گردشگری و میراث فرهنگی در سال گذشته_۱

سرنوشت هتلداران از تعطیلی تا ضرر میلیاردی

سرنوشت هتلداران از تعطیلی تا ضرر میلیاردی آثارنیوز: هتلها اوایل سال 99 جزو مشاغل پرخطری بودند که باید تعطیل می شدند یعنی درست زمانی که می توانستند ضررها را جبران کنند. تا اینکه اعلام گردید تنها اقامت در هتلها می تواند خطر سفر را کمتر کند.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ همزمان با شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ و اعلام قرنطینه خانگی در روزهای عید نوروز ۹۹ وزارت میراث فرهنگی نیز بایستی تلاش می کرد تا وضعیت فعالان صنعت گردشگری را به یک نقطه ایده آل برساند چون خیلی از آنها ضرر کرده بودند و ایام عید منتظر بودند تا این ضررها جبران شود اما درست در همین ایام اعلام گردید که همه باید در خانه بمانند و کسی به جایی سفر نکند. هتل ها نیز برای مدتی تعطیل بودند چون از نظر ستاد کرونا مراکز اقامتی و هتل ها جزو مشاغل پر خطر محسوب می شدند. بدین سبب در روزهای عید تنها تعدادی از آنها باز بودند آن هم با این توجیه که تعدادی از افراد برای ماموریت به استانی می روند و باید مراکز اقامتی برای این افراد باز باشد. در این میان خیلی از هتل ها بسته شدند به این علت که مسافر نداشتند و باز بودن آنها توجیه اقتصادی نداشت. بدتر اینکه هتلداران نمی دانستند تا چه زمانی این وضعیت ادامه خواهد داشت. بعد از عید دستور بازگشایی هتل ها با رعایت پروتکل ها و ضوابط بهداشتی داده شد اما باز هم بسیاری از هتلداران به سبب نبود توجیه اقتصادی، حاضر به بازگشایی هتل ها نشدند. این وضعیت هنوز هم ادامه دارد به ویژه در شهرهای کوچک. چون هتلدار می بایست حقوق کارکنان و مواد مصرفی هتل و هزینه انرژی را می پرداخت. بعنوان مثال هنوز در شهر مشهد حدود ۴۰ درصد هتل ها به وضعیت سابق برنگشته اند. هر زمان نیز که ایام تعطیلات وجود داشت، هتل ها باز هم سطح اشغال زیادی نداشتند چون یا مسئولان می گفتند که مردم به سفر نروند و یا مردم خودشان حاضر به مسافرت نمی شدند مگر تعداد اندکی. جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور خرداد ماه سال ۹۹ اظهار داشته بود: غیر از کیش، آذربایجان شرقی و برخی استان های شمالی، ضریب اشغال سایر هتل ها در استان های دیگر کمتر از ۵ درصد است. یک هزار میلیارد تومان از کاهش درآمد مربوط به ماه اسفند و ۲ هزار میلیارد مربوط به فروردین و ۱۵۰۰ میلیارد از کاهش درآمد نیز مربوط به اردیبهشت بوده است. در ۲۰۷۰ هتل و هتل آپارتمان زیرمجموعه جامعه هتل داران، ۷۵ هزار کارمند به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند که با از دست رفتن درآمد هتل ها، پرداخت حقوق این افراد با مشکل روبه رو شده است.
در این میان غیر از بیکاری افرادی که در هتل ها مشغول به کار بودند، خیلی از هتل ها در شهرهای مختلف به تعطیلی کشانده شدند. همین طور طبق اعلام جامعه هتلداران، از شروع کرونا تا بهمن ماه؛ هتل ها ۱۴ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ضرر داده اند. هنوز هم درصد رزرو هتل ها خیلی کم است، می توان گفت میانگین کشوری درخواست رزرو هتل برای ایام نوروز کمتر از ۱۵ درصد است. این درحالی است که معمولاً در این ایام میانگین تقاضا برای رزرو بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بود. از طرف دیگر هتلداران اعلام می کنند که بااینکه وزارت میراث فرهنگی اعلام نمود پیگیر امهال سه ماهه مالیات برای هتلداران است، اما سازمان امور مالیاتی تعدادی از هتلداران را به سبب نپرداختن مالیات جریمه کرده و یا به آنها اخطار داده است. همین طور بسیاری از هتلداران وام ۱۲ درصدی کرونائی پیشنهاد داده شده را دریافت نکرده اند چون هم به نظر آنها سود این وام زیاد است و هم اینکه هتلداران را مقروض تر خواهدنمود. بدین سبب تسهیلاتی که باید داده می شد، تا آنها از وضعیت رکود بیرون بروند نیز در طول سال ۹۹ به کارشان نیامد. با وجود اینکه در اوایل سال ۹۹ اعلام گردید هتل ها یکی از مشاغل پرخطر هستند و باید تعطیل شوند و دراین زمینه نیز اظهارات متناقضی وجود داشت اما امسال اعلام گردید تنها اقامت در هتل و داشتن مدرک رزرو هتل می تواند سفر مسافران نوروزی را از نظر سلامت تضمین کند بنا بر این اعلام گردید اقامت در هتل های مجاز و دارای مجوز از طرف وزارت میراث فرهنگی یکی از موارد رعایت کردن پروتکلهای بهداشتی مربوط به سفر خواهد بود. البته باز هم این وضعیت مانند سال های قبلتر نخواهد شد چون همچنان محدودیت سفر و تردد در بعضی از شهرها و استانها وجود دارد و خیلی ها در روزهای عید به سفر نمی روند و طبعاً هتل ها نیز در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی مسافری نخواهند داشت.


منبع:

1400/01/03
13:27:06
5.0 / 5
708
تگهای خبر: اقامت , بنا , زمینه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری