مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به مهر اعلام كرد؛

پاركوركار تخت جمشید شناسایی شد

پاركوركار تخت جمشید شناسایی شد آثارنیوز: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از شناسایی پارکورکار ناقض حریم تخت جمشید و پیگیری قضائی موضوع آگاهی داد.حمید فدایی به دنبال انتشار ویدئویی در فضای مجازی که جوان پارکورکاری را در حال جست و خیر روی سازه های تخت جمشید نشان میدهد به خبرنگار مهر توضیح داد که این ویدئو متعلق به تابستان است و معین نیست با چه انگیزه ای از طرف برخی حالا در فضای مجازی قرار گرفته است.
وی با این وجود اعلام نمود: متأسفانه این مساله یکی دو روز است که قسمتی از دغدغه پایگاه میراث جهانی میراث تخت جمشید شده است و ما بعد از بررسی، مبادرت به پیگیری موضوع کردیم.
فدایی، اضافه کرد: چنین رویدادی تا حالا در تخت جمشید سابقه نداشته و باوجود اینکه یگان حفاظت تخت جمشید به وظایف خود عمل می کند جای سوال دارد که چگونه این خلأ حفاظتی روی داده است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه از اداره ورزش و جوانان پیگیری موضوع انجام گرفته است، اظهار داشت: این شخص شناسایی شده و از آنجائیکه ما مخالف سرسخت چنین موضوعاتی هستیم و حفاظت از تخت جمشید از اهمیت برخوردارست بنابر این مساله را تا برخورد با چنین فردی دنبال خواهیم کرد.
وی با اعلان اینکه یگان حفاظت در تخت جمشید حتی در عبور از طناب کشی ها حساسیت به خرج می دهد، اضافه کرد: این مشکل فرهنگی را باید زنگ خطری برای حرایم تاریخی در نظر گرفت که نیاز به فرهنگسازی دارد و بیشتر روی چنین مسائلی باید کار شود.
وندالیسم مشابه در آثار دیگر تاریخی
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نقش رسانه ها در اهمیت بخشیدن به حفظ میراث فرهنگی را یادآوری کرد و اظهار داشت: همین جنس از وندالیسم را در آثار دیگری هم داریم که دست کمی از این چنین مواردی ندارد.
فدایی با اعلان اینکه قسمت هایی از آثار تاریخی که دارای نگهبانی نیست و دورافتاده هستند در معرض وندالیسم قرار دارند، اظهار داشت: متأسفانه شاهد چنین اتفاقاتی در آن نقاط هم هستیم و تلاش می نماییم آثاری که به این سرنوشت گرفتار می شوند را پاکسازی نماییم.
وی با تصریح اینکه مورد خاص پارکورکاری که ویدئو آن انتشار یافته است جای تأمل دارد، عنوان کرد: این رویداد ناگوار در روزهایی اتفاق افتاده که متأسفانه پاندمی کرونا وجود داشته و ار خلوتی سایت تخت جمشید سوء استفاده شده است البته شاید این اتفاق در میان تعویض شیفت یگان حفاظت روی داده باشد؛ شاید هم مشکل از دوربین ناحیه فوق بوده است.
فدایی پیرامون اینکه آیا نقاطی از تخت جمشید خارج از دید دوربین های حفاظتی قرار دارد، اعلام نمود: تختگاه تخت جمشید تحت نظارت و مراقبت فیزیکی است و مستمر رصد می شود و بیشتر نقاط زیر پوشش دوربین های نظارتی است.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با این وجود اعلام نمود: بااینکه ممکنست اتفاق فوق صدمه ای جدی به دنبال نداشته اما همین قبیح بودن این مسئله و جریجه دار شدن اذهان عمومی نسبت به حفاظت از تخت جمشید لطمه ایست که می تواند در حکم قضائی و پی گیری ها تأثیرگذار باشد.
طرح همیاران تخت جمشید متوقف نشده است
فدایی پیرامون اجرای طرح همیاران تخت جمشید هم به خبرنگار مهر، اظهار داشت: این طرح متوقف نشده است و معمولاً در روزهایی مانند تعطیلات نوروز که شمار بازدیدکنندگان افزایش می یابد در کنار راهنمایان و یگان حفاظت به فعالیت می پردازند.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه در استفاده از طرح همیاران تخت جمشید جدیت وجود دارد، افزود: در نوروز حتما از ظرفیت های مردمی برای حفاظت حداکثر استفاده می نماییم اما در روزهایی که بازدیدکننده نداریم این طرح موضوعیتی ندارد.
وی با این وجود اعلام نمود: در حفاظت از حرایم تخت جمشید به جز تختگاه که چند ۱۰ هزار هکتار است بطور معمول از همیاران حفاظت استفاده می نماییم.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در آخر با تاکید بر فرهنگ سازی پیرامون حفاظت از میراث فرهنگی، اظهار داشت: تا حدودی روی این مسئله کار شده اما باید جدیت بیشتری به خرج داد چونکه حفاظت از میراث تاریخی کشور یک مسئولیت جمعی است و آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و رسانه ها می توانند به ما کمک کنند.


منبع:

1399/11/28
20:59:45
0.0 / 5
800
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری