سراهای ۲۰ گانه بازار اراك نیازمند مرمت اساسی

سراهای ۲۰ گانه بازار اراك نیازمند مرمت اساسی مرکزی معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: ۲۰ سرای بازار تاریخی اراک نیازمند مرمت اساسی است.


محسن رحمتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه به منظور برنامه ریزی بهتر و ساماندهی و مرمت مجموعه بازار تاریخی اراک، طرح جامع ساماندهی و مرمت بازار تهیه شده و در مراحل تصویب نهایی است، اصلی ترین هدف از تصویب این طرح را، احیای بازار و تغییر کاربری در کاروانسراها به منظور ایجاد رونق اقتصادی و حفظ این مجموعه تاریخی دانست.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بخش سرپوشیده تیمچه بازار در کنار سرای نبی زاده مرمت شده و در دو سال قبل هم سرای آقایی، سرای کاشانی، سرای نوذری و سرای مسگرها مورد مرمت قرار گرفته است.
رحمتی با اشاره به اینکه به صورت کلی تمامی سراهای ۲۰ گانه مجموعه بازار تاریخی اراک نیازمند مرمت اساسی است که این امر مستلزم همکاری کسبه، مالکین، اداره اوقاف و شهرداری اراک است، اظهار داشت: مشاور طرح مرمت و ساماندهی بازار باید برآورد هر یک از بخش های بازار را جهت مرمت اساسی عرضه کند که تابحال این طرح تکمیلی مصوب نشده است، اما با برآوردهای تقریبی صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ و بر مبنای ارزش ریالی آن سال، حدود ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز بوده است که مجموعه بازار مرمت اساسی شود.
وی افزود: مرمت اساسی بازار مستلزم تقسیم وظایف و تعهدات بین تمامی نهادهای دخیل همچون اوقاف، شهرداری، میراث فرهنگی و کسبه است و لزوم دارد برپایه اولویت ها در این حوزه اقدام گردد.
وی در مورد وضعیت بناهای تاریخی در بافت تاریخی اراک اظهار نمود: حدود ۳۰ پلاک واجد ارزش و ثبت شده در این بافت قرار دارد و گاها این پلاک ها در دست مالکین است که هنوز از آنها بهره برداری مسکونی می شود.
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی بهترین چاره برای حفظ و نگهداری بناهای تاریخی که امکان تغییر کاربری دارند، را واگذاری به بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: بناهای تاریخی موجود در بافت تاریخی شهر در کل سالم هستند و مرمت های جزیی و بخشی مانند مرمت بام نیاز دارند و تغییر کاربری منازل تاریخی واقع در بافت تاریخی اصلی ترین راه حفظ آنهاست.
وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم از فضای این منازل در جهت ایجاد سفره خانه سنتی، اقامتگاه سنتی، مراکز علمی، دانشکده های هنری و حتی دفاتر بعضی از ادارات استفاده نماییم تا ضمن بازسازی و حفظ آنها از فضای تاریخی این اماکن هم بهره مند شویم.
رحمتی اضافه کرد: هر ساله به صورت متوسط حدود ۴۰ بنای تاریخی استان نیازمند مرمت های اضطراری هستند و البته تمام بناهای تاریخی استان احتیاج به بازدیدها و مرمت های دوره ای دارند که بسته به نوع و شرایط هر بنا متفاوت می باشد. در سال ۹۹ بیشتر از ۲۰ بنای تاریخی مرمت شد که بیشتر آنها شامل مرمت های اضطراری و رفع خطر بودند و رویکرد این اداره کل، حمایت مادی و معنوی از مالکین در جهت احیا و باززنده سازی این گونه بناهاست.1399/11/05
00:49:55
0.0 / 5
742
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری