در راستای تشریك مساعی بیشتر انجام شد؛

امضای بیانیه مشترك وزارت میراث فرهنگی با وزارت فرهنگ چین

امضای بیانیه مشترك وزارت میراث فرهنگی با وزارت فرهنگ چین آثارنیوز: بیانیه مشترک وزارت میراث فرهنگی با وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین در زمینه همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی به امضا رسید.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، این بیانیه مشترک توسط محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با حضور ابوالفضل علمایی رئیس اداره امور چین وزارت امور خارجه در سالن فجر وزارتخانه و لی چون رئیس میراث فرهنگی جمهوری مردمی چین بصورت ویدئوکنفرانس به امضا رسید.
چانگ هوا سفیر چین در ایران که به شکل ویدئوکنفرانس در این مراسم حضور داشت، بیان کرد: شواهد تاریخی و تمدنی می تواند بعنوان پل فرهنگی، کشورها و ملت ها را به هم وصل کند. ایران و چین دو تمدن باستانی هستند و میراث فرهنگی زیادی دارند. همین طور دو کشور در امور حفاظت از میراث فرهنگی دستاوردهای قابل توجه و تجربه های زیادی دارند. این بیانیه بعنوان یکی از اقدامات مربوط به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین بشمار می رود.
سفیر چین در ایران اشاره کرد: همکاری دو کشور در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی موجب استواری روابط می شود. با امضای این بیانیه، مشارکت و تبادل نظر بین دو طرف وارد مرحله جدیدی می شود. امیدواریم موفقیت های بیشتری در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی میان دو کشور حاصل شود.
محمد کشاورز زاده سفیر ایران در چین در مراسم امضای بیانیه مشترک سازمان ملی میراث فرهنگی جمهوری خلق چین و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران که به شکل ویدئوکنفرانس حضور داشت در ادامه اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در امضای این سند حضور دارم، دو کشور بعنوان دو تمدن کهن در غرب و شرق آسیا از دوران باستان تا کنون روابط دوستانه ای داشته اند و دارند. این بیانیه می تواند محور اصلی برای همکاری ابتکار عمل آسیایی بمنظور حفاظت از میراث فرهنگی باشد.
او اضافه کرد: نشانه های همکاری میان دو کشور هم اکنون بعنوان میراث فرهنگی مشترک وجود دارد که همچون آنها می توان به کاروانسرای جاده ابریشم در ایران اشاره نمود که در دوره صفویه تولید شده است.
کشاورز زاده اشاره کرد: دو کشور ظرفیت های مشترک بسیاری در زمینه ارتقای همکاری در حوزه میراث فرهنگی دارند. امیدواریم به زودی یادداشت تفاهم نامه همکاریهای طرفین درباب میراث فرهنگی نیز به امضا برسد و بعد از دوران کرونا شاهد افزایش همکاریهای طرفین در این عرصه باشیم.
سفیر ایران در چین بیان کرد: دو کشور تجربیات و دانش مناسبی در زمینه مرمت، دیرینه شناسی و حفاظت از آثار تاریخی دارند که این مساله می تواند سبب غنای آن شود.
او اضافه کرد: سال ۲۰۱۹ مونسان جهت شرکت در نشست تمدن های کهن به چین سفر کرد و تفاهم های خوبی بین دو کشور انجام شد که با شیوع ویروس کرونا معلق ماند. در همان سال آثار موزه ملی ایران در موزه ملی چین در شهر ممنوعه به نمایش درآمد که شروع خوبی برای همکاریهای موزه ای میان دو طرف بود.
کشاورز زاده بیان کرد: برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین نقطه عطفی در روابط دو کشور است که نشان از عزم رهبران دو کشور برای توسعه روابط فارغ از شرایط داخلی و بین المللی است. این قرارداد می تواند زمینه ای برای توسعه روابط دو کشور در زمینه میراث فرهنگی باشد.
سفیر ایران در چین اظهار داشت: امیدواریم در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین شاهد رویدادهای فرهنگی مشترک میان دو کشور باشیم، به همین دلیل برنامه های متنوعی مانند برگزاری نمایشگاه اختصاصی آثار موزه ای به شکل متقابل در نظر گرفتیم.
او اضافه کرد: اکنون ارتباطات و همکاریهای علمی و دانشگاهی خوبی میان دو کشور در حوزه دیرینه شناسی وجود دارد. امیدواریم به زودی شاهد امضای تفاهم نامه همکاری دراین زمینه میان موزه ملی ایران و دانشگاه پکن باشیم.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه ضمن تشکر از سفیر چین در ایران، سفیر ایران در چین، رئیس اداره امور چین در وزارت امور خارجه، رایزن فرهنگی ایران در چین، معاون و مدیر امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رئیس میراث فرهنگی جمهوری مردمی چین اظهار داشت: بسیار خوشحالم که بعنوان نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست برای امضای بیانیه مشترک خدمت شما هستم.
او اضافه کرد: تاریخ گواه بر این مدعاست که روابط دو کشور ایران و چین به سبب سابقه تاریخی و فرهنگی مشترکشان در مقابل تغییرات در وضعیت بین المللی نیز ثبات داشته و دو کشور همیشه در تقویت حاکمیت ملی، عزت ملی و حفاظت از مسیر توسعه خود از یکدیگر حمایت کردند و خوشبختانه به سبب این که میراث فرهنگی بهترین راه برای این تحقیق فرهنگی میان دو کشور است در حقیقت این ارتباط مستحکم تا به امروز ادامه داشته است.
طالبیان اشاره کرد: با در نظر گرفتن این روابط مشترک و دیرینه فرهنگی بین دو کشور و با توجه به این که هر دو کشور از تمدن های بزرگ آسیایی محسوب می شوند، از گنجینه ارزشمندی از اموال میراث فرهنگی برخوردار می باشند.
معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: طرح حفاظت از میراث فرهنگی آسیا، پیشنهاد بسیار جالبی برای مطرح کردن این دو کشور بعنوان نمایندگان حفاظت از این میراث باارزش فرهنگی در تمام آسیاست. این امر سبب افزایش اعتماد به نفس و وحدت کشورهای آسیایی در معرفی و حفاظت از میراث فرهنگی با ارزش این کشورها می شود و می تواند وحدت و تعامل بیشتری را در جهت تبادل اطلاعات و تجربیات در امر حفاظت و مرمت آثار فرهنگی نیز در بر گیرد و از طرف دیگر سبب رونق و توسعه صنعت گردشگری در کشورهای آسیایی شود.
او اضافه کرد: در زمینه های مختلف با چین همکاریهای مختلفی داشتیم مثل ارتباطی که موزه ملی ایران با موزه های ملی و موزه های چین داشته است و نمایشگاه های متنوعی در سالهای مختلف برگزار کرده است.
طالبیان اشاره کرد: امیدواریم با این ابتکار عمل و همکاری مداوم بین دو کشور، گام مؤثری در جهت تعمیق روابط دوجانبه و تقویت همکاریهای مشترک فرهنگی، حفاظت از میراث فرهنگی و گسترش توسعه پایدار بین دو کشور برداشته شود.
معاون میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: زمینه های کارهای مشترک فرهنگی با برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی بین کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی دو کشور در زمینه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی دو کشور تقویت شود و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه میراث ملموس و ناملموس و دستیابی به منافع متقابل در اختیار هر دو کشور قرار گیرد.
او اظهار نمود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پشتیبانی و همکاری متقابل دو کشور و دیگر کشورهای آسیایی در زمینه معرفی نامزدهای میراث فرهنگی در لیست میراث جهانی یونسکو استقبال می کند.
طالبیان بیان کرد: برگزاری نمایشگاه های موزه ای و فراهم کردن زیرساخت لازم برای نشست های تخصصی در زمینه حفاظت و مرمت از اشیای فرهنگی و تاریخی، همکاری در انتقال تجربیات متقابل در زمینه دیرینه شناسی زیر آب و برگزاری نمایشگاهی از اشیای فرهنگی و تاریخی حاصل از کاوش در راه جاده ابریشم می تواند از دیگر کارهای فرهنگی برای بسط روابط بین دو کشور و دیگر کشورهای آسیایی محسوب شود.
تاکید بر انتقال فرهنگی
لی چون رئیس میراث فرهنگی جمهوری مردمی چین در ادامه بیان کرد: خوشحالم بیانیه مشترک سازمان ملی میراث فرهنگی جمهوری خلق چین و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی به امضا رسید. در پانزدهم ماه می ۲۰۱۹ رئیس جمهوری چین در تهران در مراسم افتتاحیه همایش تمدن های آسیا، موضوع همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی را بیان کرد تا تمدن ها به نسل جدید منتقل شود.
او اضافه کرد: این طرح بر انتقال فرهنگی تاکید می کند و پشتیبانی از میراث فرهنگی آسیا را نشان میدهد. قاره آسیا مهد تمدن بشری است. میراث های رنگارنگ، گنجینه های باارزش مردم آسیا و عناصر انسانی هستند که هویت ما را تثبیت می کنند.
رئیس میراث فرهنگی جمهوری مردمی چین اشاره کرد: با شیوع ویروس کرونا حفاظت از میراث فرهنگی و توسعه پایدار با چالش هایی روبه رو شد، در این چالش ها فرصت های جدید و چشم انداز مشترک دیده می شود. امروزه جهان چند قطبی شده و فرهنگ ها متنوع است. میراث فرهنگی پلی است که مردم و ملت ها را به هم وصل می کند.
لی چون اظهار داشت: در ماه اکتبر سال جاری نشست حفاظت از میراث فرهنگی در پکن برگزار می گردد و مقرر است اتحادیه و صندوق حفاظت از میراث آسیا ایجاد شود.
رئیس میراث فرهنگی جمهوری مردمی چین تاکید کرد: این بیانیه نخستین سند دو جانبه است که به امضا رسیده و نشان میدهد این همکاری دو جانبه به مرحله جدید رسیده است. تا حالا ۱۰ کشور آسیایی شامل ایران، پاکستان، لبنان، سوریه، افغانستان، آذربایجان و… به ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی واکنش مثبت نشان دادند. امیدواریم با این بیانیه روند حفاظت از میراث فرهنگی آسیا تسریع شود.
در راستای همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی در بیانیه مشترک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین، طرفین تصمیم گرفتند موضع خودرا که در قالب ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی هماهنگ، تشکیل اتحادیه آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی را تسهیل و طرح پیشنهاد اجرای ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی را اعلام کنند.
طرح پیشنهاد اجرای ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی و همین طور تشکیلات، اساسنامه و اختیارات اتحادیه آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی، می تواند با مشورت کشورهای عضو اتحادیه نهایی شود.
طرف ها تبادل و همکاری بین کارشناسان و مدیران حرفه ای میراث فرهنگی دو کشور، همچون تبادل بازدیدها، برنامه های آموزشی مشترک و اشتراک اطلاعات را تشویق و حمایت خواهند کرد.
طرف های مبادله و همکاری در زمینه مرمت بناها و محوطه ها، ارزیابی و نقشه برداری از اموال میراث فرهنگی، حفاظت از میراث فرهنگی زیر آب و دیرینه شناسی مشترک را تشویق و حمایت خواهند کرد.
طرف ها مبادله و همکاری در زمینه مدیریت، نمایشگاه و پژوهش های آکادمیک مجموعه های موزه ای را تشویق و حمایت خواهند کرد.
طرف های همکاری در معرفی نامزدی های فراملی برای ثبت در لیست میراث جهانی را تشویق و حمایت می کنند و تجارب خودرا در زمینه معرفی، حفاظت، مدیریت و نظارت بر اموال میراث جهانی به اشتراک می گذارند.
طرف های مبادله و همکاری در جلوگیری از قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی را تشویق و پشتیبانی خواهند کرد و با هدف حفاظت از میراث فرهنگی بشریت، کوشش های مشترکی برای مبارزه با جرایم در رابطه با اموال فرهنگی، ایجاد شبکه هایی برای استرداد و بازگرداندن اموال فرهنگی و تسهیل اشتراک اشیای گمشده فرهنگی خود با روش های دیجیتالی به کار می گیرند.


منبع:

1400/03/03
10:14:51
5.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری