مهر خبر می دهد؛

تعیین تكلیف مسافران ایرانی در روسیه

تعیین تكلیف مسافران ایرانی در روسیه به گزارش آثارنیوز مسافران ایرانی که مرزبانی روسیه به مدارک و اهداف سفرشان شک کرده بود؛ بعد از سه روز معطلی در فرودگاه مسکو به ایران برگشتند، درحالی که مهر دیپورت روی پاسپورت آنها زده نشده است!خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: ۳۷ مسافر ایرانی روزهای اخیر به روسیه سفر کردند آنها از راه یکی از آژانس های مسافرتی معتبر که هم اکنون تور روسیه برگزار می نماید، مبادرت به گرفتن بلیت مسابقات یورو ۲۰۲۰ و فن آی دی و در چارچوب پکیج تور روسیه کردند.
بسیاری از آنها با یک پرواز ایرانی توانستند از مرز روسیه و فرودگاه مسکو عبور کنند اما عده ای از آنها که با پرواز روسی در زمین مسکو نشسته بودند، به مشکل برخورد کردند. گویا پلیس مرزبانی فرودگاه مسکو به مدارک مسافران ایرانی شک کرده و اجازه نداده که آنها وارد خاک روسیه شوند.
مسافران ایرانی که در بین آنها سالمند و کودک هم بود، حدود ۱۹ ساعت در راهرو منتظر ماندند. طبق گفته سید حجت میر موسوی، مدیرعامل آژانس مسافرتی؛ آنها بدون هیچ آب و غذایی در این بخش از فرودگاه منتظر مانده بودند. حتی به همکاران ما اجازه نمی دادند که غذا برای این افراد برده شود.
میر موسوی این اقدام را «شبه بازداشت» عنوان نمود و اظهار داشت: بعد از آن، مسافران ایرانی را به بخش ترانزیت فرستادند که حداقل محلی برای استراحت داشت. این مسافران سه روز در فرودگاه معطل مانده بودند.
وی به خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی که چنین مشکلی پیش می آید معمولا سفارت ایران در روسیه باید کمک کرده تا شأن ایرانی حفظ شود و مشکل آنها را برطرف کند. اما متأسفانه کمکی نکرد.
فروش یک بلیت به چند نفر؟!
در این میان سفارت ایران در روسیه چند بیانیه صادر کرد. یک مرتبه اعلام نمود که «آژانس های مسافرتی بلیت و فن آی دی غیرقانونی فروخته اند. مرزبانی هم با ادعای جعلی بودن فن آی دی و اختصاص یک بلیت به چند نفر مانع از حضور این افراد در مسکو شده اند. این اقدام با انتشار ویروس در روسیه و تلاش چند ایرانی برای عبور از مرز روسیه به سمت اروپا همزمان شده و در نتیجه مرزبانی سخت گیری های خویش را افزایش داده است.»
در اطلاعیه دیگری این سفارت با اعلان اینکه هدف واقعی سفر اتباع ایرانی به روسیه با هدف درخواستی آنها غالباً مطابقت ندارد اعلام نمود: «برخی از مدارک عرضه شده از جانب مسافران مورد تأیید مسئولین پلیس مرزی روسیه قرار نگرفته و همینطور اظهارات این مسافران هم مغایر با هدف سفر آنها بوده است. برخی از این شهروندان هم کودکان خردسال و افراد مسن و بیمار هستند که سفر آنها به روسیه با فن آیدی از جانب پلیس مرزی روسیه توجیه منطقی نداشته و آنان هم در اظهارات خود به اهداف دیگری غیر از تماشای مسابقات فوتبال همچون گذراندن ماه عسل و یا دیدار برخی اقوام و نزدیکان اشاره کرده اند که این مورد بر خلاف قوانین و مقررات کشور روسیه است. این در حالیست که شرکتهای مسافری که از سابقه گردشگری با روسیه برخوردار می باشند ملزم به اطلاع و رعایت قوانین و مقررات بوده و باید خویش را مکلف به رعایت این قوانین و مقررات بدانند و همزمان مسافرین خویش را از این مقررات آگاه کنند.»
این بخش از بیانیه باعث شد تا این تصور به وجود آید که آژانس مسافرتی برای اعزام مسافران به روسیه از امکان فن آی دی مسابقات بهره برده است و مسافر از این مورد یا خبر نداشته یا اصلاً قصد دیدن مسابقات را نداشته اند. در حالیکه میرموسوی اظهار داشت: بیشتر این مسافران ورزشکار هستند و بلیت مسابقات را هم داشته اند. حالا اگر کسی در این میان به روسیه برود اما با وجود داشتن بلیت نخواهد مسابقه ببیند از عهده تشخیص آژانس خارج است.
وی اظهار داشت: همه این مسافران به مرزبانی گفته اند که برای تماشای بازی رفته اند اما تشخیص مرزبانی این نبوده است. یکی از مسافران به آژانس گفته شما ماه عسل من را خراب کرده اید. همین یک جمله سبب شده تا سفارت بگوید این افراد با هدف های دیگری می خواستند وارد خاک روسیه شوند. آیا یک مسافر نمی تواند برای تماشای بازی و ماه عسل برود؟
مسافران توجیه بودند
میرموسوی اظهار داشت: مسافران توجیه شده اند که برای تماشای بازی می روند شاید استقبال آنها از این بازی ها به سبب همزمانی با پدیده شبهای سفید روسیه هم باشد. روز گذشته مسافران دیگری داشتیم که با ۸ ساعت معطلی با همین مدارک و با ایرلاین روسیه توانستند از مرز عبور کنند چرا فقط برای این عده از افراد مشکل به وجود آمده بود؟ سفارت ایران در روسیه می اظهار داشت که ما از مشکل مسافران ایرلاین روسی خبردار نشده بودیم! متأسفانه از این دست اتفاقات در روسیه زیاد می افتد و چون برخی از ایرانیان قصد رفتن به اروپا از راه مرزهای روسیه را داشته اند، حساسیت نسبت به سفر ایرانیان زیاد شده است. با این وجود مسافران به ایران رسیدند. آنها آزار دیده اند. هم پولشان از بین رفته، هم وقتشان. ما در اینباره جلسه ای در وزارت میراث فرهنگی داشتیم. درصدد هستیم که برای آنها جبران نماییم. همان زمان هم عده ای از افراد گفتند که می خواهیم به ترکیه برویم ازاین رو برایشان بلیت گرفتیم. اما به هر حال ذهنیت مسافر را خراب کرده اند.
دیپورت نشدند
حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: این مسافران بالاخره به ایران برگشتند. اما روی پاسپورت آنها مهر دیپورت زده نشد. اگر این اتفاق می افتاد، می توانستیم بگوییم آنها دیپورت شدند اما هم اکنون باید بگوییم محترمانه تر برگشت داده شدند.
آژانس مسافرتی مجبور شد برای این افراد بلیت برگشت بگیرد. ما از سفارت ایران انتظار بیشتری داشتیم متأسفانه مسؤلان سفارت صحبت هایی می کنند که با حقیقت همخوانی ندارد. آنها گفته اند که ورود این افراد غیرقانونی بوده و مدارکشان جعلی است. در صورتیکه اصلاً چنین چیزی نیست. این مدارک قابل بررسی هستند. در واقع دولت و پلیس روسیه رفتار غیرقانونی داشته اند. مسافران ایرانی هتل و پرواز و فن آی دی قانونی گرفته بودند. اگر مشکلی در هر یک از این مدارک وجود داشت، ایرلاین روسی اصلاً آنها را سوار نمی کرد.
ماه عسل با بلیت یورو ۲۰۲۰!
وی اضافه کرد: سفارت گفته اینها برای ماه عسل به روسیه رفته اند، بر فرض که چنین باشد آیا افراد نمی توانند هم به ماه عسل بروند هم مسابقات را ببینند؟ همه این افراد پول بلیت بازی را پرداخت کرده اند. چطور تشخیص داده اند کسی که بلیت بازی را در دست دارد، می خواهد برود بازی را ببیند یا نه؟ ما از یک طرف از باب مستاصل شدن مسافران شاکی هستیم و از سوی دیگر، حمایت نکردن سفارت ایران در روسیه.
رفیعی درباره این که آژانس های مسافرتی به جهت اینکه مسافرانشان به روسیه راه پیدا کنند از امکان سفر به روسیه در این شرایط از راه فن آی دی اقدام می کنند در صورتیکه آن مسافران قصد دیدن مسابقات یورو ۲۰۲۰ را ندارند اظهار داشت: هم اکنون به علل مختلف، روسیه ویزای گردشگری نمی دهد. اما این شرایط بوجود آمده که مسافران با بهره گیری از فن آی دی در ارتباط با مسابقات اجازه ورود به روسیه بگیرند. مانند مسابقات جام جهانی که افراد با بهره گیری از فن آی دی می توانستند هم وارد روسیه شده و مسابقات را ببینند و هم به دیدن جاذبه های گردشگری این کشور بروند. سفارت ایران چون نتوانسته کاری انجام دهد گفته که این فن آی دی ها جعلی بوده یا این که آنها هدفی جز دیدن مسابقات داشته اند. در حالیکه تشخیص این مورد وقتی همه مدارکشان کامل است، امکان پذیر نیست.
نتیجه؟
در روزهای اخیر کمیته رسیدگی به شکایات وزارت میراث فرهنگی تشکیل جلسه داده است بعد از این جلسه، لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی گفته است: متأسفانه یکی از آژانس های معتبر فن آیدی، جعلی به این افراد فروخته است. باید جلوی این این آژانس ها زودتر گرفته شود تا بیشتر از این اعتبار گردشگران ایرانیان کاسته نشود.


منبع:

1400/04/01
11:08:32
5.0 / 5
194
تگهای خبر: پرواز , خدمات , سفارت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری