افزایش فرصت فعالیت بیشتر در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه

افزایش فرصت فعالیت بیشتر در بخش گردشگری برای زنان خاورمیانه خراسان رضوی زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری اظهار داشت: در طول تاریخ، گردشگری فرصت های فراوانی را برای توانمندسازی زنان در سراسر جهان فراهم نموده است. با شروع مجدد گردشگری، باید اطمینان حاصل شود که برابری جنسیتی در اولویت برنامه های بهبودی قرار می گیرد و زنان را قادر می سازد تا ازنظر مالی مستقل شوند و مشاغل شخصی راه اندازی کنند.


نتایج تحقیقات جدید نشان داده است، در بخش گردشگری خاورمیانه از هر ۱۰ نفر شاغل، کمتر از یک نفر زن بوده و البته این نسبت بطور مداوم درحال افزایش است.
سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) اعلام نمود: گزارش منطقه ای مربوط به زنان در گردشگری خاورمیانه، پیشرفت های ایجادشده و فرصت هایی برای پیشرفت بیشتر در برابری جنسیتی این بخش را برجسته می کند.
با اهمیت ترین یافته های این بررسی موارد ذیل را شامل می شود:
۸ درصد افراد شاغل در بخش گردشگری این منطقه را زنان می سازند و این در مقایسه با ۱۶ درصد در کل اقتصاد منطقه است.
در سطح جهانی، ۵۴ درصد از افراد شاغل در بخش گردشگری در مقایسه با ۳۹ درصد گسترده اقتصاد جهانی زنان هستند.
زنان تحصیلات خوبی دارند، اما وارد نیروی کار گردشگری نمی شوند.
زنان تحصیلات عالی بالاتر از مردان دارند، اما هنوز در این بخش فعالیت بسیار اندکی دارند.
بخش دولتی می تواند پیشگام ارائه نقش های رهبری برای زنان باشد و فرصت هایی را برای آنان بوجود آورد.
برمبنای نتایج بررسی ها در سال ۲۰۱۹ وزرای گردشگری در منطقه ۲۱ درصد است که در مقابل ۲۳ درصد سطح جهانی قرار دارد.


شکاف های جنسیتی در اشتغال و کارآفرینی
این گزارش همین طور نشان داد، مشارکت زنان در اشتغال، خوداشتغالی و مالکیت بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی (SEM) به میزان قابل توجهی در سراسر منطقه کمتر از مردان است و تمایل کمتری به کار در بخش گردشگری دارند و از مهم ترین عوامل موثر در این امر، نگرانی در مورد حفظ تعادل زندگی خانوادگی و کاری و موانع قانونی برای زنان است.
نتیجه گیری درباره این مساله خصوصاً در بخش خصوصی هنوز زود است. هدف این گزارش این است که این موارد در آینده کمرنگ و برای برابری جنسیتی کارهای بیشتری صورت گیرد. همین طور تحقیقات به سبب کمبود داده های در رابطه با تفکیک جنسیتی در گردشگری انجام شده است.
این گزارش گام های مثبتی که طی سالهای اخیر در سطح سیاست گذاری و در مقایسه با سایر مناطق جهان برداشته شده و همین طور مواردی برای دستیابی به هدف پنجم توسعه پایدار سازمان ملل (دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران) در خاورمیانه را نشان میدهد.
خانم هیفاء الجدیع، سرپرست اداره کل روابط بین الملل وزارت گردشگری در عربستان سعودی اظهار داشت: ازنظر تاریخی، زنان نقش مهمی در گردشگری داشته اند و برمبنای پروژه Kingdom's Vision ۲۰۳۰(چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی، برنامه ای برای کاهش وابستگی عربستان سعودی به نفت، تنوع بخشیدن به اقتصاد آن و توسعه بخش های خدماتی مانند بهداشت، آموزش، زیرساخت، تفریحی و گردشگری) برای تسهیل و تشویق زنان در مشارکت برای بخش گردشگری بوسیله بهبود قوانین، سیاست های جدید، آموزش، پشتیبانی از بنگاه های کوچک و بزرگ و توسعه مشاغل تلاش بسیاری کرده است.
وی ادامه داد: امیدواریم که پیشگام توانمندسازی زنان در گردشگری باشیم و در سطح محلی و بین المللی مشتاق همکاری با همسایگان و شرکای بین المللی برای از بین بردن موانع جنسیتی در این بخش هستیم.1399/12/01
14:27:05
0.0 / 5
694
تگهای خبر: آموزش , بنا , تاریخ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری