گزارش آثارنیوز؛

اظهارات مختلف درباره ممنوعیت سفر به شهرهای گردشگری

اظهارات مختلف درباره ممنوعیت سفر به شهرهای گردشگری به گزارش آثارنیوز چند روز دیگر سال نو می رسد اما هنوز مردم نمی دانند باید سفر بروند یا نه. هنوز حجت بر مسافران تمام نشده چون وزارت میراث فرهنگی مجوز برگزاری تور می دهد و وزیر بهداشت التماس می کند سفر نروید.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ سفرهای عید نوروز سال جاری هم مانند نوروز دو سال پیش با مشکل روبرو شده است اگر دو سال پیش، سیل در بعضی از استان های گردشگری مانند فارس و لرستان اجازه سفر را به ایرانیان نمی داد؛ عید نوروز سال ۹۹ هم ویروس کرونا، مردم را خانه نشین کرد. نوروز ۱۴۰۰ هم به همین منوال پیش می رود و باز هم سفر در روزهای نوروز به استان هایی که وضعیت بحرانی به لحاظ انتشار ویروس دارند ممنوع خواهد بود و یا با محدودیت هایی رو به روست.
این ممنوعیت ها را برای استان هایی با رنگ بندی قرمز و نارنجی اعلام نمودند در اینباره حسین ذوالفقاری رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: سفر به شهرها و از شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی ممنوع می باشد و از ۲۵ اسفند ماه که رنگ بندی شهرها اعلام می شود، تا ۱۵ فروردین ماه به همان منوال خواهد بود. چنانچه در طول تعطیلات وضعیت شهری تغییر کند و قرمز یا نارنجی شود، مسافرین سه روز مهلت دارند که از آن شهر بیرون بروند و مسافری هم نمی تواند وارد آن شهر شود.
ویزای مرگ!
از آن طرف سعید نمکی وزیر بهداشت از مردم بارها خواهش کرده سفر نروند او اظهار داشت: اولاً من بعنوان وزیر بهداشت تقاضا کرده بودم که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بحث سفر را منتفی کرده و از مردم تقاضا نماییم که کمک و همراهی کنند. ما التماس کردیم که سفر نباشد. وزیر بهداشت در جمهوری اسلامی ایران همیشه باید خواهش کند، تمنا کند، دست ببوسد و پا ببوسد تا بلکه بتواند یک قدم بردارد. درحالی که در جاهای دیگر دنیا وقتی وزیر بهداشت بنویسد که فلان چیز آره یا خیر، دیگر تمام است.
نمکی اظهار داشت: تقاضا می کنم که حتی اگر همه دروازه ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید. رفتن همانا و گرفتار شدن در این دام هم همان. نگذاریم خوزستان های دیگری ایجاد شود. خطرناک ترین عامل در چرخش ویروس موتاسیون یافته سفر است. حتی اگر بلیت و هتل مجانی هم برایتان فرستادند، این را بدانید که دارند برایتان ویزای بیماری و مرگ می فرستند.
از اظهارات پراکنده متأسفم!
اما از طرفی وزارت میراث فرهنگی در حال تدارک سفرهای نوروزی به استان های مجاز است. در چند روز اخیر آنقدر این اظهارنظرها متفاوت و زیاد بود که علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره اینکه اظهارات پراکنده ای در مورد سفرهای نوروزی وجود دارد، اظهار داشت: من هم از این اظهارات پراکنده و ضد و نقیض متأسفم. محور کار ما تصمیمات ستاد ملی کرونا بوده و خواهد بود و هر طور ستاد تصمیم بگیرد محور عملکرد ماست. آن چه ما تا کنون گفته ایم دقیقاً آن چیزی بوده که در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا و یا خود ستاد ملی کرونا به تصویب رسیده است. این که پس از آن جلسات حرف های دیگری بیان می شود مطلوب نمی باشد.
مونسان اضافه کرد: برای اجرای آن چه ستاد ملی تصمیم بگیرد آمادگی داریم. تصمیمات جلسه ستاد ملی این است که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. از قبل هم بود و ما هم دائم این را گفته ایم و بنابراین از عموم مردم خوب مان درخواست عاجزانه داشتیم که این مدت پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند تا در روزهای نوروز همه شهرها از حالت قرمز و نارنجی بیرون بروند و اماکن سفر مهیا شود.

او با بیان اینکه صحبت از سه دسته سفر مطرح بوده است، اظهار داشت: دسته اول سفرهای برنامه ریزی شده است. همکاران ما در وزارت بهداشت تأیید می کردند که درباره سفرهای برنامه ریزی شده و مدیریت شده که در چارچوب تورها انجام می شود و از نقطه مبدا تا اقامت و مقصد و برگشت به مبدا کاملاً تحت پروتکلهای بهداشتی است، دغدغه ای ندارند. تا کنون هم گزارشی در خصوص کرونا در هتل ها نداشتیم که نشان دهنده اقدام خوب بخش گردشگری کشور بوده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: نوع دوم اقامت در مراکز گردشگری با خودرو های شخصی بود. وزارت بهداشت روی این هم دغدغه ای نداشت. اما نوع سوم سفرهای بدون برنامه و غیر مدیریت شده است که آمادگی داشتیم هر سختگیری روی آن اعمال شود، چونکه چیزی هم عاید بخش گردشگری کشور نمی نماید. این توافقی بوده که انجام شده، اما باز هم هرچه ستاد ملی تصمیم بگیرد ما آمادگی انجام آنرا داریم.
اعلام شهرهای ممنوعه برای سفر در تعطیلات آخر هفته
با این حال تکلیف برای سه استان شمالی کشور تقریباً مشخص شده است در اینباره رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا ممنوعیت های تردد کرونایی به سه استان شمالی و هشت شهر و جزیره مسافرپذیر را شرح داد.
سرهنگ احمد شیرانی درباره محدودیت های ترافیکی کرونا در بعضی از استان های مسافرپذیر اظهار داشت: پلیس برابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کرده و بر حسب مصوبه پیشین سفر خودرو های دارای پلاک غیر بومی به سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان ممنوع می باشد. همینطور پلاک های غیر بومی اجازه ورود به شهرهای مسافرپذیر مشهد، قم، اصفهان، شیراز، بوشهر، بندرعباس، کیش و قشم را هم ندارند.
شیرانی با اشاره به اینکه ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز استان خوزستان و همینطور دیگر شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی در سرتاسر کشور هم پابرجا می باشد، اظهار داشت: اعلام شهرهای قرمز و نارنجی از راه وزارت بهداشت و سامانه ماسک انجام می شود و شهروندان می توانند برای اطلاع از وضعیت شهرهای قرمز و نارنجی که سفر به آنها ممنوع می باشد از این دو طریق اقدام نمایند.
افرادی که نمی توانند پروتکل ها را رعایت نمایند سفر نروند
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هم در اظهارنظر جدیدی تقریباً تکلیف را مشخص کرده و گفته است: در مصوبه ستاد کرونا مقرر شده است که شهرهای قرمز و نارنجی سفر ممنوع باشد اما بقیه شهرستانها و شهرها سفر آزاد است. سفارش می نماییم اگر افرادی فکر می کنند که قدرت و شرایط رعایت پروتکل ها را ندارند از سفر اجتناب کنند.
همدان مشکلی برای ورود مسافر ندارد
از سویی بعضی از استان ها اعلام نموده اند که چه محدودیت هایی برای سفر به شهرهایشان دارند. در این میان وضعیت استان همدان بهتر است چون آزادبخت معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان اظهار داشت: اگر شرایط رو به بهبودی برود، می توانیم پذیرش مسافر هم داشته باشیم، کما اینکه اغلب شهرستان های استان دارای وضعیت زرد هستند و حضور مسافر در آن مانعی ندارد.
وی با تکیه بر اینکه مسافرانی که وارد همدان می شوند باید رعایت کامل نکات بهداشتی را داشته باشند اضافه کرد: اگر هتل ها در صورت مصوبه ستاد ملی مقابله کرونا مجاز به فعالیت در روزهای نوروز بودند، باید شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمایند و در صورت اعلام تعطیلی هتل ها، فعالیت آنها تخلف خواهد بود.
مسافران گیلان بازگردانده می شوند
سرهنگ جاور صفاری رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به اینکه تابع ستاد تصمیمات مقابله با کرونا برای اجرای طرح ها و برنامه هستیم، اظهار داشت: بر مبنای مصوبه قبلی، سفر به استان گیلان ممنوع می باشد. بنا به قانون کسانی که به شهرهای نارنجی تردد کنند مشمول ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.
سرهنگ صفاری با اشاره به اینکه به صورت معمول کسانی که می خواهند بدون مجوز وارد گیلان شوند با تذکر بازگردانده می شوند، از مردم خواست به علت شرایط کرونایی از تردد به استان بپرهیزند.
سفر به شیراز از هر مقصدی با خودروی شخصی ممنوع شد
با تصمیم ستاد استانی و شهرستانی مدیریت بیماری کرونا، از آخرین هفته سال ۹۹ تا آخر تعطیلات نوروزی، سفر به شیراز برای خودرو های با پلاک غیربومی، ممنوع خواهد شد؛ ممنوعیتی که شامل حال پلاک های شهرستان های فارس هم می شود.
جانشین استاندار فارس در ستاد مقابله با کرونا، سفر به شهر شیراز، از هر مقصدی با خودروی شخصی، با هدف کمک به قطع زنجیره انتقال کروناویروس، در کل تعطیلات آخر سال و نوروز، ممنوع می باشد.
عبدالرضا قاسمپور ضمن اشاره به اینکه برای خودرو های متخلف، جریمه ۵۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته و اعمال می شود، اظهار داشت: سفر با وسایل نقلیه عمومی زمینی، ریلی و هوایی، مشروط به اسکان در مراکز اقامتی مجاز، امکان پذیر خواهد بود.
معاون استانداری فارس همینطور تصریح کرد که مراکز گردشگری و تفریحی هم با شرایطی خاص پذیرای بازدیدکنندگان است بطوری که علاقه مندان باید از قبل بلیت این مراکز را تهیه کرده باشند. مردم عزیز شیراز میهمان نواز هستند، اما نوروز ۱۴۰۰، با عنایت به شرایط خاص شیوع ویروس کرونا، دروازه های این شهر به روی مسافران بسته خواهد بود.
هرمزگان ممنوع!
معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان اظهار داشت: از ۲۰ اسفندماه در همه ورودی های هرمزگان آزمایش کرونا انجام می شود و مسافران بدون تست کرونا اجازه ورود به شهرستان های استان را ندارند.
علی رئوفی اضافه کرد: در جلسه ستاد کرونای استان مصوب شده است که دریابانی و نیروی انتظامی با قایق هایی که مسافرین را به صورت غیرمجاز منتقل می کنند، برخورد کند.
رئوفی بیان نمود: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا مسافرت به شهرهایی که وضعیت آنها آبی یا زرد است ممنوع نیست، ولی هرمزگان به علت اینکه استانی مسافرپذیر است سفر کردن به آن ممنوع می باشد.

تعطیلی بازارها و اماکن تفریحی چابهار
فرماندار ویژه چابهار اظهار داشت: ورود به چابهار برای مدت یک ماه ممنوع و همه بازارها و اماکن تفریحی شهرستان از ۲۰ اسفندماه تعطیل می باشد.
رحمدل بامری اظهار داشت: به علت شروع موج چهارم انتشار کرونا و مشاهده شدن کرونای انگلیسی در استان و عدم رعایت مردم و مسافرین که باعث ازدحام اماکن عمومی، تجاری و گردشگری شده، بندر اقیانوسی چابهار به مدت یک ماه محدود و ورود ممنوع می شود.
فرماندار ویژه چابهار اضافه کرد: طبق تصمیم ستاد کرونا شهرستان از تاریخ ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین سال جدید محدودیت و ممنوعیت تردد همه خودرو های غیربومی، فاقد مجوز و ورود مسافرین و گردشگران به شهرستان چابهار ممنوع می باشد.
سفر به کیش با مدرک رزرو هتل
سفر به بعضی از جزیره ها هم با مشکلاتی برای مسافران رو به رو خواهد بود چون طبق مصوبات جلسه ستاد نوروزی کیش ورود مسافران بدون خودرو هم از مسیر دریایی به جزیره کیش به غیر از افراد دارای مدرک مالکیت و یا اجاره سالیانه منزل مسکونی، افراد شاغل و یا دارای مدرک رزرو هتل در فاصله زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ممنوع خواهد بود. همینطور نصب چادر و برگزاری کمپ های موقت در روزهای نوروز ۱۴۰۰ به صورت کلی ممنوع می باشد.
این طور که به نظر می آید سفر اگر در بعضی از شهرها هم مشکلی نداشته باشد، اساسا برای سفر با خودروی شخصی مشکلاتی پیش روی مسافران خواهد بود. اما مسافرانی که می خواهند با وسایل نقلیه عمومی سفر کنند، هم محدودیت هایی دارند همچون عرضه تست منفی کرونا به بعضی از ورودیه شهرها و یا عرضه مدرک رزرو هتل.
ضمن اینکه امکان دارد بعضی از مسافران به هنگام ورود به یک شهر گردشگری متوجه شوند بعضی از اماکن گردشگری آن شهر خدمات نمی دهند ازاین رو با مشکل رو به شوند. بنابراین باید پیش از سفر، شرایط پذیرش مسافر در شهر مقصد را بدانند.

1399/12/23
12:24:27
0.0 / 5
413
تگهای خبر: اقامت , بنا , تاریخ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری