عمرانی مطرح كرد؛

ورود پژوهشگاه میراث فرهنگی به حوزه بوم گردی ها

ورود پژوهشگاه میراث فرهنگی به حوزه بوم گردی ها به گزارش آثارنیوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: دستورالعمل بوم گردی های 8 استان برای ارتقای کیفیت آنها در مرحله نهایی است تا بوم گردی ها طبق آن بتوانند وارد مرحله ارزیابی، نظارت، پایش و بهره برداری شوند.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، بهروز عمرانی در نشست خبری اختتام سال ۹۹ به ارائه عملکرد پژوهشگاه میراث فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: در پرونده های ثبت جهانی میراث فرهنگی مانند کویر لوت یا جنگل های هیرکانی، فصلی برای بازدیدکنندگان دیده نشده است. پژوهشگاه میراث فرهنگی دراین زمینه دستورالعمل بهره برداری پایدار را توسط گروه میراث طبیعی پژوهشکده گردشگری و منابع طبیعی دانشگاه تهران در دست انجام دارد. امیدواریم که نتایج آن به تدوین و تدقیق مسیرها برای گردشگران کمک نماید. دراین زمینه مکاتباتی با استان هایی که جنگل های هیرکانی در آنها واقع شده انجام گرفته است. مانند سمنان، گلستان، گیلان و مازندران.
وی اظهار داشت: اطلس زبانی کشور از سال ۴۸ شروع شده بود اما در سال ۹۹ اطلس زبانی استان کرمان به اتمام رسید و الان آماده رونمایی است. اطلس سیستان و بلوچستان در مراحل نهایی است. برای نخستین بار اطلس زبانی سمنان نیز تکمیل شد. امیدواریم بتوانیم روی اطلس زبانی استان های هدف که در سال ۱۴۰۰ سمنان و یزد هستند، کار نماییم. اطلس زبانی مثل بررسی دیرینه شناسی است. همانطور که بررسی دیرینه شناسی به ما کمک می نماید که چهارچوب و چشم انداز لازمه را از روند جریان فرهنگی در یک منطقه داشته باشیم و کاوش ها و گمانه زنی ها بعد از آن اتفاق می افتد؛ در اطلس زبان شناسی نیز همچنین است یعنی مطالعات گسترده را در قالب اطلس انجام می دهیم و آن اطلاعات می گوید که درباره گویش و زبان در خطر چه افقی دیده می شود و مطالعات ما را هدایت می کند به این سمت که زبان در خطر را هم در دستور کار قرار دهیم. این مساله برای پژوهشکده زبان شناسی حاکمیتی است. گزارش اولیه زبان در خطر استان سیستان و بلوچستان و کرمان ارائه شد.
عمرانی اظهار داشت: وزیر میراث فرهنگی به موضوع گردشگری سواحل ورود پیدا کرده است ما تفاهمنامه ای با منطقه آزاد چابهار در همه موضوعات میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری امضا کردیم. این تفاهمنامه با پژوهشگاه اقیانوس شناسی نیز منعقد شد که از ظرفیت های آنها نیز استفاده نمائیم.
تکلیف نقشه باستان شناسی
وی درباره نقشه دیرینه شناسی نیز اظهار داشت: این نقشه از چندین سال پیش مطرح می شد اما زیرساخت لازم را نداشت. قرارداد ۲۰۰ میلیون تومانی بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشگاه تهران برای ایجاد سامانه به امضا رسید و نزدیک به هزار اثر از کرمان و کوهبنان، انار و قلعه گنج وارد سامانه شده است که میزان خطای آن زیر صفر است. بدین سبب اگر پروژه هایی در امر توسعه شکل می گیرد می توان این مطالعات را در اختیار آنها قرار داد.
وی بیان کرد: شاید بتوانیم اطلاعات ده هزار اثر را در سامانه دیرینه شناسی تا یکی دو ماه آتی داشته باشیم که کار بسیار بزرگی است.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: پروژه جیرفت یکی از آثار برجسته در حوزه تمدنی ماست از لحاظ تراز ارزشی نیز بسیار بالاست. این مجموعه چندین سال بعنوان سایت موزه ترد شده بود اما کار نقشه برداری و تعیین حریم و عرصه انجام گرفت و بیش از ۵۰ گمانه در محدوده آن برای تطبیق حریم و تعیین عرصه زده شد و عرصه به بیش از سه برابر توسعه پیدا کرد.
وی اضافه کرد: نزدیک به سه هفته پیش مجله نشنال جئوگرافی در ۱۱ صفحه درباره نتایج مطالعات دیرینه شناسی در منطقه جیرفت مطالبی نوشت که این اتفاق بدون هزینه برای ما یک دستاورد بزرگ برای معرفی منطقه جیرفت در سطح بین المللی بود.
وی افزود: اطلس مردم نگاری سرزمین ۱۳ بخش دارد مانند پوشاک، خوراک، طب سنتی، اطلس رویدادها و … است. ۲۱۸۶ مدخل استخراج شده است. این اطلاعات مقرر است خوراک بوم گردی ها شود.
عمرانی بیان کرد: طی مکاتباتی با همه اداره های کل میراث فرهنگی استانها اعلام کردیم برای مشارکت، آموزش و احیای هنرهای سنتی آمادگی کامل داریم. بانک هنرمندان استانها را جمع آوری کرده ایم. دستگاه های بافندگی قدیمی به جهت ابعاد و اندازه خانه های روستایی بسیار بزرگ بوده است. طرحی را پژوهشکده به انجام رساند که ابعاد این دستگاهها بدون کم شدن کیفیت، کوچک تر شود. قرار شده که این دستگاهها در یکی از بوم گردی ها رونمایی شود. همین طور بازآفرینی قیچک انجام و قرار شده که از این ساز در ارکستر استفاده گردد.
پایش موزه ها
وی درباره پایش موزه های کشور نیز بیان کرد: نزدیک به ۷۴۰ موزه در کشور داریم. در موضوع حفاظت پیشگیرانه، می خواهیم آثار منقول پایش شود. این کار در قالب طرح موزه سبز قرار دارد. می خواهیم موزه ها را به ترتیب به جهت ارتقای سطح خدمات به گردشگران و حفاظت بیشتر از آثار پایش نماییم.
عمرانی اظهار داشت: دستورالعمل یکپارچه برای موضوع بوم گردی ها داشته ایم اما یکی از خاصیت های منحصر به فرد ایران، تنوع اقلیمی است که یکی از شاخصهای آن ایجاد تنوع فرهنگی بوده است پس اگر قرار شد که بوم گردی داشته باشیم باید متناسب با آن تنوع فرهنگی باشد. در این زمینه پژوهشکده گردشگری قراردادی را بسته است و دستورالعمل بوم گردی ۸ استان را در مراحل نهایی قرار داده اند. ما برای ارتقای کیفیت بوم گردی ها وارد این دستورالعمل شده ایم تا بوم گردی ها طبق آن بتوانند وارد مرحله ارزیابی، نظارت، پایش و بهره برداری شوند.
وی اظهار داشت: در استان سیستان و بلوچستان پروژه ای را با نام سفیدکوه اجرا کردیم که قصد آن شناسایی روستاهایی بود که بافت تاریخی آنها مشابهت های زیادی با روستاهای قبل از تاریخی از دوره نوسنگی تا دوره تاریخی داشته اند. در منطقه نیکشهر سه روستا شناسایی شد که معماری پلان دایره ای دارند. مطالعات بافت روستا، زبان شناسی، هنرهای سنتی و… انجام شد. هنرهای سنتی آنها را مستند کردیم. این گزارش را به مونسان دادیم و وی گفت چه خوب بود که در زمینه آب و برق و جاده هم به آنها کمک می کردید. باتوجه به توافق نامه ای که با استان داشتیم و با بهره گیری از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد توانستیم برای آنها پلن خورشیدی نصب نماییم. این روستا امروز برق دارد.
عمرانی همین طور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه چرا پژوهشگاه میراث فرهنگی در حوزه اتفاقاتی که محوطه های باستانی را تحت تاثیر قرار می دهد هیچ واکنشی ندارد توضیح داد: من نظرات فنی خودرا درباره مطالعات دیرینه شناسی در جلسات ارائه می کنم اما اینکه این پروژه ها چقدر می تواند به آن محوطه ها لطمه بزند و یا اینکه این مجوزها چه اتفاقی رقم می زند دست من نیست. کار من جدا از معاونت میراث فرهنگی است. من حوزه مطالعات را انجام می دهم کارهای اجرائی و یا واکنش به عملیات اجرائی بر عهده من نیست.


منبع:

1399/12/29
13:08:56
0.0 / 5
798
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری