مخالفت بوریس جانسون با بازگرداندن مرمرهای پارتنون

مخالفت بوریس جانسون با بازگرداندن مرمرهای پارتنون آثارنیوز: «بوریس جانسون» با اعتقاد بر قانونی بودن حضور مرمرهای پارتنون در بریتانیا با بازگرداندن این آثار به یونان مخالفت کرد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، «بوریس جانسون» نخست وزیر بریانیا در جریان گفت وگویی با یک روزنامه یونانی با استرداد مرمرهای پارتنون مخالفت و اظهار نمود این آثار به صورت قانونی تحت مالکیت بریتانیا درآمده اند.
«جانسون» در قسمتی از این مصاحبه اظهار داشت: «مرمرهای پارتنون باتوجه به قوانین اجرائی آن دوره به صورت قانونی تحت مالکیت «لرد الگین» درآمده اند.»
«جانسون» همین طور بیان کرد این مجسمه های ۲۵۰۰ ساله که بطور معمول با نام «مرمرهای الگین» شناخته می شوند بطور قانونی در مجموعه موزه بریتانیا قرار گرفته اند.
این مجسمه ها موضوع کشمکش طولانی بین یونان و بریتانیا بوده اند. این مرمرها در حوالی سال ۱۸۰۰ توسط اشراف زاده اسکاتلندی به نام «توماس بروس» که با نام «لرد الگین» شناخته می شود از معبد «پارتنون» در آکروپولیس جدا و به بریتانیا منتقل شدند.
«الگین» این مرمرها را به دولت بریتانیا فروخت و دولت در سال ۱۸۱۷ این آثار را به موزه بریتانیا سپرد تا در یکی از مشهورترین نمایشگاه هایش به نمایش گذشته شود.
«جانسون» درحالی مدعی تعلق داشتن این مجسمه ها به بریتانیاست که یونان درحال آماده شدن برای برگزاری جشن دویستمین سال یادبود انقلاب ۱۸۲۱ این کشور است.
برای برگزاری این جشن و این مناسبت، نخست وزیر یونان از بریتانیا خواسته بود در ازای ارسال موقت آثار تاریخی که هیچ گاه یونان را ترک نکرده اند، این مجسمه ها را بطور موقت از بریتانیا به امانت بگیرد.
«جانسون» که معمولا تعطیلاتش را در خانه پدرش واقع در یونان سپری می کند اعلام نمود اگرچه احساسات قوی مردم یونان و نخست وزیر آنرا نسبت به این مرمرها درک می کند اما این آثار بازگردانده نمی شوند.
بریتانیا سال هاست که معتقد می باشد این مرمرها توسط «لرد الگین» با مجوزی از طرف ترک های عثمانی حاکم بر یونان از کشور خارج شده اند اما یونان معتقد می باشد این مرمرها دزدیده شده اند.
این اولین باری است که «بوریس جانسون» در مقام نخست وزیر درباره این مساله اظهارنظر کرده است. اما موضع او درباره این مرمرها سال ها پیش زمانی که او بعنوان شهردار لندن مشغول فعالیت بود مشخص شده بود. در آن زمان او پیشنهاد «جورج کلونی» هنرپیشه مشهور هالیوودی درباره بازگرداندن این مرمرها را مورد انتقاد قرار داده بود.
وزیر فرهنگ یونان سال قبل بار دیگر اشاره کرد این مرمرها ربوده شده اند و باید به «آتن» بازگردند.1399/12/24
12:39:23
0.0 / 5
890
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری