گزارش آثارنیوز؛

ژئوپارك ارس درانتظار سفر ارزیابان یونسكو

ژئوپارك ارس درانتظار سفر ارزیابان یونسكو ژئوپارک ارس برای جهانی شدن همچنان منتظر پایین آمدن تب کرونا و سفر ارزیابان یونسکوست چون سفری که قرار بود کارشناسان در ایران داشته باشند، به سال 2021 موکول شد.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، بیش از ۳ سال است که اقدامات اجرائی برای تهیه پرونده ژئوپارک ارس انجام شده است. قرار بود آذر سال ۹۸ این پرونده به شورای جهانی ژئوپارک های یونسکو تحویل داده شود و اوایل خردادماه سال ۹۹ نیز ارزیابان یونسکو جهت بررسی وضعیت به ارس سفر کنند.
اسفند سال ۹۸ نتیجه نهایی پرونده و اعلام تأیید پرونده و موفقیت و ورود به مرحله ارزیابی میدانی از طرف یونسکو اعلام گردید. همه اقدامات برای جهانی شدن پرونده ژئوپارک ارس انجام شده بود، که شیوع ویروس کرونا سفر ارزیابان را به تعویق انداخت.
ارزیابان یونسکو هر ۴ سال یک دفعه ژئوپارک های ثبت شده را نظارت می کنند تا اگر خارج از معیارها رفتار شده باشد آنها را از ثبت جهانی خارج کنند و یا شرایط جهانی شدن آنها را مورد کارشناسی قرار دهند.
بنابراین با وجود اینکه ژئوپارک ارس موفق شده بود نظر کارشناسان برای ورود به مرحله ارزیابی کسب کند، اما کرونا سبب شد نه فقط این سفر به ایران لغو شود بلکه ارزیابی ژئوپارک های دیگر در جهان نیز معلق بماند.
در تازه ترین اقدام، شورای جهانی ژئوپارک های یونسکو به همه کشورهای دارای ژئوپارک اعلام نموده ارزیابی ها به سال ۲۰۲۱ موکول خواهد شد. البته در صورتیکه شیوع ویروس کرونا باز هم مانع سفر ارزیابان نشود.
در این مدت ژئوپارک های جهان همچنان به کارهای خود ادامه می دهند. ژئوپارک ارس نیز با ادامه کارهای خود، به جهانی شدن نزدیک می شود تا بعد از ارزیابی کارشناسان در لیست جهانی قرار گیرد.

1399/10/27
12:57:17
0.0 / 5
756
تگهای خبر: بنا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری