گزارش آثارنیوز؛

مجوز ورود واكسن كرونا فرصتی برای جذب گردشگران

مجوز ورود واكسن كرونا فرصتی برای جذب گردشگران به گزارش آثارنیوز بالاخره بخش خصوصی اجازه پیدا کرد که واکسن کرونا وارد کند، شاید این راه یکی از بهترین مسیرها برای رونق گردشگری در ایران باشد اگر بخش خصوصی بتواند از این فرصت بهترین استفاده را ببرد.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ باآنکه کشورهای دیگر در حوزه تورهای گردشگری ویژه واکسن کرونا پیشگام شده و درصدد هستند تا صنعت از بین رفته گردشگری خویش را از راه جذب مسافرانی که خواستار استفاده از واکسن هستند، جذب کنند. اما ایران هنوز به این حوزه ورود نکرده بود. پیش از این خبری رسیده بود که یکی از آژانس ها تور واکسن کرونا به ترکیه برگزار می نماید که بعد از چندی وجود آن تکذیب شد. این تور میلیونی شاید الگویی از تبلیغات گردشگری کشورهای توریست پذیر باشد. اما نکته این تبلیغ کذب که شاید برای سواستفاده از گردشگران کم آگاه انتشار یافته بود، این بود که می شد از این طریق توریستهای داخلی و خارجی را با جذابیت تزریق واکسن آشنا کرد. کاری که کشور مالدیو هم تبلیغ آنرا شروع و اعلام نموده که گردشگران این کشور می توانند در کنار تفریح، تعطیلات به سلامت و دریافت واکسن هم بپردازند. این کشور مقرر است در گام اول شهروندان خود و بعد از آن گردشگران کشورهای دیگر که به مالدیو سفر می کنند را واکسینه کنند. در ایام گذشته هم خبر رسید که جزیره کیش مقرر است بعد از واکسینه کردن کیشوندان این امتیاز را برای گردشگران جزیره هم در نظر بگیرد. اما این خبر بعداً تکذیب شد.
۲۴ اردیبهشت ماه جعفر آهنگران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در جلسه ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا با محوریت خرید واکسن کرونا برگزار شد اظهار داشت: امیدوارم این طرح با روحیه بالا و انگیزه مضاعف صورت گیرد و تلاش تمامی عزیزان در انجام این کار بسیار ستودنی است. همینطور ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش هم اظهار داشت: واردات واکسن کرونا به جزیره کیش اتفاق خوبی است که علاوه بر آرامش خاطر هموطنان و حفظ سلامت آنها باعث تقویت گردشگری سلامت هم خواهد بود. اما بعد از انتشار این خبر، سعید پورعلی دبیر شورای سلامت جزیره کیش ضمن اشاره به برنامه واردات واکسن کرونا به این جزیره اظهار داشت: ورود این واکسن ها به این منطقه برای تسریع روند واکسیناسیون ملی بوده و غیرقابل فروش است. هدف از واردات این واکسن ها، کمک به وزارت بهداشت و درمان و توزیع در چارچوب سند ملی واکسیناسیون کشور است و هیچ برنامه ای برای فروش واکسن به گردشگران و مسافران منطقه وجود ندارد. وی اظهار داشت: مقرر است درخواستی به وزارت بهداشت و درمان ارسال شود تا سهمیه ای خاص را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان و سازمان منطقه آزاد کیش قرار دهند تا برای این امر استفاده گردد و درصورتیکه وزارت بهداشت با این اقدام شایسته موافقت کند این طرح مفید برای ساکنان جزیره کیش و استان اجرا می گردد. ولی اکنون خبر رسیده که بخش خصوصی می تواند واکسن وارد کند. این اتفاقی است که بخش خصوصی می تواند از آن برای جذب توریستهای داخلی و خارجی بهره ببرد. ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اخیرا از نهایی شدن خرید و واردات واکسن کرونا از جانب بخش خصوصی اطلاع داده و گفته است: سرانجام سازمان غذا و دارو، نامه مجوز لازم برای واردات واکسن کرونا از جانب بخش خصوصی را صادر کرد و بدین سان شرکت دریافت کننده مجوز نسبت به گشایش ال سی و انتقال منابع مالی برای واردات این واکسن اقدام خواهد نمود تا در کوتاه ترین زمان ممکن به کشور برسد. وی درباره نوع واکسن خریداری شده از جانب بخش خصوصی هم گفته است: در گام نخست یک میلیون دوز واکسن آسترانزکا خریداری شده که به کشور وارد خواهد شد. در گام بعدی که بلافاصله بعد از این قرارداد پیگیری می شود، سه میلیون دوز واکسن سینوفارم چین خریداری می شود که البته به شرط حمل مقطعی، مذاکرات بر سر آن ادامه دارد. ریاحی درباره زمان بندی واردات این واکسن به کشور هم بیان نمود: آمادگی داریم که تمام یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا را به شکل یک جا به کشور وارد نماییم، اما این بسته به ظرفیت و شرایط وزارت بهداشت خواهد بود. در صورتیکه شرایط برای دریافت چند مرحله ای فراهم باشد هم ما در ابتدا ۱۰۰ هزار دوز و سپس در چارچوب محموله های ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دوزی این واکسن ها را وارد خواهیم کرد.
بخش خصوصی چند هفته پیش از نهایی شدن خرید شش میلیون دوز واکسن کرونا و واردات آن به کشور اطلاع داده بود که بعد از گمانه زنی های فراوان به علت صادر نشدن مجوزها و عملیاتی نشدن فرآیند، واردات آن رسماً متوقف شده بود. اما حالا با تأیید مجوزهای آن میتوان اظهار داشت که بخش خصوصی از این طریق راهی خواهد داشت بر این که با جذابیت واکسن، توریستهای داخلی را به جزایر و نقاط گردشگری ایران فراخوانند و هم این که توریستهای خارجی را برای دیدن ایران و به دنبال آن تزریق واکسن به ایران بیاورند. اتفاقی که حمید رنجبر از فعالان گردشگری ورودی به ایران از آن استقبال می کند و به خبرنگار مهر می گوید: از این پس میتوان واکسن را خریداری نموده و تور گردشگری به ایران تعریف کرد. منتها این اقدام احتیاج به حذف واسطه ها تسریع روند خرید واکسن و دریافت مجوز تزریق در مراکز درمانی مناسب دارد. شاید به معنای واقعی کلمه اینجا بتوان اظهار داشت که بهترین فرصت برای گردشگری سلامت است. اتفاقی که هیچگاه به صورت مناسب اجرایی نشد و بیمارستان و نظام پزشکی ایران فرصت حضور در این حوزه را به فعالان بخش خصوصی نمی داد. رنجبر با اشاره به اینکه بعید است این دفعه هم بتوان از این راه برای جذب گردشگران ورودی بهره برد ادامه می دهد: با این وجود باید خوشبین بود و مهمتر آنکه برای جا نماندن از اقدام رقبا دست به کار شد. با این وجود میتوان در گام اول از گردشگری داخلی آغاز کرد و تورهای گردشگری با جذابیت واکسن را در اختیار متقاضیان قرار داد. شاید این اقدام ما را به سمت برگزاری تورهای حرفه ای گردشگری سلامت نزدیک تر کند.


منبع:

1400/03/17
14:03:56
5.0 / 5
291
تگهای خبر: توریست , خرید , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری