كشتی باقی مانده از جنگ را اوراق می كنند!

كشتی باقی مانده از جنگ را اوراق می كنند! آثارنیوز: یک کارشناس مرمت و احیای بناها و بافت های تاریخی می گوید یکی از کشتی های باقی مانده از هشت سال جنگ تحمیلی که در اروند صغیر پهلو گرفته و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مینوشهر شمرده می شود، در حال اوراق شدن است.


نجلا درخشانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه از چند شب گذشته افرادی در حال اوراق کشتی موسوم به «آریا بوم» هستند که یکی از کشتی های باقی مانده هشت سال دفاع مقدس شمرده می شود، ادامه می دهد: این در حالیست که این کشتی به گِل نشسته بخش مهمی از گردشگری صنعتی و جنگ در منطقه آزاد اروند بوده و با جذب سرمایه گذار و تغییر کاربری پس از مرمت، می توانست به یک رستوران متحرک تبدیل گردد و بخش مهمی از گردشگری آبی و شکم گردی را به خود اختصاص دهد.
وی در ادامه بیان می کند: این کشتی باقی مانده از چند دهه گذشته را حتی می توان یکی از مکان رویدادهای هشت سال دفاع مقدس برشمرد که بواسطه استفاده از آن در آن دوران قصه ها و حکایت هایی را در دل خود پنهان کرده و می تواند موضوع یک فیلم سینمایی یا تالیف رمان باشد و حتی از طرف دیگر امکان استفاده از آن بعنوان یکی از مناطق برای عکاسی در غروب خورشید وجود دارد.


وی با تاکید بر این که نام این کشتی به وسعت ایران باستان است و جسمش در کنار اروندِ همیشه خروشان قرار گرفته و امروز بعنوان قسمتی از جاذبه های مینوشهر و آبادان است، این پرسش را مطرح می کند که چرا در منطقه آزادِ اروند پتانسیل ها به آسانی نابود می شوند، آن هم در صورتیکه کشورهای دیگر جاذبه ای ندارند و حتی گاهی مجبور به خلق آن می شوند تا بتوانند گردشگر جذب کنند، اما مساله این است که با وجود داشتن این فرصت ها و پتانسیل ها در کشور، با بی تدبیری آنها را تخریب و حذف می نماییم.
درخشانی با اشاره به اینکه در کشورهایی مانند فرانسه، روسیه، ژاپن و آلمان که درگیر جنگ های جهانی اول و دوم بوده اند، بخش های زیادی از آثار بجای مانده از جنگ را یا با تغییر کاربری در کنار حفظ کالبد بیرونی، یا به همین فرم نیمه تخریب شده حفظ نموده اند و سالانه میلیون ها دلار بوسیله جذب گردشگر و بازدید از این اماکن درآمد دارند، تاکید می کند: آنها به این باور رسیده اند که خیلی از حوادث، رویدادها و پدیده ها در دنیای پست مدرن، امکان تبدیل شدن به محصول و مقصد گردشگری را دارند.


او ادامه می دهد: چرا ما باور نمی نماییم صنعت گردشگری بخش مهمی از اقتصاد هر کشوری را می تواند بر دوش بکشد؟ کشوری مانند ایران که از نظر تاریخ و تمدن دیرینه و وقایع متفاوتی که در هر نقطه آن شکل گرفته، باید حرف اول را در عرصه گردشگری به جهان بزند، اما متاسفانه به سبب برنامه ریزی نکردن اصولی و سیاست گذاری های غلط، نابودی این ارزش ها و درواقع نابودی فرهنگ، اصالت و تاریخ منطقه ای را که این جاذبه ها در آن قرار گرفته اند، رقم می زند.
او با تاکید بر این که باید به این مساله فکر نماییم که اقتصادی که تنها متکی و وابسته به صنعت نفت می باشد، دیر یا زود شکست می خورد، می گوید: بدین سبب باید سیاست های ملی و بین المللی را به سمت توسعه و رشد تنها صنعت بدون دود و سپید سوق دهیم تا مبادا نسل های آینده نیازمندِ کشورهای بیگانه شوند؛ چون گردشگری بعنوان بزرگ ترین منبع تولید ناخالص داخلی و اشتغال به تمام بخش های اقتصادی یک کشور مربوط می شود و اثرات خودرا بر همه مؤلفه های اقتصادی سایر حوزه های وابسته به آن می گذارد و گاهی می تواند پایه و اساس اقتصاد یک کشور را نیز تشکیل دهد.
درخشانی از مسئولان شهری، شهرداری مینوشهر و خرمشهر و شورای شهر مینوشهر بعنوان ارگان های مسئول و تأثیرگذار درخواست نمود تا با این قضیه برخورد جدی کرده و از تخریب بخش مهمی از گردشگری و خاطرات مردم این شهر جلوگیری نمایند.


کشتی آریابوم شناور به جامانده از هشت سال جنگ تحمیلی در اروند صغیر یکی از جاذبه های تفریحی و تاریخی خرمشهر است. اروند صغیر از مینوشهر عبور می کند. این جزیره کوچک در مرز آبی مشترک با کشور عراق است که بواسطه رودخانه اروند صغیر از آبادان جدا شده است. گفته می شود این کشتی مدتی قبل توسط مالک جدیدی خریداری شده است.


منبع:

1399/12/22
14:15:32
0.0 / 5
1115
تگهای خبر: بنا , تاریخ , تمدن , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری