رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی اعلام كرد

سفرهای خارجی و داخلی ایرانیان چقدر كم شد؟

سفرهای خارجی و داخلی ایرانیان چقدر كم شد؟ به گزارش آثارنیوز رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی می گوید: سفر ایرانیان به خارج از کشور در تعطیلات نوروز نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ حدود ۸۵ درصد ریزش داشت. سفرهای داخلی هم حدود ۷۰ درصد کاهش را نشان داده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، ولی تیموری، معاون گردشگری هم با استناد به آمار اقامت در مراکز رسمی کشور اعلام نموده که سفرهای نوروزی تا ۹۶ درصد کاهش را در مقایسه با نوروز سال ۹۸ تجربه کرده است. او اعتقاد دارد با عنایت به محدودیت ها و ممنوعیت های سفر در نوروز ۹۹ باید آمارها را با سال ۹۸ مقایسه کرد.
به قول معاون گردشگری از ۲۸ اسفندماه سال ۹۹ تا سیزدهم فرودین ماه سال ۱۴۰۰، دو میلیون و ۵۵۷ هزار و ۸۴۱ نفر شب اقامت در مراکز تحت نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شده است. وی همینطور محاسبه کرده که اگر میانگین اقامت را دو شب درنظر بگیریم، نوروز سال جاری یک میلیون نفر سفر رفته اند. معاون گردشگری در این محاسبات، بدون درنظر گرفتن اسکان مسافران در مراکز غیررسمی، خانه های اجاره ای و شخصی، تنها به آمار اقامت در مراکز رسمی اکتفا کرده، این درحالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار در بهار سال ۹۸ از مجموع ۱۰۲ میلیون سفری که انجام شد حدود ۵۴ درصد بدون اقامت شبانه و ۴۶ درصد با اقامت شبانه بود که حدود ۶۰ درصد سفرهایی که اقامت شبانه داشت، به انگیزه دیدار دوستان و بستگان و اقامت در خانه آنها انجام شد.
با این وجود، حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ـ با استناد به آمار فروش بلیت پرواز، قطار، تور و اقامتگاه تخمین می زند سفرهای داخلی در نوروز ۱۴۰۰ تا حدود ۷۰ درصد کاهش داشته است. هرچند به قول او، در بعضی مناطق مثل کیش، ضریب اشغال اقامتگاه ها به ۷۰ درصد رسید و در مقابل شهرهایی مثل مشهد بیشتر هتل ها بدون مسافر و تعطیل ماندند و ضریب اشغال هتل های این شهر میانگین ۲۰ درصد بود.
رفیعی درباره کاهش سفرهای خارجی هم به ایسنا اظهار داشت: وضعیت اقتصادی به هم ریخته مردم و افزایش هزینه سفرهای خارجی و از سویی تناقض درباره سفر و استرداد هزینه ها در صورت لغو شدن پروازها سبب شد مردم کمتر سفر بروند و فکر می نماییم تا ۸۵ درصد ریزش سفرهای خارجی را در مقایسه با سال ۹۸ تجربه کرده باشیم. نوروز ۹۹ که مرزها بسته و پروازها تعلیق شده بود و سفری انجام نشد، ازاین رو معیار مناسبی برای قیاس نیست.
او افزود: توان اقتصادی مردم پایین آمده، از طرفی نرخ ارز بالا رفته است، اگر مردم تا چند سال پیش ترکیه را با پنج شش میلیون تومان می رفتند حالا باید نفری ۲۵ میلیون تومان بدهند.
وی در ادامه اظهار داشت: استقبال از تورها و سفرهای خارجی در نوروز ۱۴۰۰ بسیار پایین بود، به صورتی که بیشتر پروازهای مسیر پرسفری مثل ترکیه نیمه خالی انجام شد. برای مسیر ترکیه ۲۰۰ هواپیما در هفته مجوز پرواز دارند که معمولا در تعطیلات نوروز برای ۱۰۰ تا ۲۰۰ پرواز اضافه دیگر، دو کشور مجوز صادر می کردند، اما سال جاری نه تنها آن مجوزهای اضافه صادر نشد که تعداد پروازهای روزانه از ۲۸ به ۵ پرواز رسید. خیلی از آژانس های مسافرتی برخلاف تصورشان باز هم متحمل ضرر و زیان شدند.
رفیعی همینطور اظهار داشت: یک ماه مانده به تعطیلات نوروز نامه ای از معاون گردشگری منتشر گردید در خصوص این که هزینه تورها و سفرهای خارجی و داخلی در صورت لغو به خاطر شرایط کرونا پس داده نشود که بعد آنرا تکذیب کردند و گفتند خرید خدمات سفر تا سه ماه ضمانت شود تا درصورت لغو پرواز یا بسته شدن راه، هزینه مسافر سوخت نشود. همین تناقض در مسافران بی اعتمادی ایجاد کرد که در ریزش سفرها بی تأثیر نبود.

انتقاد از مدیریت سفرهای نوروزی
او مدیریت سفرهای نوروزی را گرفتار نوعی لجام گسیختگی و از هم گسستگی دانست و اضافه کرد: تا قبل از تعطیلات، اظهارات متناقض مردم را سرگردان کرده بود. مدیریت سفر هم بسیار ضعیف بود. در طول تعطیلات مدام پیام می دادند که سفر نروید و هر روز تغییر رنگ چند شهر را اعلام می کردند و ۷۲ ساعت برای ترک فوری آن مناطق ضرب الاجل می دادند. در ستاد ملی کرونا یک قانون تصویب می کردند بعد خلاف آن عمل می شد. با به انتها رسیدن تعطیلات هم مردم مقصر شناخته شدند.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ضمن اشاره به اتهاماتی که متوجه صنعت توریسم شده با عنایت به وخیم تر شدن اوضاع کرونا در کشور، اظهار نمود: اگر مراکز گردشگری آلوده هستند و عامل آلوده شدن مسافران به کرونا بوده اند وزارت بهداشت گزارش دهد. تمام پروتکلهای بهداشتی در اماکن گردشگری رعایت می شود، وگرنه حتما وزارت بهداشت مثل رستوران ها و یا سایر مراکز از آنها نام می برد. بهتر است وزارت بهداشت مراکز درمانی را در حاشیه امنیت نگه دارد که مردم برای پیگیری امور درمانی از حضور در آنها گرفتار واهمه هستند.
او اضافه کرد: اگر وزیر بهداشت نگران انتقال ویروس جهش یافته از ترکیه به ایران است، آمار دقیق عرضه نماید که این تعداد مسافر از ترکیه مبتلا شده اند. چرا با مستندات و منطق با مردم صحبت نمی شود؟ متاسفانه ما فقط آمارسازی بلدیم، مثلا در زمان محمدشریف ملک زاده در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر بود و ۵۰ درصد این جمعیت هم اصلا سفر نمی رفت، آمار می دادند در نوروز ۱۲۰ میلیون نفر توریست داشته ایم. حالا هم که ویروس کرونا است، از این طرف بوم افتاده اند و آمار می دهند یک میلیون نفر سفر رفته اند. این آمارها کجا ثبت شده است که حتی ما بعنوان دست اندرکار گردشگری به آن دسترسی نداریم، آیا سایر دوائر نظارتی به این آمارها دسترسی دارند؟ ما را قانع کنید، مستندات عرضه دهید و سلیقه ای حرف نزنید.
منبع:

1400/01/21
11:40:10
5.0 / 5
366
تگهای خبر: اقامت , پرواز , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری