آمدن گردشگران به ایران چه زمانی عادی می شود؟

آمدن گردشگران به ایران چه زمانی عادی می شود؟ رئیس جامعه تورگردانان ایران پیشبینی می کند رفت و آمد توریستهای خارجی به ایران از سال ۲۰۲۲ عادی شود.


ابراهیم پورفرج این پیشبینی را برپایه مکاتبات و رایزنی هایی که در این زمان با آژانس ها و توریستهای خارجی داشته است، بیان کرد و به ایسنا اظهار داشت که باآنکه درخواست هایی برای سفر به ایران در سال ۲۰۲۱ وجود دارد، اما ترجیح بیشتر آژانس ها و توریستهای خارجی برای سفر به ایران از سال آینده میلادی است.
او اعتقاد دارد آغاز واکسیناسیون در بیشتر کشورها و ایمن سازی تعداد بیشتری از کشورها در مقابل ویروس کرونا بطور قطع شرایط را برای سفرهای بین المللی در سال ۲۰۲۲ فراهم می آورد.
رئیس هیات مدیره جامعه توگردانان ایران اظهار داشت: درحال حاضر بیشتر سفرها در مسافت های کوتاه و با گروه های کوچک انجام می شود. حتی درخواست هایی که برای سال جاری و سال آینده مطرح شده بیشتر برای گروه های خانوادگی، دوستانه و تورهای کوچک است. تا ایمنی فراگیر نشود روند گردشگری به حالت قبل برنمی گردد.
پورفرج اضافه کرد: ما خیلی برای برقراری سفرهای بین المللی در سال ۲۰۲۱ امید نداریم، مگر این که ویروس مهار شود. البته درخواست هایی برای سفر به ایران وجود دارد اما تعدادشان کم است و اجرای آنها به علت صادر نشدن ویزای توریستی امکان پذیر نیست.
صدور ویزای توریستی ایران حدود یک سال است که به دستور ستاد ملی کرونا متوقف شده است، اما آمارها نشان داده است برخی اتباع خارجی درحال سفر به ایران هستند. طبق گزارشی که سازمان جهانی جهانگردی در آبان ماه ۱۳۹۹ منتشر نمود نمودار رشد گردشگری ایران در زمستان، همزمان با انتشار کرونا ۹۰ درصد منفی بود. روند نزولی این نمودار در فصل بهار شدیدتر شد، به صورتی که در ماه می (اردیبهشت ـ خرداد) رشد منفی گردشگری ایران به ۹۷ درصد رسید. اما این روند از ماه های بعد تغییر نمود، به نظر می آید برقراری پروازهای بین المللی و بازگشایی مرزها در آن بی تأثیر نبوده است.
سازمان جهانی جهانگردی برپایه آمارهایی که از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران گرفته اعلام نمود که وضعیت گردشگری ایران از اواسط تابستان ۹۹ با شیب تندی رو به بهبود است و میزان سفر اتباع خارجی به ایران در ماه های جولای و اوت (تیر و مرداد) همزمان با صدور ویزای توریسم سلامت در ایران و بازگشت برخی شرکتهای هواپیمایی خارجی، فقط ۳۵ درصد منفی بوده است.
آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که از نیروی انتظامی گرفته می شود، هم نشان داده است در ماه های تیر و مرداد ۱۳۹۹ مجموعا ۹۵ هزار و ۴۹ نفر تبعه خارجی به ایران سفر کرده اند. درحالی که علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ شهریورماه ۹۹ گفته بود در سه ماه نخست سال (بهار ۹۹) فقط ۷۴ توریست خارجی به ایران سفر کرده اند.
وزارت خارجه و معاونت گردشگری درباره این رشد آماری می گویند آنها یا با ویزای درمان به ایران سفر کرده اند یا ویزای تجاری و کاری داشته اند. هرچند بعضی از آژانس های گردشگری می گویند این مدت بیماران شان با «ویزای عادی» که در فرودگاه یا مرز تهیه کرده اند به ایران وارد شده اند.
استان های هم مرز با جمهوری آذربایجان و ارمنستان که قبلا شاهد سفر شهروندان آن کشورها به ایران به انگیزه خرید بودند هم اعلام نموده اند که مرزهای زمینی فعلا بسته است و افراد کمی با شرایط خاص مثل پیگیری درمان و یا تجارت بعد از استعلام از وزارت خارجه می توانند به ایران سفر کنند. اما در استان های غربی و جنوب غربیِ هم مرز با کردستان عراق و عراق ترددهای محدودی اتفاق می افتد که بیشتر جنبه تجاری و درمان دارد، البته وضعیت مرز در این بخش کاملا بی ثبات است و هر بار به انگیزه ای توسط عراق بسته می شود. مثلا از حدود یک ماه پیش، شورای وزیران این کشور به دنبال شناسایی ویروس جهش یافته کرونا، سفر به انگلستان، آفریقای جنوبی، استرالیا، دانمارک، هلند، بلژیک، ایران و ژاپن را ممنوع کرد و عراقی هایی را که از این کشورها بازمی گردند به قرنطینه الزامی ۱۴ روزه ملزم کرد.
تردد از مرزهای افغانستان و پاکستان هم با عنایت به معضل مهاجرت های غیرقانونی وضعیت چندان شفافی ندارد، هرچند که مرزهای رسمی در این بخش از اردیبهشت ماه ۹۹ برای جابه جایی کالا باز شده است و کمی پس از آن، صدور ویزا برای اتباع افغانستان و پاکستان هم شروع شد اما فقط تجار، رانندگان و صنعتگران به شرط مبتلا نبودن به کرونا می توانند تردد کنند.
علیرغم این ترددها و مسدود بودن راه سفر به ایران فقط برای گردشگران، رئیس جامعه تورگردانان ایران هم چندی قبل در نامه ای از معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست نمود در رایزنی با وزارت بهداشت و ستاد کرونا، دست کم اجازه ورود به گردشگران طبیعت گرد را با رعایت پروتکل های بهداشتی بدهد تا گردشگران موجود را از دست ندهند.
منبع:

1399/10/30
11:18:07
0.0 / 5
1210
تگهای خبر: ایمنی , پرواز , توریست , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری