یكی از قدیمی ترین نسخ خطی آثار عطار در كتابخانه ملی

یكی از قدیمی ترین نسخ خطی آثار عطار در كتابخانه ملی به گزارش آثارنیوز سیدمحمدصادق ابراهیمیان ضمن اشاره به نگهداری ۱۸ نسخه خطی از کلیات، منتخبات و دیوان اشعار عطار نیشابوری در کتابخانه ملی اظهار داشت: یکی از قدیمی ترین نسخ خطی آثار عطار که نزدیک به دوره زندگی این شخصیت بلندنام ادبیات فارسی است، در کتابخانه ملی نگهداری می شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این لیست نویس نسخ خطی کتابخانه ملی ایران در روز بزرگداشت عطار نیشابوری (۲۵ فروردین) درباره نسخ نفیس به جامانده از عطار نیشابوری در گنجینه کتابخانه ملی اظهار داشت: در گنجینه اداره کل کتاب های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ۱۸ نسخه خطی از آثار عطار همچون کلیات، منتخبات و دیوان اشعار او نگهداری می شود که ارزش پژوهشی قابل توجهی برای محققین دارد.
لیست نویس نسخه های خطی کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: البته در کنار این آثار مستقل، به سلیقه کاتبان و به فراخور احوال و اقتضا در چارچوب مجموعه هایی چون جُنگ، سفینه و تذکره به آثاری از این شاعر نامی برمی خوریم که در بیشتر از ۱۷۰ نسخه آمده و در کتابخانه ملی نگهداری می شود.
ابراهیمیان در تشریح بعضی از مهم ترین نسخ خطی آثار عطار در کتابخانه ملی بیان نمود: یک نسخه خطی از «منطق الطیر»، کتابت به سال ۸۶۷ هجری قمری در کتابخانه ملی نگهداری می شود که دارای تذهیب زیبا بوده و این نسخه خطی با جدول کشی دولایه زر و جوهر آب لاجورد نگاشته شده است.
او افزود: یک نسخه خطی دیگر که شامل کلیات آثار عطار نیشابوری می شود هم در کتابخانه ملی نگهداری می شود که کتابت آن به سال ۸۴۷ هجری قمری برمی گردد و توسط «محمد ابن حاجی طالب نیشابوری» کتابت شده است. این نسخه به علت آرایه های زیبایی که دارد، احتمال می رود به سفارش یک شخصیت مهم حکومتی کتابت شده و به شکلی نسخه خطی سلطانی است.
ابراهیمیان به دیگر نسخه خطی کلیات آثار عطار نیشابوری در کتابخانه ملی که کتابت آن به شیوه «متن و حاشیه» و برای دوره تیموری است، اشاره نمود و اظهار داشت: کتابت این نسخه خطی متعلق به سال ۸۶۲ ق. است و شیوه کتاب آرایی آن برگرفته از مکتب هرات است.
او به یکی از قدیمی ترین نسخ خطی آثار عطار نیشابوری که در ارتباط با قرن هفتم هجری قمری و نزدیک به تاریخ و زمان زندگی عطار بوده اشاره نمود و اظهار داشت: این نسخه بر روی کاغذ اعلای سمرقندی با خط نسخ پخته ای کتابت شده که به دلیل افتادگی در آغاز و انجام تاریخ دقیق کتابت و نام کاتب مشخص نیست. اما از رسم الخط و نوع کاغذ برمی آید که در همان قرن ۷ ق. نگاشته شده است. این نسخه پیش از این در تملک زنده یاد استاد دکتر صادق کیا بوده است.
منبع:

1400/01/26
22:18:03
5.0 / 5
861
تگهای خبر: تاریخ , زندگی , كتاب , گنج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری