تكرار تاریخ این دفعه در قبرستان ارامنه تهران!

تكرار تاریخ این دفعه در قبرستان ارامنه تهران! به گزارش آثارنیوز این دفعه تاریخ برای قبرستان های پایتخت تکرار شده، تفاوتی هم ندارد، شهر ری باشد یا تهران؛ هرچند متولیانِ تکرارِ این سناریو متفاوت اند. اوقافی ها برای قبرستان ابن بابویه و امامزاده عبدالله طرح ساماندهی ریختند و... و حالا مدتی است همان طرح را این دفعه شورای شهر برای ساماندهی قبرستان های قدیمی ارامنه در دولاب تهران تصویب کرده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، در این طرح ها حرف یکی است، مقرر است فقط ساماندهی باشد و فضای محیطی مرتب تر شود، اما در این میان ناخودآگاه سنگ قبرهای قدیمی، پرارزش و تاریخی می شکنند، روی هم تلنبار می شوند و در نهایت وقتی دیگر به سنگ قبرهای قدیمی، تاریخی و گاها قاجاری دسترسی ندارند مجبورند به تعویض آنها با سنگ های مرمر و یک دستی که فقط یک نامِ متوفی روی آنها به چشم می خورد و دو عدد تاریخ.
حالا تصاویر منتشرشده از آرامستان ارامنه دروازه دولاب همین ترس و نگرانی را بار دیگر به جان فعالان میراثی انداخته است. تصاویری که سه پژوهشگر تهران پس از بازدید از اجرای این طرح در آرامستان در یازدهم دی داشتند و آنها را در صفحه های شخصی خود در اینستاگرام منتشر نمودند، باز هم وضعیت سنگ قبرها را همان گونه نشان داده است.


یک جا سنگ قبری شکسته شده، سنگ دیگری از جای خود کنده شده یا ترک برداشته است؛ این ها مثل همان نشانه هایی است برخلاف گفته متولیانِ اوقافی در زمان اجرای طرحِ ساماندهی شان به خصوص در قبرستان ابن بابویه، وقتی می گفتند سنگ قبرهای قدیمی سرجای شان باقی می مانند، اما گویا فراموش می کردند این نکته را تاکید کنند که «اگر در اجرای طرح صدمه نبینند».
یادمان "زیزرناکابرت" روی سنگ قبری که بخشی از آن تخریب شده

1399/10/13
23:15:07
0.0 / 5
678
تگهای خبر: تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری