به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در ایتالیا؛

نمایشگاه میراث دیرینه شناسی كرمانشاه در ایتالیا

نمایشگاه میراث دیرینه شناسی كرمانشاه در ایتالیا آثارنیوز: نمایشگاه بر فراز ستون های ماد، میراث دیرینه شناسی کرمانشاه در محل موزه دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه ساپینزا شهر رم راه اندازی شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، نمایشگاه «بر فراز ستون های ماد، میراث دیرینه شناسی کرمانشاه» با حضور حمید بیات، سفیر و محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی کشورمان در رم، خانم آنتونِلا پولیمِنی، رئیس دانشگاه ساپینزا، اِستِفانو آسپِرتی، رئیس دانشکده ادبیات و فلسفه، کارلو چِرِتی، مدیر گروه دیرینه شناسی و تحقیقاتی ایتالیا در غرب ایران در محل موزه دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه ساپینزا شهر رم راه اندازی شد.
این نمایشگاه مشتمل بر ده ها پانل در مورد میراث دیرینه شناسی غرب ایران بود؛ که گروه باستان شناسان و محققین ایتالیایی آنها را مستندسازی کرده اند. علاوه بر این، فن آوری چاپ سه بعدی نمونه سازی میراث فرهنگی غرب ایران هم در بخش دیگری از این نمایشگاه، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.
محمدتقی امینی رایزن فرهنگی ایران در رم اظهار داشت: پانل ها و فن آوری عرضه شده در این نمایشگاه، حاصل فعالیتهای کمیته فنی متشکل از ۱۱ دیرینه شناس و محقق ایرانی و ایتالیایی است؛ که یک گروه ایتالیایی متشکل از ۱۳ نفر هم در بخش فن آوری؛ آماده سازی پانل ها؛ و… با آنها مشارکت داشته اند.
وی اضافه کرد: پانل های این نمایشگاه، گزارشی از مجموعه فعالیتهایی است؛ که بر اساس تفاهم نامه همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با دانشگاه "ساپینزا" شهر رم انجام یافته؛ که سال ۱۳۹۸ به امضا رسیده و بر اساس آن، ۱۰ اثر تاریخی شامل کاخ فیروزآباد، زیج منیژه، آتشکده چهارتاقی، عمارت خسرو، سرخه دیزه، نهر شاهدار، زیج انزل، کتیبه آنوبانی نی، قلعه مریم، و قلعه یزدگرد، با هزینه طرف ایتالیایی مستند نگاری گردیده؛ تا اگر در آینده، این آثار گرفتار تخریب و نقص شوند؛ این مستند سازی ها به مرمت آنها یاری رساند.
محمدتقی امینی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم خاطرنشان ساخت: این نمایشگاه که با رعایت کامل دستورالعمل های ناظر بر فاصله گذاری اجتماعی راه اندازی شد.


منبع:

1399/10/01
14:13:12
5.0 / 5
447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری