طرحی این است که افراد با هر سطح درآمدی در برلین بتوانند از موزه های این شهر بازدید نمایند. این طرح که سال ها به سبب مخالفت خیلی از نمایندگان سنای برلین مسکوت مانده بود، بالاخره در سنا تصویب گردید. مخالفان این طرح معتقد بودند که فروش بلیط در موزه ها می تواند بخشی از هزینه نگهداری آنها را تأمین کند. این در حالیست که ورود مجانی افراد به موزه ها چنین شانسی را از مسؤلان آنها خواهد گرفت. با این وجود خیلی از نمایندگان سنا برلین معتقد بودند که اگر موزه ها یک مرتبه در ماه هم مجانی باشند، گروه های بیشتری از شهروندان می توانند از آنها بازدید نمایند. آنها مدعی بودند که بخشی از مردم شهر برلین به سبب هزینه بالای بلیط موزه ها، از رفتن به آنها خودداری می کنند.
بسته بودن مرزهای گردشگری مالزیکاردار سفارت مالزی در ایران با اشاره به اینکه مرزهای این کشور به روی گردشگران بین المللی بسته است، اظهار داشت: باید مطالعات تطبیقی درباره واکسن ایرانی صورت گیرد تا پذیرای مسافران ایرانی باشیم. نشست خبری کاردار سفارت مالزی در ایران با حضور خبرنگاران گردشگری در محل سفارت مالزی در ایران برگزار گردید. در این جلسه محد نظام بن حلیمی دبیر اول سفارت و کاردار سفارت مالزی درباره برنامه های این کشور در حوزه جذب توریست در دوران پساکرونا بیان نمود: در ماه دسامبر ۲۰۲۰ نخست وزیر مالزی طرح گردشگری ملی ۲۰۲۰-۲۰۳۰ را راه اندازی کرده است، این سیاست بر تقویت حفظ رقابت، ترغیب گردشگری پایدار و کامل به همراه برنامه ریزی برای پیشگیری از مخاطرات تاکید می کند.
وی اظهار داشت: مالزی برنامه های روزانه فرهنگی و نمایشگاهی در آمفی تئاتر غرفه مالزی در نمایشگاه ۲۰۲۰ دوبی برگزار می نماید. در طول این برنامه ها بازدیدکنندگان نظری اجمالی اما جذاب از چگونگی کسب عنوان آسیای واقعی توسط مالزی، فرهنگ متعدد و مردم دارای چند قومیت و ملیتی که به صورت برابر کنار هم زندگی می کنند و در توسعه و پیشرفت ملت سهیم هستند را کسب می کنند.
محد نظام بن حلیمی اظهار داشت: با عنایت به بازار ایران و بمحض بازگشایی مجدد مرزها، در صدد برگزاری سمینارهای جبرانی در سرتاسر ایران در چارچوب سمینارهای تجاری B2B درخلال فروشندگان و سازمان های وابسته و سمینارهای B2C مختص مشتریان به مقصد مالزی هستیم.
کاردار سفارت مالزی در ایران بیان نمود: به نظر می آید در سال ۲۰۲۵ سفرها به حالت عادی بازخواهد گشت و متعاقباً خاورمیانه یکی از بازارهای مهم ما خواهد بود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره میزان خسارت صنعت توریسم مالزی از زمان شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: ورودی گردشگران بین المللی به مالزی حدود ۸۳ درصد کاهش در سال ۲۰۲۰ را به دنبال داشته است. این رقم معادل ۴ میلیون ورودی در مقایسه با ۲۶ میلیون ورودی سال ۲۰۱۹ است. سقوط این سفرها ضرری حدود ۷۳ میلیارد رینگیت از درآمدهای گردشگری این کشور را به دنبال داشته است.فرمانده جدید یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی معرفی شدمراسم تکریم سردار امیر رحمت اللهی فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معارفه سردار سرتیپ دوم پاسدار حسن مهری با حضور وزیر میراث فرهنگی برگزار شد.
در این مراسم فرماندهان یگان حفاظت میراث فرهنگی ۱۸ استان کشور به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند و علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: هر شی ء تاریخی که از کشور خارج یا تخریب می شود در واقع یک قطعه از تاریخ کشور از بین می رود. در موزه ها تنها اشیا را به نمایش نمی گذاریم بلکه تاریخ را هم روایت می نماییم، در تمام موزه های دنیا در کنار نمایش آثار، اسناد تاریخی را هم به نمایش می گذارند.
حکم انتصاب سردار حسن مهری بعنوان فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدت سه سال به امضای سردار اشتری توسط سردار معصوم بیگی رئیس پلیس پیشگیری ناجا اهدا شد. در ادامه هم سردار معصوم بیگی لوح سپاس به سردار رحمت اللهی اهدا کرد.
تعیین تکلیف مسافران ایرانی در روسیهاین هفته خبر رسید مسافران ایرانی که مرزبانی روسیه به مدارک و اهداف سفرشان شک کرده بود؛ بعد از سه روز معطلی در فرودگاه مسکو به ایران برگشتند، درحالی که مهر دیپورت روی پاسپورت آنها زده نشده است.
۳۷ مسافر ایرانی طی روزهای اخیر به روسیه سفر کردند آنها از راه یکی از آژانس های مسافرتی معتبر که هم اکنون تور روسیه برگزار می نماید، مبادرت به گرفتن بلیت مسابقات یورو ۲۰۲۰ و فن آی دی و در چارچوب پکیج تور روسیه کردند.
بسیاری از آنها با یک پرواز ایرانی توانستند از مرز روسیه و فرودگاه مسکو عبور کنند اما عده ای از آنها که با پرواز روسی در زمین مسکو نشسته بودند، به مشکل برخورد کردند. گویا پلیس مرزبانی فرودگاه مسکو به مدارک مسافران ایرانی شک کرده و اجازه نداده که آنها وارد خاک روسیه شوند.
مسافران ایرانی که در بین آنها سالمند و کودک هم بود، حدود ۱۹ ساعت در راهرو منتظر ماندند. طبق گفته مدیرعامل آژانس مسافرتی؛ آنها بدون هیچ آب و غذایی در این بخش از فرودگاه منتظر مانده بودند. حتی به همکاران ما اجازه نمی دادند که غذا برای این افراد برده شود. این مسافران سه روز در فرودگاه معطل مانده بودند.
وی با اشاره به اینکه مسافران ایرانی در فرودگاه در وضعیتی قرار داشتند که بیشتر به بازداشت شبیه بود به خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی که چنین مشکلی پیش می آید معمولا سفارت ایران در روسیه باید کمک کرده تا شأن ایرانی حفظ شود و مشکل آنها را برطرف کند. اما متأسفانه کمکی نکرد.
در این میان سفارت ایران در روسیه چند بیانیه صادر کرد. یک مرتبه اعلام نمود که «آژانس های مسافرتی بلیت و فن آی دی غیرقانونی فروخته اند. مرزبانی هم با ادعای جعلی بودن فن آی دی و اختصاص یک بلیت به چند نفر مانع از حضور این افراد در مسکو شده اند. این اقدام با شیوع ویروس کرونا در روسیه و تلاش چند ایرانی برای عبور از مرز روسیه به سمت اروپا همزمان شده و در نتیجه مرزبانی سخت گیری های خویش را افزایش داده است.»
زمینه حضور ضابطه مند توریستهای خارجی در کشور فراهم می شودمعاون گردشگری اظهار داشت: با عنایت به امکان باز شدن کنترل شده مرزهای بین المللی به روی گردشگران ظرف روزهای آینده، لازم است زمینه حضور ضابطه مند توریستهای خارجی در استانهای کشور فراهم گردد. ولی تیموری در نشست مجازی با مدیران کل و معاونین گردشگری استانهای کشور که با هدف هماهنگی و برنامه ریزی به منظور حضور شایسته در نمایشگاه گردشگری اکسپو دبی ۲۰۲۱ برگزار شده بود؛ اظهار داشت: رویداد مهم و جهانی اکسپو دبی از دو منظر معرفی ظرفیت های گردشگری کشور و هم بهره مندی از فرصت نزدیکی ایران با محل برگزاری این رویداد به منظور جذب توریستهای خارجی شامل بازدیدکنندگان و غرفه داران رویداد مذکور در دستور کار قرار دارد؛ ازاین رو با عنایت به امکان باز شدن کنترل شده و تحت نظارت مرزهای بین المللی به روی گردشگران ظرف روزهای آینده، لازم است زمینه حضور ضابطه مند توریستهای خارجی در استانهای کشور فراهم گردد. معاون گردشگری کشور اظهار داشت: در آستانه بازگشایی مرزهای کشور به منظور تسهیل ورود و خروج توریستهای خارجی در ماه آینده، لازم است ادارات کل استانی در تعامل با فعالین بخش خصوصی با هدف معرفی جمهوری اسلامی ایران بعنوان مقصد گردشگری ایمن؛ نظارت جدی بر رعایت پروتکلهای بهداشتی تأسیسات گردشگری سراسر کشور را در دستور کار قرار دهند.
معاون گردشگری کشور اضافه کرد: نیاز است با عنایت به نزدیکی زمان برگزاری رویداد اکسپو ۲۰۲۱ دبی و به صورت کل فراهم آمدن امکان حضور توریستهای خارجی در کشور، استان هایی که مقصد گردشگران ورودی هستند؛ با تاکید، رصد و نظارت متوالی رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی در مراکز و واحدهای گردشگری کشور، آموزش مجدد به ذی نفعان و بخش خصوصی مرتبط و هم بهره برداری از اقلام تبلیغاتی متناسب برای متقاعدسازی جهت جلب اعتماد گردشگران، آمادگی لازم را برای شروع مجدد گردشگری بین المللی به صورت محدود و کنترل شده داشته باشند.
تخریب تدریجی دستکندهای خانه باغ قجری در ابرکوهخانه باغ قجری و ثبت ملی شده مریم خانم سالاری در شهرستان ابرکوه به تدریج تخریب می شود. عملیات تخریب عمدی بخشی از دستکندهای نزدیک به آن از چند روز پیش شروع شده است.
خانه باغی در محله نظامیه شهرستان ابرکوه در استان یزد وجود دارد که به نام مریم خانم سالاری از خوانین ابرکوه شهرت دارد و از آنجائیکه در دوره قاجار ساخته شده، با شماره ۱۳۷۱۴ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
در عرصه این خانه عوارض طبیعی یا همان دست کند هایی وجود دارد که در واقع تخته سنگ های قدیمی به قدمت میلیونها سال هستند که بعنوان دیوار استفاده شده اند. محلی ها به این دستکندها تخته دیو هم می گویند.
این دستکنده ای تاریخی جزو بافت تاریخی بوده و بخشی از خانه به شمار می آیند. سه سال پیش بخشی از این دست کندها تخریب شده بود ولی هنوز تکه هایی از آن باقی مانده است. مهم تر آنکه این دستکندها از لحاظ زمین شناسی بسیار پرارزش هستند و نگهداری از آنها اساسا باید با دقت بیشتری صورت گیرد.

در روزهای اخیر فعالان و دوست داران میراث فرهنگی به خبرنگار مهر اطلاع دادند که تخریب این دست کندها بعنوان بخشی از محوطه خانه، به صورت عمدی درحال تخریب است. اما با اعتراض فعالان میراث فرهنگی مدتی متوقف شده و لودرها پارک شده اند اما هر از گاهی به کار می افتند. این فعالان می گویند که تخریب کنندگان قصد دارند با تخریب این بخش از دیوارها، حدود سه متر به فضای باغ اضافه کنند آن هم به این بهانه که دیوار احتمال ریزش دارد. این باغ قرار بود توسط اداره کل میراث فرهنگی خریداری شود اما در نهایت این اقدام انجام نشد.
وزیر میراث فرهنگی با مشورت بخش خصوصی انتخاب شوددر این هفته رئیس جامعه هتلداران ایران از رئیس جمهور منتخب خواست برای انتخاب وزیر میراث فرهنگی با بخش خصوصی بیشترین مشورت صورت گیرد. جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد، با تبریک به آیت الله سیدابراهیم رئیسی بعنوان رئیس دولت سیزدهم نوشت: گردشگری و به صورت مشخص صنعت هتلداری ایران این انتخابات را به فال نیک می گیرد. نظر به اتفاقات فرساینده ای که برای صنعت توریسم در سالهای گذشته صورت گرفت ما از دولت سیزدهم انتظارات زیادی داریم، با عنایت به اشارات و تأکیدات آیت الله رئیسی بر اهمیت صنعت توریسم در جریان تبلیغات انتخاباتی توقع داریم در زمان تصدی ایشان بعنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور شاهد روزهای پررونقی برای این صنعت مهم پویا درآمدزا و اشتغال آفرین باشیم.
آیت الله رئیسی نیک می دانند که رونق صنعت توریسم میسر نمی گردد مگر در سایه تعامل ویژه دولت با بخش خصوصی. این توجه از همین حالا که هنوز مراسم تنفیذ رئیس جمهور آینده برگزار نشده باید آغاز شود، گردشگری در کابینه دولت یک وزارت خانه دارد و انتظار می رود این دفعه برای انتخاب وزیر بخش خصوصی بیشترین مشورت را به رئیس جمهور بدهد.
هتلی که آسمان میراث ملی شیراز را زشت کرد؛ ۲۰ ساله شد!
فعالان بخش خصوصی بعنوان کسانی که به صورت حرفه ای با صنعت توریسم سر و کار داشته اند و با کورترین نقاط این صنعت هم آشنایی دارند ملاک ها و معیارهای انتخاب یک وزیر شایسته را دقیق می شناسند ازاین رو جا دارد که هم در انتخاب وزیر و هم سایر مدیران ذی ربط وزارت خانه از ظرفیت های علمی و حرفه ای بخش خصوصی استفاده گردد.
وقتی کلنگ هتل آسمان شیراز در خیابان رودکی زده شده جایی که تنها صد متر از ارگ کریم خانی فاصله دارد؛ کسانی بر مسند مسئولیت نشسته بودند که هم اکنون مدعی حفاظت از میراث فرهنگی هستند. البته که در آن زمان قرار بود این هتل تنها ۶ طبقه داشته باشد اما هر بار رشد کرد!
مالک به کمیسیون ماده صد جریمه ارتفاع را پرداخت کرد و توانست ارتفاع را تا ۱۴ متر بالا ببرد. سپس میراث فرهنگی هم با ۶۴ متر ارتفاع موافقت نمود. وقتی این طبقات به عدد ۱۸ رسید، مسؤلان پس از سر و صدای دوست داران میراث فرهنگی به این فکر افتادند که در روند توقف رشد این هتل دخالت کنند. در بهار سال ۹۴ شورایعالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل را صادر کرد، این حکم هیچگاه کاملاً اجرا نشد با این وجود شهرداری شیراز دو متر را تخریب کرد نه چهار طبقه را. ازاین رو همچنان این هتل منظر ارگ زندیه را تحت تاثیر قرار داد. طی سالهای اخیر یک مرتبه دیگر نام این هتل بر سر زبان ها افتاد. وقتی که در سال ۹۸ آتش گرفت. خاموش کردن آتش بیشتر از ۱۴ ساعت طول کشید.
پس از آن در دیماه سال ۹۹ معاون گردشگری استانداری فارس اظهار داشت که باید پروانه ساخت این هتل به خاطر حادثه آتشسوزی سال ۹۸ بازبینی شود. علی نقی طبیب لقمانی اظهار داشته بود: در زمان تجدید پروانه، چه برای مرمت و مقاوم سازی یا بازسازی مجدد بنا، رعایت ارتفاع هم مد نظر قرار خواهد گرفت.
مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری شیراز مخالفت خویش را اعلام نموده اند و در نامه ای مجوز این هتل با ارتفاع ۵۰ متر را تخلف دانسته، با این وجود مالک هتل حاضر به پذیرش این تخلف نیست و تاکید دارد که تمامی ارگان ها مجوز ساخت هتل آسمان را تأیید کرده اند. این تأیید او از آنجا نشأت می گیرد که با ارتفاعی غیر از این موافقت شده بود.
حالا مشکل آسمان مجموعه ارگ کریمخانی با این هتل حل نشده ولی باز هم سر زبان ها افتاد این دفعه با یک کارزاری که از جانب فعالان و دوست داران میراث فرهنگی نوشته شده و خواهان امضا و توجه به آن هستند. مشخص نیست این کارزار تا کجا پیش می رود اما آنچه مهم می باشد احترام نگذاشتن سرمایه گذاران بخش خصوصی به حریم آثار تاریخی و اصرار آنها بر تجاوز به حریم منظری آثاری مانند ارگ کریمخانی است.
از طرفی این دیدگاه مطرح می شود که آیا مجموعه ارگ کریمخانی که حالا بحث ثبت جهانی آن مطرح است، با توجه به این آسمان خراش زشت، تحت الشعاع قرار می گیرد یا نه. در اینباره شاید بهتر از هر کسی کارشناسان کمیته میراث تاریخی یونسکو هستند که پس از بررسی می توانند بگویند این یک ایراد است که نمی توان با آن ارگ کریمخانی را ثبت نمود یا این که چون پیش از ثبت جهانی، قد این هتل رشد کرده، با همان شرایط در لیست جهانی قرار خواهد گرفت. حتی اگر هیچ مشکلی هم وجود نداشته باشد اما همگی بر این باور هستند که آسمان میراثی شیراز زشت شده است.

1400/04/06
21:10:19
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری