پایان مرمت در خرداد ماه ۱۴۰۰؛

تیم مرمت تخت جمشید به كمك سنگ نوشته آمد

تیم مرمت تخت جمشید به كمك سنگ نوشته آمد بعد از انتقادات و گلایه های مطرح شده توسط فعالان رسانه ای و دوستداران میراث فرهنگی کار مرمت سنگ نوشته خرم آباد توسط یک تیم که مرمت تخت جمشید را در کارنامه دارد عملیاتی شده است.


دریافت 47 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: سنگ نوشته، نوشته ای تاریخی بر سنگی مکعبی شکل است که بصورت یکپارچه متصل به صخره ای طبیعی در مرکز شهر خرم آباد (ضلع شرقی - خیابان شریعتی) و در راه قدیمی شاپور خواست به خوزستان قرار دارد و نمادی از فرهنگ غنی مردمان این سرزمین است.
مرمت کتیبه سلجوقی توسط تیم مرمت تخت جمشید
ارتفاع متون کتیبه دار با احتساب دوپله در چهار ضلع سنگ نوشته، ۳۴۴ سانتیمتر است، این کتیبه به خط کوفی و زبان فارسی دورتادور ستون سنگی تحریر شده است که درگذشته به «بردنوشته» معروف بوده است.
کتیبه با «بسم الله» شروع شده و موضوع آن مربوط به حکم امیر اسفهسالار کبیر ظهیرالدین و الدوله معین الاسلام طغرل لتکین ابوسعید برسق درباب بخشش علفچر در چراگاه های شاپور خواست و ممنوعیت برخی سنت هایی ناپسند در عهد سلطنت ملکشاه سلجوقی به تاریخ ۵۱۳ هجری قمری است.

عدم حفاظت و ساماندهی و همین طور مرمت از این اثر تاریخی سبب شد بود که شاهد فرسودگی و تخریب آن باشیم.
در این راستا بمنظور مرمت این اثر تاریخی و در نظر گرفتن حساسیت مرمت آثار سنگی با دعوت از تیم مرمتگران تخت جمشید و بازدید از سنگ نوشته تهیه طرح مرمت این کتیبه سنگی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی لرستان قرار گرفت.
پایان مرمت در خرداد ماه
سید امین قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این رابطه از تکمیل عملیات مرمت کتیبه تاریخی سنگ نوشته در شهر خرم آباد توسط تیم تخصصی مرمت آثار تاریخی کشور با اختصاص ۷۵ میلیون تومان اعتبار آگاهی داد.
وی با اعلان اینکه این تیم تخصصی، مرمت آثار تاریخی شاخص کشور نظیر تخت جمشید، پاسارگاد، گنج نامه و بیستون را در کارنامه خویش دارد عنوان کرد: این مجموعه عملیات مرمت توسط تیم تخصصی مذکور از سال قبل شروع شده و تا اختتام خردادماه سال جاری به انتها خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به ضرورت حفظ اصالت بنا اشاره کرد: بمنظور حفظ اصالت و نیز افزایش توان مقاومتی این کتیبه تاریخی، تیم تخصصی مرمت از مواد شیمیایی استفاده نکرده اند.
قاسمی، اظهار داشت: کتیبه سنگ نوشته خرم آباد مربوط به قرن ششم هجری است که به دستور یکی از امرای محلی سلجوقی به زبان فارسی و خط کوفی نوشته شده است و حاوی احکامی درباره بخشش مالیات، چرای دام در چراگاه های شاپور خواست و نیز ممنوع کردن برخی عادات ناپسند است.
وی افزود: این یادمان تاریخی از نیاکان ایران زمین به شماره ۳۹۸ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
خبرگزاری مهر تا کنون گزارش های مختلفی را در امتداد ضرورت مرمت این اثر تاریخی منتشر نموده که تعدادی از آنها را اینجا، اینجا و اینجا می توانید بخوانید.

1400/02/14
15:36:24
5.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری