توضیح وزیر گردشگری درباره حذف گذرنامه در مسافرت بین ایران و تركیه

توضیح وزیر گردشگری درباره حذف گذرنامه در مسافرت بین ایران و تركیه به گزارش آثارنیوز وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گوید: حذف گذرنامه برای سفر بین ایران و ترکیه در حد یک پیشنهاد از سوی ترکیه است که باید آنرا با دستگاههای امنیتی و وزارت خارجه بیان نمود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در جریان افتتاح ویدئوکنفرانسی ۲۰۶ پروژه گردشگری و صنایع دستی استان تهران، درباره این پیشنهاد که به تازگی در کمیته گردشگری ایران و ترکیه مطرح شده و بازتاب گسترده ای هم داشته است، توضیح داد: در سفری که به ترکیه داشتیم آنها تجربه ای را که با یکی از کشورهای همسایه داشتند، مطرح نمودند و آن هم این است که علاوه بر لغو ویزا، پاسپورت را هم حذف کرده اند. آنها اعتقادشان بر این است که اگر این مدل را با ایران اجرایی کنند می تواند به تقویت گردشگری بین دو کشور کمک نماید. به تازگی هم این مورد باردیگر از جانب آنها مطرح شده اما فعلا در حد پیشنهاد ترکیه به ما است. به نظرم پیشنهاد بدی نیست؛ باید این مورد را با وزارت خارجه و دستگاههای امنیتی مطرح نماییم.

سفرهای نوروزی منوط به شروع نشدن پیک چهارم کرونا است
وی همینطور درباره برنامه ریزی ها برای سفرهای «احتمالی» نوروزی اظهار نمود: در این خصوص جلسه ای در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد مقابله با کرونا برگزار کردیم و مفصل در اینباره صحبت شده است. یک سال است که از شیوع این ویروس می گذرد و تأثیراتی را روی گردشگری گذاشته است. به همین خاطر در این خصوص در آن جلسه مفصل بحث شد که درباره نوروز و سفرهای احتمالی نوروزی چگونه باید برنامه ریزی نماییم.
مونسان اظهار داشت: خوشبختانه پروتکل های دقیق بهداشتی در حوزه گردشگری انجام می شود. وزارت بهداشت درباره سفرهای مدیریت شده که تحت نظارت ما انجام می شود نگرانی ندارد. آن چه مورد نگرانی آن هاست سفرهای انبوهی است که خارج از ضابطه و بدون مدیریت انجام می شود. یعنی این که هرکسی با ماشین خود به سفر می رود و معلوم هم نیست در کجا اقامت می کند. این باعث نگرانی است. البته اگر افراد با ماشین شخصی سفر بروند اما در مراکز اقامتی تحت نظارت ما اقامت کنند این هم قابل قبول است و نگرانی در این خصوص کمتر است.
او افزود: ازاین رو در مدل اول سفرها یعنی سفرهایی که با تور و تحت نظارت ما انجام می شود و در مدل دوم که با تور نیست اما اقامت در مراکز اقامتی تحت نظارتِ این وزارتخانه انجام می شود، کمتر نگرانی داریم و تحت کنترل است. نگرانی ما و وزارت بهداشت برای نوع سوم سفر یعنی سفرهای انبوه و مدیریت نشده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: یک سال است مردم سفر نرفته اند اما همه تلاش ما برای جان مردم است. درخواستم از مردم عزیزمان این است که با وزارت بهداشت همکاری شود و سفرها حتما با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد. خصوصا در سفرهای «احتمالی» در نوروز حتما باید به دستورالعمل های وزارت بهداشت توجه جدی کرد. البته به استانداران سراسر کشور اعلام شده که سال جاری کمپ های گردشگری نخواهیم داشت. چادر زدن در هیچ نقطه ای از کشور مجاز نیست. اگر همه به هم کمک نماییم از همین حالا می توانیم جلو شیوع موج چهارم کرونا را بگیریم.
مونسان تصریح کرد: تجمع ها و هم برگزاری مراسم هایی مثل عروسی و عزا اصلا به صلاح نیست. باید بتوانیم جلو انتشار بیشتر این ویروس را بگیریم. اگر مقرر است نوروزی داشته باشیم که در آن سفر صورت گیرد منوط به این است که پروتکل های بهداشتی از همین حالا و برای همیشه رعایت شود تا شاهد شیوع پیک چهارم کرونا در کشور نباشیم.

تهران هتل پرستاره می خواهد
او سپس به پروژه های افتتاح شده در استان تهران اشاره نمود و اظهار داشت: این استان به لحاظ موقعیت سیاسی و تجاری احتیاج به اقامتگاه هایی با ستاره های مختلف دارد. نیاز تهران حالا بیشتر به اقامتگاه هایی با ستاره های بالا است. دو هتل پنج ستاره در تهران در دولت دوازدهم افتتاح شده و تا آخر فروردین ۱۴۰۰ هم یک هتل پنج ستاره دیگر افتتاح می گردد.
او افزود: در دولت دوازدهم قرار شد به تدریج در استان تهران اقامتگاه های بوم گردی راه اندازی شود که خوشبختانه این اتفاق افتاده است و امروز هم یک اقامتگاه بوم گردی در استان تهران راه اندازی شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: در کنار اقامتگاه های بوم گردی، شکل جدیدی از اقامتگاه را در کشور داریم به نام بوتیک هتل که شروع آن با تهران بود که این شکل از اقامتگاه ها، استفاده بهینه از ظرفیت های حوزه گردشگری می باشد و هوشمندانه، کمبود اقامتگاه ها در شهرهای مختلف جبران می شود.
بنا بر گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ۲۰۶ پروژه ای که امروز (چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه) به صورت ویدئوکنفرانس راه اندازی شد شامل چهار هتل، چهار هتل آپارتمان، یک اقامتگاه بوم گردی، یک واحد بوتیک هتل، دو مجتمع گردشگری، ۱۰ سفره خانه سنتی و ۳۷ دفتر خدمات مسافرتی است. همینطور ۲۲ گارگاه صنایع دستی گروهی و ۱۲۶ کارگاه صنایع دستی انفرادی شروع به کار کردند. با آغاز به کار این پروژه ها برای ۹۳۶ نفر اشتغال بوجود آمده و در مجموع ۸۱۶ تخت به ظرفیت های اقامتی استان تهران اضافه شده است.
این مراسم با حضور عیسی فرهادی ـ فرماندار تهران ـ، پرهام جانفشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران ـ و برخی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.
منبع:

1399/11/30
12:03:13
0.0 / 5
792
تگهای خبر: اقامت , بنا , خدمات , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری